Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Wyprawka do Przedszkola – Co Kupić

Wyprawka do przedszkola to temat rzeka, który jeśli tylko ma się ochotę można przeciągać w nieskończoność. Ja za to wolę krócej i bardziej konkretnie, bo i tak każdy rodzic ma przed wrześniem urwanie głowy i samo myślenie o całej tej logistyce jest stresogenne, a co dopiero wybranie się na zakupy po niezbędny ekwipunek dla naszych maluchów.

Postanowiłam więc Wam trochę pomóc i usystematyzować wszystko rzeczowo. 

Wyprawka do przedszkola – niezbędne rzeczy

Butki i worek na te butki. Ważne, a może najważniejsze jest, aby dziecko miało takie buty, które s a m o d z i e l n i e da radę założyć i s a m o d z i e l n i e da radę zdjąć. Dzięki temu maluch uniknie stresu, a przy okazji zaoszczędzi czasu wszystkim ewentualnie na niego czekającym. Najlepiej, aby dziecko samo sobie wybrało jakies kapcioszki. Taką decyzję spokojnie może podjąć, co da mu też poczucie, że jest ważne i o pewnych sprawach może decydować samo (wybór można zawęzić do dwóch lub kilku konkretnych par). Będzie przeszczęśliwe! U nas dzieciaki buty już mają i po domu chodzą w nich praktycznie codziennie tak są podekscytowane. Polecam modele z podeszwą, która się nie ślizga, wygodne i łatwo wciągane na stopę.

 1. Bonami – 45zł 2. Smyk – 13zł 3. Allegro – 11zł 4. Backtoschool (personalizowany!) – 49zł 5. Bonami – 45zł 6. Officeroom – 2,80zł 7. toysrus – 16zł

Szczoteczka, kubeczek i pasta do zębów. Po posiłkach dzieciaki myją zęby, trzeba je więc zaopatrzyć w szczoteczkę, kubeczek oraz pastę. Kwestia higieny, wszystko jasne.

 1. dziobacatering kubek, pojemnik i szczoteczka w jednym hiperuroczym wydaniu – 16zł
 2. biomaluch cały zestaw razem z pastą – eko i w myśl tego, co teraz takie modne, bo naturalne i w ogóle; podoba mi się dinozaur – 48zł
 3. Smyk z klepsydrą – 70zł
 4. hitmed szczoteczka soniczna – 44zł

Krem z filtrem i krem ochronny. Warto poprosić panią nauczycielkę, aby przed wyjściem na zewnątrz posmarowała malucha odrobina kremu. Szczególnie, jeśli jest ostre słońce lub siarczysty mróz. 

Ubrania na zmianę. Dzieci w przedszkolu brudzą się, czasem też zdarzy się jakiś toaletowy incydent, innym razem pogoda zmieni się diametralnie – warto więc być przygotowanym i dziecko też przygotować (na spacery i czas na zewnątrz – to odnośnie tej zmiennej aury), żeby potem nie było niespodzianek, stresu i „ojejkuicoteraz?!” Do listy ubrań na zmianę polecam uwzględnić: 

 • rajstopy
 • skarpetki
 • majciochy (najlepiej ze dwie pary)
 • jakąś bluzkę na lato/jesień/zimę
 • jakieś spodnie na lato/jesień/zimę
 • nakrycie głowy na lato/jesień/zimę
 • szalik, rękawiczki (na czas zimowy) – uwielbiają się gubić, warto mieć zapasowe w przedszkolnej szafce

Ubrania też wybierzcie takie, które dziecko z łatwością samo założy i ściągnie, a przy okazji będą wygodne i z naturalnych materiałów. 

Wyprawka do przedszkola – rzeczy ewentualnie potrzebne

Jako, że każda placówka oraz grupy zwykle mają inne preferencje i wytyczne odnośnie wyprawki toteż całą resztę rzeczy zamieszczam tutaj. U nas na przykład tylko rzeczy niezbędne są konieczne, reszta zupełnie nie. Wszystko to jest do ustalenia z konkretnym przedszkolem.

Ręcznik. Do ciała lub tylko do twarzy i rąk. Najlepiej wybierzcie jakiś charakterystyczny, albo go podpiszcie (wyszyjcie imię dziecka lub jakiś znaczek lub podpiszcie go specjalnym markerem do tkanin), aby się nie mylił z innymi.

Ulubiona zabawka/pluszak dziecka, który będzie dodawać otuchy i przypominać dom.

Piżamka i ewentualnie kołderka/kocyk z poduszką, jeśli dziecko będzie leżakować.

Oznaczanie przedmiotów dzieci – jak to zrobić najskuteczniej

Najlepiej tu sie sprawdzi po prostu igła z nitką, trochę czasu i wyszycie jakiegoś tekstu lub znaczka tradycyjną metodą – np. na ręczniku. A w przypadku przedmiotów takich, jak kubek lub szczoteczka do zębów –  trwały marker.

Jeśli natomiast chcesz iść z duchem czasu i trochę zaszaleć to możesz pokusić się o zamówienie:

 • naklejek (sprawdzą się w przypadku kubków, szczoteczek, itp.)
 • naprasowanek (idealne do tkanin)

Zarówno personalizowane zestawy naklejek, jak i naprasowanek znajdziesz bez problemu używając przeglądarki. Jest tego od groma i trochę. 

 

Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula

Paula

Kategoria:
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Adaptacja przedszkolna dzieci to proces przystosowania się dziecka do nowych sytuacji, codziennej rutyny, osób i zwyczajów, które towarzyszą mu w związku z pójściem do przedszkola. […]

Pawel

Fajny artykul 🙂