Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Edukacja Domowa – Jak się Organizujemy od Początku

Edukacja Domowa – Jak się Organizujemy od Początku. 

1.09

Pierwszego dnia pojechaliśmy do Zielonej Góry w ramach rozpoczęcia roku szkolnego, skoro nie musimy pojawiać się w szkole na żadnych apelach itp. Wybraliśmy się tam do planetarium (dzieciom średnio podpasowało – za dużo bodźców, więc zamiast trzech zaplanowanych seansów skończyło się tylko na połowie jednego), ogrodu botanicznego z mini zoo i bajkową zagrodą, odwiedziliśmy też palmiarnię (planowałam tam kawę w kawiarni, ale byliśmy za wcześnie i obyło się bez kawy, meh). Dodatkowo przeszliśmy się deptakiem miasta w poszukiwaniu bachusików (jest szlak bachusikowy, mapę bachusów możecie nabyć w punktach informacyjnych choćby w palmiarni). Bachus to symbol miasta – a dawniej w mitologii greckiej bóg wina, rozpusty i rozwiązłości. Idea taka trochę jak nasze wrocławskie krasnale. 

 

2.09

Dzień organizacyjny. Mi dobra organizacja i logistyka bardzo wiele daje psychicznie i nie zamierzam z niej rezygnować w kwestii ED również.

Lista zasad w ED – stworzyliśmy wspólnie z dziećmi listę zasad, które obowiązywać będą nas podczas przede wszystkim pracy przy stole w jadalni, gdzie wszyscy się rozkładają i zajmują określonymi projektami itp.

Lista celów w ED – stworzyliśmy wspólnie z dziećmi listę celów na ten rok szkolny. To totalny zarys, chciałam, aby dzieci poczuły na początku ten zew organizacyjny i że mają bardzo dużą sprawczość w tym całym przedsięwzięciu zwanym edukacją domową. Wymyślały więc same na czym im najbardziej zależało, jestem też pewna, że lista będzie się rozrastać, bo będziemy ją upgreadować co jakiś czas. 

Obie listy stworzyliśmy w formie mapy myśli – takiej na maksa uproszczonej – ale od czegoś trzeba zacząć. 

edukacja domowa jak zacząć jak wygląda

Poza tym ja ogarnęłam na ten miesiąc wydruki takie nasze organizujące życie codzienne rodzinne, czyli lista zadań/planów na ten miesiąc, lista zadań/planów na dany tydzień i planer posiłków z listą zakupów. 

W międzyczasie sprawdziłam maile i okazało się, że mamy ze szkoły maila powitalnego w nowym roku szkolnym, maila z informacjami organizacyjnymi szkoły dzieci i maila z gotowym wnioskiem do wypełnienia, którego skan mieliśmy odesłać mailowo, by następnie kurier przywiózł wszystkie wymagane podręczniki i zestawy ćwiczeniowe ze szkoły wprost do naszego domu. A i jeszcze info, że jest spotkanie organizacyjne dla rodziców w jeden dzień w przyszłym tygodniu w grupie na żywo, a w drugi dzień to samo w wersji online – tak, aby każdy sobie wybrał, czy woli przyjechać na spotkanie, czy jednak spotkać się na zoomie z tymi, którzy preferują to załatwić online. Jestem zachwycona. Tyle czasu to oszczędza, jeżdżenia, załatwiania! Coś pięknego!

Na razie to tyle mojej organizacji. W planie mam jeszcze zbiór inspiracji dla siebie i stworzenie listy co będę chciała z nimi zrobić w tym miesiącu najpierw (potem sukcesywnie dalej). Wszelkie inspiracje do spędzania czasu z dziećmi i w ogóle razem będę publikować tu i w moich social mediach, a podejrzewam, że będzie tego sporo 🙂

Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula

Paula

Kategoria:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x