Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Syrop Cukrowy



Syrop cukrowy przypomina mi przepyszne japońskie desery i napoje, toteż w końcu postanowiłam przygotować własny i wykorzystywać go do różnych smakołyków 🙂 Idealnie sprawdzi się jako dodatek do napojów, deserów typu lody, galaretki, itp. W dodatku w zależności od jego przeznaczenia możesz zrobić kilka wersji kolorystycznych, takich jak przeźroczysty, złocisty lub brunatny.





Składniki na syrop cukrowy:

  • 1/2 szkl cukru trzcinowego
  • 1/2 szkl ciemnego cukru muscovado
  • 1 szkl wody
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Oba rodzaje cukru oraz wodę umieść w rondelku lub garnku z grubym dnem. Podgrzewaj na średnim ogniu do czasu, aż całość zgęstnieje do konsystencji syropu. Gdy tak się stanie dodaj sok z cytryny, wymieszaj i już.

Sugestie: Do przygotowania syropu cukrowego polecam użyć garnek/rondelek z szerokim dnem – całość rozpuści się szybciej i bardziej równomiernie. W ogóle nie ma potrzeby mieszania syropu podczas jego przygotowywania, wystarczy jedynie co pewien czas pokołysać garnkiem. 

Pytanie: Jak przechowywać syrop cukrowy?
Odpowiedź: Gorący syrop cukrowy przelej do słoiczka lub butelki z szerszą szyjką i przechowuj w ciemnym miejscu (np. szafce) nawet kilka miesięcy. Syrop możesz też trzymać w lodówce po otworzeniu. Słoiczek możesz też zawekować dla pewności.


Pytanie: Po co do syropu cukrowego dodawać sok z cytryny?
Odpowiedź: Sok z cytryny zapobiega krystalizowaniu się cukru w syropie podczas jego przechowywania. 

Pytanie: Czy zamiast cukru trzcinowego i muscovado, które są ciemne mogę użyć zwykłego cukru?
Odpowiedź: Tak, wtedy jednak kolor nie będzie intensywny 🙂 Jeśli chcesz uzyskać złocisty kolor syropu użyj jedynie cukru trzcinowego. Brunatny kolor (jak u mnie) uzyskasz dodając ciemny muscovado. 

Pytanie: Po czym poznać, że syrop ma odpowiednią konsystencję?
Odpowiedź: Przeprowadź test zimnej wody. Kropelkę syropu wrzuć do miseczki z zimną wodą. Jeśli momentalnie rozpuści się znikając to znak, że musisz jeszcze chwilę pogotować. Kropelka powinna być widoczna w wodzie tworząc coś na wzór okręgu. Gdy tak się stanie, syrop jest gotowy. 

Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula

Paula

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karmel-itka.

zanotowane! też strasznie podoba mi się jego smak i kojarzy zawsze ze słodkościami japońskimi.

Ania.

muszę go przygotować:)

Anonimowy

Ja sprawdzać konsystencję syropu wolę sposobem zimnego talerzyka. Talerzyk trzeba wstawić na kilka minut do zamrażalnika, a następnie na taki talerzyk upuścić kilka kropli syropu. Tak samo można sprawdzać konsystencję galaretki/dżemu itp.