Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

35 Pomysłów na Święta z Dziećmi

Lecimy dalej z tymi świątecznymi wpisami. Pisałam już o tym, jak przeżyć święta w stylu slow i przy okazji być w tym wszystkim bardziej uważnym (10 Sposobów na Święta w Stylu Slow. Czyli jak Zwolnić na Święta i Być Bardziej Uważnym. klik). Było również o tym jak spowolnić święta, czyli co zrobić, aby się nie narobić, odpocząć w święta, olać tę całą gonitwę i skoncentrować się na rzeczach ważniejszych (10 Sposobów Jak Uprościć Święta. klik). W dzisiejszej publikacji zamieszczam dla Was mnóstwo pomysłów na święta z dziećmi. O co chodzi? Ano chodzi o to, jak sprawić, żeby ten okołoświąteczny czas (spokojnie zdążycie na luzie wprowadzić do swojej rodziny chociaż kilka-kilkanaście z tych punktów!) był czasem wartościowym dla Waszej paczki.

Jeśli zależy Wam na tym, aby ten czas przepełniony był bliskością, radością, miłością, cudownymi wspomnieniami, ciepłem i zacieśnieiem relacji oraz być może nawet stworzeniem nowych (lub pierwszych) rodzinnych tradycji to do dzieła! Dzieciaki będą zachwycone! Wam też się udzieli!

35 pomysłów na święta z dziećmi

 1. Zorganizujcie rodzinne nocowanie pod choinką! Rozłóżcie materace, albo jakieś koce, kołdry, zapalcie lampki na choince i wymośćcie się (mniej lub bardziej wygodnie) na podłodze koło niej. Prawdziwy zimowy kamping dla sprytnych!
 2. Zróbcie orły/anioły ze śniegu
 3. Wspólne pieczenie i dekorowanie pierniczków
 4. Wspólne pieczenie i dekorowanie domków z piernika. W myśl zasady: po co kupować gotowy domek z piernika do złożenia, gdy możesz zbudować całą wioskę?
 5. Zróbcie wspólne zdjęcie w pewnym miejscu i co rok powtarzajcie to samo
 6. Każdy niech udekoruje jedno okno w domu na święta (możecie też podzielić się na grupy, jeśli dzieci są małe)
 7. Wieczór gier planszowych
 8. Wieczór filmowy (pamietajcie o popcornie i innych przekąskach!)
 9. Wieczór zdjęć – oglądajcie zdjęcia, dzieciaki będą miały radochę z tego jak bardzo się zmieniają, a Wy wpadniecie w sentymentalny nastrój pełen miłości
 10. Wieczór kolęd – śpiewajcie i słuchajcie kolęd i innych świątecznych piosenek. Stwórzcie listę ulubionych, uczcie się wspólnie tekstów, by za rok zrobić powtórkę
 11. Wspólne tworzenie dekoracji choinkowych. Z papieru, z masy solnej, z masy sodowej, z bibuły, ze słomek, ze skórek cytrusów, z popcornu, z modeliny. 
 12. Stwórzcie wspólnie pozostałe dekoracje, np. idźcie na spacer i przynieście gałązek iglastych do wazonów, nawbijajcie goździków w świeże pomarańcze tworząc rozmaite wzorki, zróbcie szablony i spryskajcie sztucznym śniegiem w sprayu szyby okienne, udekorujcie uchwyty szafek gotowymi kokardkami, które zwykle przyczepia się do gałązek choinkowych.
 13. Wieczór puzzli
 14. Wspólne kolorowanie/rysowanie/malowanie o tematyce świątecznej/zimowej
 15. Zróbcie przytulną bazę dla całej rodziny z krzeseł, kocy, dodajcie ledowe światełka, puchate poduchy i zaszyjcie się w niej z książkami o tematyce świąt/zimy.
 16. Stwórzcie przytulny nastrój, zapalcie świece, rozpalcie w kominku, włączcie świąteczną muzykę i przytulajcie się. Tak po prostu.
 17. Czytajcie książki przy zapalonej choince
 18. Wybierzcie się na wieczorny spacer, by podziwiać świąteczne iluminacje świetlne. Weźcie ze sobą termos z ciepłą herbatą lub czekoladą na gorąco, albo kawą bezkofeinową. Mogą też być domowe ciasteczka, albo czekolada!
 19. Zróbcie domową czekoladę na gorąco z piankami. Taką na wypasie.
 20. Nauczcie dzieci jak ładnie pakować prezenty. Lub jeśli nie potraficie robić tego ładnie to albo nauczcie się wspólnie wszyscy, albo nauczcie je jak zrobić to kreatywnie.
 21. Poczytajcie/porozmawiajcie o świątecznych tradycjach na świecie
 22. Dodajcie dzieciom lampki ledowe choinkowe do ich pokoi. Będą przeszczęśliwe! Zapalajcie je w ramach lampki nocnej, np. podczas wieczornego czytania.
 23. Zagrajcie w grę podczas oglądania świątecznego filmu. Za każdym razem, gdy na ekranie zobaczycie św. Mikołaja mówicie „ho ho ho!”, gdy zobaczycie renifera chwytacie się za nos, gdy zobaczycie prezenty wstajecie i podskakujecie (albo wymyślcie sami coś co Wam pasuje)
 24. Zorganizujcie bitwę na poduszki lub sztuczne śnieżki (zrobicie je albo z czystych zwiniętych w kulkę skarpetek, albo z krągłych wacików kosmetycznych)
 25. Wspólnie udekorujcie choinkę
 26. Porozmawiajcie ze sobą
 27. Wybierzcie wspólnie choinkę
 28. Idźcie na łyżwy
 29. Idźcie na zimowy spacer detektywistyczny (szukajcie wcześniej ustalonych rzeczy, zwierząt, roślin)
 30. Ulepcie bałwana, albo całą rodzinę
 31. Zorganizujcie malutkie choinki w pokojach dzieci. Zadbajcie też wspólnie o ich udekorowanie!
 32. Stwórzcie odwrócony kalendarz adwentowy. Do pustych saszetek, torebek lub pudełek każdego dnia, każdy z domowników wrzuca coś od siebie (zamiast wyjmować). Następnie po świętach możecie zawieźć to wszystko do jakiegoś domu dziecka np.
 33. Stwórzcie kartki świąteczne samodzielnie i wyślijcie je bliskim.
 34. Idźcie na jarmark świąteczny
 35. Stwórzcie wieńce świąteczne

A teraz najważniejsze.

Podczas tych wspólnych aktywności zapomnij o istnieniu telefonów, chyba że w celu zrobienia wspólnego zdjęcia. Bądź tu i teraz. I baw się doskonale!

Czy któreś z punktów zamierzasz wykorzystać u siebie? 

Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula

Paula

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x