Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Krewetki z Czosnkiem


Krewetki z czosnkiem ostatnio jemy jak zafiksowani. To jeden z najlepszych pomysłów na letni obiad lub obiad przypominający wakacyjne wojaże. Świetnie sprawdzają się też w ramach romantycznej kolacji z lampką białego wina!


Lubię mieć głowę pełną dobrych wspomnień. To niczym magiczne pudełko, w którym przechowywane są momenty warte zapamiętania. Smaki i aromaty przywodzące na myśl wyjątkowe potrawy, czy specyfikę określonego miejsca. 


Krewetki z czosnkiem to dla mnie na równi z Pastel de Nata kwintesencja Portugalii. Słoneczne popołudnia, na zewnątrz stół zastawiony pysznymi regionalnymi smakołykami przygotowanymi przez naszych znajomych i t e n aromat krewetek smażonych na oliwie z dodatkiem czosnku. Zabójczo pyszne połączenie. 
Składniki na krewetki z czosnkiem (ok 2 porcje):
  • oliwa z oliwek
  • pół główki czosnku
  • 10 dużych krewetek
  • sok z 1/2 cytryny
  • 1 pęczek natki pietruszki
Na patelnię wylej oliwę, od razu dodaj zmiażdżone ostrzem noża ząbki czosnku. Na gorącą oliwę wykładaj umyte pod bieżącą chłodną wodą i osuszone na papierowym ręczniku krewetki. Smaż je z każdej strony przez ok 4 minuty (do czasu, aż krewetka będzie apetycznie różowo-pomarańczowa). Pod koniec dodaj do nich sok z cytryny oraz posiekaną natkę pietruszki, zamieszaj i podawaj.
Sugestie: Oliwy dodaj tyle, aby po usmażeniu powstało z niej trochę sosu, w którym moczysz sobie bagietkę. Krewetki podaj z dodatkowym talerzykiem przeznaczonym na pancerze oraz np. serwetką do wytarcia dłoni. Krewetki z czosnkiem możesz podać z pieczywem czosnkowym. Podane proporcje w naszym przypadku są w ramach obiadu. 
Pytanie: Czy takie krewetki mogę usmażyć na maśle?
Odpowiedź: Tak, ale my w tym wypadku wolimy oliwę, bo właśnie na oliwie zawsze były robione w Portugalii przez znajomych i tak najbardziej nam zasmakowało 🙂
Pytanie: Czy krewetki z czosnkiem mogę usmażyć bez pancerzy?
Odpowiedź: Tak, możesz kupić krewetki pozbawione pancerzy i przygotować je w ten sam sposób. Pancerz jednak również dostarcza całości dodatkowego smaku i aromatu morza, który idealnie przechodzi na delikatne mięso krewetek. Poza tym w Portugalii robiliśmy je właśnie z pancerzami i tak jakoś nam zostało 🙂
Pytanie: W jaki sposób jeść krewetki w pancerzu?
Odpowiedź: Najłatwiej i najbardziej sensualnie palcami 🙂 Odrywasz główkę, potem jakby „rozpinasz” pancerz zaczynając od góry od strony łapek, przechodząc w kierunku ogona. Następnie odrywasz ogonek lub trzymając za niego krewetkę zanurzasz ją w aromatycznej oliwie i wcinasz. 
Pytanie: Jaki rodzaj krewetek wybrać?
Odpowiedź: My do tego dania wybieramy zwykle białą krewetkę atlantycką. W sklepach możesz znaleźć już obgotowane krewetki (są wtedy różowe, a nie szare) i bez problemu możesz ich użyć.
Propozycję na inną potrawę, którą pamiętam z Portugalii wraz z poradami znajdziesz w poście Pastel de Nata – Portugalskie Tartaletki Jajeczne
Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula

Paula

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gotowaniena102

Krewetki z czosnkiem=połączenie idealne <3

Justyna Bąk

takie są najlepsze:)

Anonimowy

Muszę koniecznie wypróbować Twój przepis… Ja z kolei wciąż mam w pamięci smak krewetek jakie jadłam kilka lat temu na Teneryfie – krewetki w pancerzu smażone na masełku z dużą ilością słodkiej papryki – tak bardzo je uwielbiam (być może dlatego że przywołują cudowne wspomnienia) że ciężko mi się przestawić na krewetki w innej postaci. Niemniej jednak zamierzam tym razem się przełamać 😉 m

Paula

Z tym przestawieniem się, to masz podobnie jak my w przypadku krewetek z czosnkiem 😉

mamamarzynia

No rzeczywiście – cudownie apetyczne 🙂

JoannaD

uwielbiam:)

Atria

Poważnie, najecie się 10 krewetkami we dwoje na obiad?:) Ja zjadłabym z 15 sama:)
A przepis, jeden z moich ulubionych:)

PANINICZYJA

te zdjęcia są przepiekne! cudowna kompozycja kolorów. btw Twój baner jest niesamowicie smakowity 😉

Paula

dzięki! 🙂