Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Bananowiec na Zimno

Bananowiec na zimno to podczas mrozów ciasto, które wbrew pozorom znika bardzo szybko. Wszelkie ciasta na zimno lubimy całorocznie, a bananowca robię praktycznie tylko zimą, kiedy to bananów zjadamy najwięcej. Ciasto robi się bardzo przyjemnie, bezproblemowo, by później zjeść je w równie miłej atmosferze. Nie wiem też co ciasta na zimno mają w sobie takiego wyjątkowego, że dzieciaki za nimi wręcz przepadają. W każdym razie ten bananowiec dorosłym przedstawicielom też smakował, żeby nie było.

Składniki na spód:

  • 1 szkl daktyli
  • 2 szkl płatków owsianych

Daktyle zalej ciepłą wodą i pozostaw na około godzinę-dwie do napęcznienia. Odcedź, zblenduj wraz z płatkami owsianymi. Masą wyłóż pokrytą papierem do pieczenia formę. Włóż do lodówki na czas przygotowywania reszty.

Składniki na warstwę toffi:

  • 2 budynie waniliowe
  • 3/4 puszki masy krówkowej
  • 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej

Budynie przygotuj zgodnie z zaleceniem na opakowaniu (jednak dodaj tylko 1/2-3/4 zalecanej objętości wody). Następnie do gorącego budyniu wmieszaj masę krówkową i krem wyłóż na
schłodzony owsiano-daktylowy spód. Całość wstaw do lodówki na czas przygotowywania kolejnej warstwy w celu lekkiego stężenia.

Składniki na warstwę budyniową:

  • 2 budynie waniliowe lub bananowe

Budynie przygotuj zgodnie z zaleceniem na opakowaniu (jednak dodaj tylko 1/2-3/4 zalecanej objętości wody). Wyłóż je na lekko zastygniętą warstwę toffi.

Dodatkowo:

Talarki bananów ułóż na lekko stężonej warstwie budyniowej (tak, aby ładnie się w niej zatopiły częściowo). Następnie całość zalej przestygniętą, letnią galaretką bananową przygotowaną zgodnie z zaleceniami na opakowaniu (jednak dodaj tylko 1/2-3/4 zalecanej objętości wody). Ciasto włóż do lodówki na co najmniej dwie godziny i już.

Sugestie: Poszczególne warstwy polecam nakładać na siebie, gdy nie są jeszcze całkowicie stężone, co zapobiegnie potem rozdzielaniu się ich podczas krojenia i jedzenia. Po prostu „przylepią się” do siebie i całkowicie stężeją wspólnie. Ciasto przed podaniem możesz obsypać wiórkami kokosowymi.

Wersja light: Przygotuj samodzielnie krem budyniowy, który będzie idealny jako baza do poszczególnych warstw.

Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula

Paula

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj także:

« Falafel | Strona główna | Herbata z Kurkumy »