Pisałam już kiedyś, że przepadam za słodkimi śniadaniami w stylu francuskim. Croissanty, dżem, sok ze świeżych pomarańczy, jajko, serek, trochę owoców, ciepłe cappuccino i najlepiej jeszcze do tego wszystkiego niewielki świeży kwiat – uwielbiam rozpoczynać dzień w ten sposób. Szkoda tylko, że nie jest możliwe, by każdy poranek wyglądał tak samo. Znalazłam jednak sposób na przemycenie odrobiny tego niespiesznego klimatu podczas śniadania nawet w samym środku zabieganego tygodnia. Dżem własnej roboty! Wystarczy dosłownie kilka owoców, by powstał słoiczek lub nawet kilka przepysznego, domowego dżemu . Teraz brakuje już tylko bagietki, by choć na chwilę poczuć tę francuską błogość…
Składniki na dwa słoiczki dżemu z kiwi:
- 4 kiwi
- tyle cukru ile wynosi połowa wagi 4 owoców kiwi
Obrane kiwi pokrój w kostkę i przełóż do rondelka wraz z cukrem. Mieszaj wszystko na średnim ogniu do czasu, aż masa zgęstnieje i będzie oblepiać drewnianą łyżkę. Gdy tak się stanie, przelej ją do słoiczków, zakręć, postaw je na pokrywce do czasu, aż przestygną. Następnie odwróć i przechowuj jak standardowy dżem.
Sugestie: Do dżemu możesz dodać odrobinę wanilii, anyżu lub cynamonu. Polecam kombinować 🙂 Jeżeli chcesz możesz część cukru zastąpi cukrem żelującym, ja jednak wolę dodać zwykły cukier, niż wspomagać się innymi z różnymi niepożądanymi dodatkami.
Wersja light: Jeszcze nie wymyślono.
Pytanie: Do czego podawać dżem z kiwi?
Odpowiedź: Smakuje rewelacyjnie z serami (również tymi pleśniowymi), jasnym i ciemnym pieczywem, czy krakersami. Idealny do typowych przekąsek podczas spotkań z przyjaciółmi.
Pytanie: Co to jest konfitura?
Odpowiedź: W konfiturze znajdziesz owoce w całości wrzucone do bardzo gęstego, cukrowego syropu. Są to więc owoce małe, np. truskawki, poziomki, agrest., itp. Przygotowuje się ją poprzez wrzucenie owoców (najlepiej takich, które wcześniej na moment zostały zanurzone w spirytusie, aby zapobiec pleśnieniu) do gotującego się gęstego syropu z cukru i wody. Konfitury podczas smażenia w niskim naczyniu o szerokim dnie miesza się poruszając naczyniem, zamiast łyżką, co zapobiega rozpadnięciu się owoców. Na 1kg owoców dodaje się 1-2kg cukru.
Pytanie: Co to jest dżem?
Odpowiedź: Dżem to częściowo rozgotowane, a częściowo pozostające w całości lub kawałkach owoce. Przygotowuje się go poprzez gotowanie owoców z cukrem. Konsystencja dżemu odrobinę przypomina galaretkę. Na 1kg owoców dodaje się ok 0,5kg cukru.
Pytanie: Co to jest marmolada?
Odpowiedź: Marmolada powinna być tworzona jedynie z owoców cytrusowych, które zostały dokładnie przetarte tak, aby nie było w niej żadnych owocowych grudek. Na 1kg owoców dodaje się do 0,5kg cukru.
Pytanie: Co to są powidła?
Odpowiedź: Powidła powstają tylko i wyłącznie ze śliwek, które są przesmażane bez dodatku cukru. Ot, same owoce 🙂
O kurcze, pomysł świetny!! Na pewno zrobię dżem z kiwi!! Aż nie mogę wyjść z podziwu z prostoty przyrządzenia tego 😀
super pomysł:) jak starczy mi czasu to zrobię:)
świetny dżem:)
na to jeszcze nie wpadłam, a szkoda bo zapowiada się super
mniaaam! super dżemik, zapraszam do wrzucenia go do akcji "Kiwi Cię Zadziwi":)
wygląda bardzo apetycznie 🙂 słodki dodatek
Jeszcze nigdy nie jadłam takiego dżemu,ale prezentuje się apetycznie 🙂
a zastanawiałam się ostatnio jakie jeszcze przetwory zrobić 🙂 tak się składa, że mam aż dwa koszyki kiwi, więc może się skuszę 🙂 pozdrawiam!
Wersja light to może zamiast zwykłego cukru ksylitol? 🙂
Szklanka cukru (200g) to 480 kcal. A zwykły 810 kcal. Spora oszczędność kalorii 🙂
O kurde jaka rewelacja! 😀 Wypróbuję na bank choćby ze względu na sam wygląd
Właśnie szukałam przepisu na dżem, chyba skorzystam z powyższego. Kiwi zaprawiałam do tej pory tylko jako kompot – odkryłam, że płyn jest pysznie słodko-kwaśny po obgotowywaniu owoców do galaretki. Teraz mam ochotę na dżem.
Za to rozśmieszyły mnie odpowiedzi na pytania, co to jest marmolada, co to są powidła. Marmoladę można zrobić chyba z każdych owoców, wystarczy je potem przetrzeć (ja po przetarciu jeszcze raz zagotowuję).Powidła – także z innych, śliwkopodobnych, dojrzłych owoców – brzoskwiń, nektarynek, moreli, mirabelek… A również z borówek (mogą być z jabłkami)…