Drożdżowe bułeczki czosnkowe będą idealne nie tylko jako przekąska, ale też jako pieczywo np. w ramach śniadania do ulubionego serka lub wędliny.
Składniki (ok 30 szt):
- 10 ząbków czosnku
- 250 g miękkiego masła
- 2 żółtka
- sól himalajska do smaku
- 40 g świeżych drożdży
- ok 300 ml mleka
- 1 łyżka cukru
- 650 g mąki pszennej
- 150 ml oleju
Czosnek przetrzyj przez praskę. Wymieszaj go dokładnie z miękkim masłem, żółtkami oraz solą.
Drożdże dodaj do letniego mleka i cukru, wymieszaj. Następnie dodaj mąkę oraz olej. Wyrób ciasto, które nie przywiera do dłoni. Ciasto podziel na 2-4 części. Każdą z nich rozwałkuj na kwadrat o grubości ok 1 cm. Posmaruj je masłem z czosnkiem i solą. Zawiń w rulon. Pokrój ukośnie. Ślimaczki ułóż na pokrytej papierem do pieczenia blasze. Piecz w 180C przez około 15-20 minut do czasu, aż bułeczki będą apetycznie złociste.
Sugestie: Do ciasta możesz dodać więcej mąki, jeśli za bardzo przywiera do dłoni. Ilość soli, czosnku i cukru dostosuj do własnych preferencji.
Wersja light: Część mąki pszennej zastąp razową lub żytnią.
Mimo pełnego po świętach brzucha, chętnie skubnęłabym taką bułeczkę. Czosnek uwielbiam, więc nie wiem, czy poprzestałabym na jednej. Pozdrawiam:)