Z reguły w domu mamy pokaźny zapas kiszonej kapusty, którą bardzo lubimy. Pamiętam jak w dzieciństwie mama namawiała mnie to picia soku spod takiej domowej kiszonej kapuchy, a ja kręciłam nosem. Teraz nawet go lubię i czasami piję literatkę lub dwie, bo podobno jest zdrowy 🙂 Kapustę przerobiłam już ostatnio na kapuśniak, krokiety i surówkę, po czym stanęłam przed dylematem: w jaki inny sposób można jeszcze wykorzystać kiszoną kapustę? Rozważałam różne mniej lub bardziej absurdalne opcje, aż w końcu wpadłam na pomysł zrobienia z niej kotlecików. Kotleciki z wyglądu przypominają te rybne, z mieszanki warzyw lub z marchewki, jednak smak jest zupełnie inny, lekko kwaśny i jak na kotleciki z kapusty kiszonej przystało – kapuściany. Robiłam je już dwa razy. Za pierwszym standardowo z dodatkiem mąki i smażyłam je na patelni w tłuszczu. Teraz natomiast, za drugim razem zrobiłam z nich wersję jeszcze bardziej pyszną i zdrową dodając do nich otręby, płatki owsiane i piekąc w piekarniku bez dodatku tłuszczu. W związku z tym, że smakują one świetnie zarówno na ciepło, jak i na zimno towarzyszył im sos tatarski, którego smak idealnie komponował się z tymi złocistymi krążkami. Coś pysznego!
Składniki na kotleciki z kiszonej kapusty:
- 1l słoik kapusty kiszonej
- 1 jajko
- 1/2 szkl płatków owsianych
- 1 szkl otrębów
- pieprz czarny
- sól morska
- 1 łyżka oliwy z chilli i czosnkiem
Kapustę zblenduj na drobne cząstki, następnie dodaj do niej pozostałe składniki i całość dokładnie wymieszaj na jednolitą masę. Z gotowej masy formuj kotleciki, a następnie układaj je na wyłożonej papierem do pieczenia blasze i piecz w 200C przez ok 30-40 minut.
Składniki na sos tatarski (ok 3/4 szkl):
- 100g ogórków konserwowych
- 150g grzybków marynowanych
- 100g majonezu
- 100g gęstej kwaśnej śmietany
- pieprz czarny
Ogórki i opłukane w wodzie grzybki zblenduj lub pokrój na drobne cząstki. Wymieszaj z pozostałymi składnikami i podawaj.
Sugestie: Do tych kotlecików możesz dodać ulubione zioła i przyprawy. Sos tatarski podawaj w temperaturze pokojowej lub schłodzony w lodówce.
Pytanie: W jaki sposób przechowywać takie kotleciki?
Odpowiedź: Polecam pojemnik przeznaczony do przechowywania żywności włożony do lodówki.
Pytanie: W jaki sposób podawać takie kotleciki?
Odpowiedź: Wg mnie smakują idealnie z gęstymi dipami lub innymi gęstymi sosami. Na ciepło i na zimno.
Pytanie: Jak sprawić, aby kapusta kiszona była mniej kwaśna?
Odpowiedź: Najlepiej przepłukać ją wodą lub dodać do niej trochę cukru i / lub białej surowej drobno posiekanej kapusty.
Inne propozycje na pyszne kotleciki wraz z poradami znajdziesz w poście:
– Burgery z Grochu,
– Rybne Kotleciki z Sosem Chrzanowym,
– Kotleciki z Marchewki z Sosem Chrzanowym,
– Kotlety z Warzyw w Sosie Pomidorowym.
Na to bym nie wpadła. Pewnie smakują nieco jak kapuśniaczki albo paszteciki? Jak tak to jestem na TAK 😀
smak mają bardzo do nich podobny 🙂
Jesteś geniuszem!
fantastyczny pomysł
na pewno je zrobię
jeżeli smakują jak pisze Usagi- to jest to coś dla mnie zdecydowanie!! muszę je zrobić 🙂
zaintrygowałaś mnie tym przepisem ,
pozdrawiam !
Wspaniałe!
Właśnie szukałam idealnego przepisu na kotleciki z kapusty, z pewnością zmodyfikuke je trochę wg Twojego przepisu 🙂 zapraszam do obejrzenia efektów na blogu 🙂
Zrobiłam ! Możesz zobaczyc na moim blogu ,zapraszam !