Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

10 Najlepszych Cech Rodziców

10 najlepszych cech rodziców

10 najlepszych cech rodziców to lista, która nie stawia na obsypywanie dziecka prezentami, otaczanie go rzeczami. To lista, która pokazuje, że dla dziecka znacznie bardziej istotne są zupełnie inne kwestie.

O jakich cechach mowa? Wszystkich, które sprawią, że dzięki nim będziesz mógł doskonalić swoje rodzicielskie zdolności. Przeczytasz o nich poniżej. 

10 najlepszych cech rodziców

  1. Cierpliwość. Nigdy nie oczekuj od dziecka, że zmieni się w ciągu kilku godzin. Nigdy nie oczekuj od siebie, że nie będziesz popełniać błędów. Ważne jest, co z nimi potem zrobisz. 
  2. Empatia. Postaw się na miejscu dziecka. Popatrz na daną kswetię z jego perspektywy. Dla Ciebie coś może być błahe, a dla niego to dramat na skalę światową.
  3. Szacunek. Nie umniejszaj jego uczuciom i emocjom. Nigdy nie mów, że ma czuć się inaczej niż czuje. Jeśli mówi, że boli to boli. Jeśli mówi, że coś jest za gorące to dla niego jest za gorące. Uszanuj to. Zawsze daj dziecku szansę na wytłumaczenie swojego zachowania. Wybaczaj i staraj się rozumieć. 
  4. Ciągła nauka i rozwój. To, że czytasz ten wpis jest dobrym dowodem na to, że wciąż szukasz, starasz się być lepszym każdego dnia. I nie tylko Ty. Ja też. Nie myśl, że wiesz już wszystko, bo jesteś starszy i mądrzejszy. To bardzo egocentryczne, egoistyczne i zgubne podejście. Uczcie się z dzieckiem od siebie na wzajem. Na równi.
  5. Docenianie zamiast potępiania. Koncentruj się na pozytywach, nie na negatywach. Zamiast mówić mu czego ma nie robić, mów mu co ma robić. 
  6. Jesteś idealny. Dla dziecka zawsze będziesz idealny. Bez względu na wszystko. Miej więc tego świadomość i bądź dla niego takim przykładem, który modeluje pozytywne zachowania i postawy. 
  7. Konsekwencja. Daj sporo luzu, ale w sztywnych, jasno wyznaczonych ramach. Nie oznacza nie. Negocjacje mogą odbywać się w pewnych ramach, ale najważniejsze kwestie nie podlegają dyskusji i zmianom zdania. To da dziecku poczucie pewności i bezpieczeństwa. Jeśli ustalasz zasady to się ich trzymaj. 
  8. Wartościowy czas. Spędzaj z dzieckiem tzw. wartościowy czas. Zróbcie coś wspólnie, zagrajcie w coś, poczytajcie, pośmiejcie się, porozmawiajcie, idźcie na spacer. 100% uwagi dla dziecka. Zero telefonu i rozpraszaczy w postaci zbędnych ekranów. To nie musi być długie, ale ważne, aby było regularne. 
  9. Bezwarunkowa miłość. Miłość nie wymaga warunków. Nie odrzucaj go, gdy zrobi coś źle, tj. nie po Twojej myśli. Dziecko ma prawo popełniać błędy, bo jak my wszyscy dzięki nim się najwięcej uczy. Musi wiedzieć, że nawet, gdy nabroi, to jesteś jego bezpieczną bazą, która zawsze czeka i do której zawsze może wrócić. 
  10. Słuchanie. Bądź uważnym słuchaczem. Nie przerywaj, nie praw morałów i bezwartościowych kazań. Wysłuchaj bez zbędnego gdakania. 10 najlepszych cech rodziców
Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula

Paula

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments