Przechodząc pomiędzy kramami na pobliskim warzywno-owocowym targu zastanawiałam się, czy bardziej lubię leśne jagody, czy borówki amerykańskie. Bo wiesz, sprawa wcale nie jest taka prosta. Jagody lubię zdecydowanie bardziej, gdy w perspektywie mam ich zbieranie w pachnącym letnim deszczem lesie, by po powrocie do domu zjeść je ze śmietaną i cukrem. To właśnie wtedy jest frajda z fioletowo-jagodowych dłoni, zębów i języka. Borówki natomiast zwykle wybieram, gdy chcę po prostu upiec coś dobrego bez zbędnego brudzenia wszystkiego dookoła z sobą włącznie. Tak było i tym razem. Do domu wróciłam z koszyczkiem borówek, z których przygotowałam m.in. właśnie te cytrynowe muffiny z borówkami i kruszonką.
Składniki na ok 12 muffinek:
- 1 1/2 szkl mąki pszennej
- 1/2 szkl otrębów
- 1/2 szkl cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 szkl maślanki
- 1 jajko
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1/2 łyżeczki ekstraktu cytrynowego
- 50g masła
- 1 szkl borówek amerykańskich
Połącz ze sobą wszystkie składniki (oprócz borówek) na jednolite dość gęste ciasto. Wypełnij nim foremkę do pieczenia muffinek do 3/4 jej wysokości i powrzucaj owoce.
Składniki na cytrynową kruszonkę:
- 100g mąki pszennej
- 80g cukru
- 80g miękkiego masła
- 1/2 łyżeczki ekstraktu cytrynowego
Wszystkie składniki rozgnieć ze sobą, tak aby powstały grudki, rozrzuć je na powierzchni muffinek i piecz w 200C przez ok 25 minut.
Sugestie: Ekstrakt cytrynowy możesz pominąć. Zamiast otrębów możesz dodać mąkę kukurydzianą – muffiny będą wtedy bardziej słoneczne. Borówki amerykańskie spokojnie możesz zastąpić jagodami, jeżynami lub malinami.
Wersja light: Zwykły cukier zastąp cukrem trzcinowym i zmniejsz jego ilość. Pomiń dodatek kruszonki.
Pytanie: Dlaczego w ciastach z dodatkiem soku z cytryny pojawia się zakalec?
Odpowiedź: Często może być to spowodowane zbyt dużą ilością dodawanego soku. Ważne jest też, aby pamiętać, że wszystkie produkty potrzebne do wypieku ciasta z dodatkiem soku z cytryny powinny mieć temperaturę pokojową oraz o tym, że jajka powinny być porządnie ubite z cukrem tuż po dodaniu go do jajek, tak aby konsystencja ciasta była bardzo puszysta.
Pytanie: Co zrobić, aby zakalec nie występował w ciastach z dodatkiem owoców?
Odpowiedź: Zakalec w takich ciastach pojawia się głównie przez zbyt dużą ilość soków wypływających z owoców. Aby temu zapobiec, tuż po wylaniu ciasta do formy obsyp jego powierzchnię cienką warstwą bardzo drobno pokruszonych (lub zblendowanych) herbatników, migdałów, wiórek kokosowych lub pokryj je cienką warstwą ubitych na sztywną pianę białek, a dopiero na nich rozłóż owoce.
Inne propozycje na wykorzystanie jagód wraz z poradami znajdziesz w poście:
Cytryna i borówki w muffinach? Pisze się na to 🙂
do takich muffinek zdecydowanie borówki! 🙂
jak malowane! piękne
śliczne i apetyczne!!!
cytrynowa kruszonka – to proszę 🙂 ja jakoś mam opór do borówki, tak mi głupio jakoś, bo ona taka nie polska i jak już ją kupuję a obok jest trochę jagód to też biorę 😉
Muffiny przyjmuję w każdej postaci 😉
Ale śliczne babeczki!
Nie mogę od nich oczu oderwać!
Pozdrawiam serdecznie!
Oj ciężko zdecydować za czym bardziej przepadam, za jagodami czy za borówkami. Co d muffin to robiłam bardzo podobne i cytrynowe ciasto idealnie współgra ze słodyczą borówek. 🙂
idealne na niedzielę! muszę zrobić zakupy w weekend:))
Śliczne te Twoje babeczki! 🙂 Poza tym fajne fotki.
Muffinki z kruszonką? Tego jeszcze nie jadłam 😀
ja dziś zrobiłam wszystko dokładnie jak trzeba i coś nie wyszło 🙁
w środku zakalec, mimo, że specjalnie dodałam mniej soku z cytryny…
może coś się z termostatem stało, nie wiem…:(
Mogą być, ale nie zachwycają.