Pieczone pierogi z malinami zwykle robię z podwójnej porcji, ponieważ wraz z okruszkami znikają w ekspresowym tempie. Ostatnio przygotowałam je w ramach letniego obiadu jednak lubię je traktować jako przekąskę w ciągu dnia (zamiast batonika), albo bezpieczne danie na imprezy.
Bankiety, domówki, kinderbale, czy spotkania z przyjaciółmi, albo rodziną mają to do siebie, że zwykle ktoś czymś się nieopatrznie pobrudzi. I o ile ten ktoś to nie ja to jeszcze jest w porządku, ale gdy sprawy przybierają dramatyczny obrót, a spaghetti z sosem bolońskim złowieszczo zwisa nam z widelca to już nie jest tak za bardzo do śmiechu. Błogosławione bądźcie wszelkie dania typu 'finger food’ na takich zlotach!
Za każdym razem będąc na spotkaniu, na którym stół ugina się pod ciężarem długich makaronów zmieszanych z cieknącymi sosami i innych podobnych potraw, mam nieodparte wrażenie, że gospodyni robi to celowo, by:
a) sprawdzić naszą sprawność manualną, czyt. zjeść to tak, aby nikogo (w tym siebie) nie pobrudzić,
b) dyplomatycznie wydać wyrok na nowo zakupioną spódnicę, czy ulubiony T-shirt.
Też uważacie podobnie? Na wszelki wypadek zostawiam Was z pierogami, które są wręcz wskazane w takich sytuacjach 🙂
Składniki na ciasto na ok 20 pierogów:
- 2szkl mąki żytniej
- 1/2 kostki miękkiego masła
- 3-4 łyżek cukru
- 1/2 szkl gęstej, kwaśnej śmietany
- 1 jajko
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- ok 1/2-3/4 szkl świeżych malin
Wersja light: Użyj śmietany z obniżoną zawartością tłuszczu. Zmniejsz ilość cukru, zastąp go cukrem trzcinowym, ciemnym cukrem muscovado, stewią w proszku lub ksylitolem. Możesz też zupełnie z niego zrezygnować, jeśli Twoje owoce są wystarczająco słodkie.
Pytanie: Czy do pieczonych pierogów mogę użyć mrożonych owoców?
Odpowiedź: Tak, ale najpierw je rozmroź, a potem dokładnie odcedź z nadmiaru wody, aby ciasto podczas pieczenia nie podmokło.
Propozycje na inne pieczone pierogi wraz z poradami znajdziesz w poście:
– Pierogi ze Szpinakiem,
– Pełnoziarniste Pieczone Pierogi ze Szpinakiem i Serem,
– Pieczone Pierogi z Rybą,
– Pieczone Pierogi z Jagodami.
zakochałam się 😀
Wyglądają świetnie, a jak smakują?! 🙂
Też genialnie 🙂 Wyraźnie czuć aromatyczne i pełne smaku maliny 🙂
wow, są świetne !! z malinkami *-*
I przepadłam 🙂 w weekend przygotuję wersję malinową i…agrestową 🙂
jak zobaczyłam przepis na wersję z jagodami to od razu ją ominęłam i stwierdziłam, że nie dla mnie takie udziwnienia. No ale tym razem zajrzałam… no i chyba już teraz muszę je zrobić. Wyglądają smacznie i zdrowo… tylko ten cukier bym właśnie zamieniła na coś innego 🙂
W przepisie jest 2x cukier – podejrzewam, że te 2 łyżki to o waniliowy chodzi, ale wolę się upewnić.
I pytanie drugie -czy próbowałaś robić te pierożki na zwykłej mące?
Z cukrem już wszystko jasne – może też być waniliowy 🙂 Tak, robiłam je też w wersji wytrawnej z dodatkiem mąki pszennej: https://www.paulinakrajewska.com/2012/02/pieczone-pierogi-z-ryba.html oraz https://www.paulinakrajewska.com/2012/08/penoziarniste-pieczone-pierogi-ze.html
dzięki wielkie za odpowiedź 🙂
w takim razie jeśli tylko pogoda pozwoli (chyba, że będę piec w nocy) to zrobię takie malinowe na zwykłej mące. oby się udały, bo mam na nie już od tygodnia chrapkę:)
K.
udało mi się zrobić pierożki, wyszły bardzo fajnie, chociaż kwaskowy smak malin delikatnie mi przeszkadza i myślę, że w moim przypadku maliny musiałyby być w cukrze.
pozdrawiam:)
K.
Zrobiłam pierożki i chwale się u siebie 🙂 świetny przepis do wykorzystania w innych wariacjach jeszcze kilka razy 🙂 dziękuję i pozdrawiam 🙂