Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

15 Sposobów na Organizację Dnia – Jak Ogarnąć Życie

15 sposobów na organizację dnia

Dziś skompresowana dawka wiedzy, co się u nas sprawdza w kwestii organizacji codzienności. Na końcu wpisu znajdziesz ściągę do zapisania. 

15 sposobów na organizację dnia

15 sposobów na organizację dnia

 1. Priorytety. Ustal sobie co jest najważniejsze i rób to po kolei. Nie naciągaj (jak ja dawniej), bo się zajedziesz i i tak zawsze będzie mało. Spokojnie i po kolei. Zaufaj sobie. 
 2. Korzystaj z planerów, kartek, fiszek, kalendarza w komputerze, telefonie, cokolwiek co sprawdza się u Ciebie. Metodę dostosuj do siebie tylko i wyłącznie, w przeciwnym wypadku nie będzie ona efektywna. Nie podążaj za tłumem, bo ostatnio każdy bawi się w bullet journal, jeśli tego nie czujesz. To samo z planerami. Może Tobie akurat wystarczy świstek papieru przypięty do lodówki. To jest OK. 
 3. Wykorzystaj tzw. time blocking. Blokowanie czasu, czyli robiąc w punktach plan następnie określ ile czasu, a dokładniej od której do której masz zamiar poświęcić na tę określoną czynność, zadanie. Dzięki temu zyskasz pełniejszy, bardziej dokładny prawie namacalny widok na to co i kiedy będzie się dziać. 
 4. Podczas wykonywania poszczególnych czynności postaraj się nie rozpraszać. Dawniej wpisy potrafiłam pisać 3 godziny. Teraz wiem, że czas jest zbyt cenny. Tworzę je konkretnie, koncentruję się na procesie o wiele bardziej i efekt pojawia się o wiele szybciej. Czasu wystarcza mi dzięki temu na więcej. 
 5. Planuj sprytnie. Jestem pewna, że część rzeczy da się zrobić w tym samym czasie. Chcesz przeczytać książkę, ale nie masz kiedy? Ogarnij sobie audiobooka i słuchaj ją w drodze do pracy, robiąc coś w domu lub podczas zakupów, albo nawet bawiąc się z dzieckiem, wcale wtedy nie musi za każdym razem lecieć w tle Baby Shark.
 6. Planuj posiłki. Zrób sobie tabelkę w Excelu na cały tydzień, dwa lub nawet na cały miesiąc z góry. 30ego każdego miesiąca planuj co ugotujesz na śniadania, kolację, obiady, co dasz dzieciom do szkoły itp. Poświęcisz na to w porywach ok godziny, ale zyskasz o wieeele więcej spokoju w głowie, mniej zamieszania i unikniesz bezsensownych zakupów. Plan podziel na dni tygodnia i rodzaje posiłków jakie jecie, np w wersji mega rozbudowanej.: śniadanie, drugie śniadanie, lunch, obiad, deser, kolacja. 
 7. Deleguj zadania. Jeśli ktoś jest w stanie Ci z czymś pomóc to proś o tę pomoc. Nie jesteś robocopem. A inni, Ci którym na Tobie zależy i/lub Ci, którym płacisz za ich pracę chętnie Ci pomogą. Czasem lepiej komuś zapłacić i mieć czas na coś wg Ciebie ważniejszego, niż starać się ogarnąć wszystko i tak na prawdę nie mieć czasu na te najważniejsze sprawy. 
 8. Zadbaj o rutynę. Rutyna nie jest zła wbrew pozorom. Przynajmniej w kwestii nawyków i działania. Pomyśl co mogłabyś i chciałabyś włączyć do swojej rutyny (kawa, książka, kąpiel, spacer). Następnie postaraj się połączyć w ramach rutyny dwie lub trzy czynności/zadania. Będzie łatwiej i za jednym razem. 
 9. Naucz się mówić nie. Bycie asertywnym to zaleta. Da Ci więcej przestrzeni na inne sprawy. 
 10. Ustawiaj sobie timer. Chociażby na czas robienia jakiegoś projektu, sprzątania, czy co tam sobie wymyślisz. Zmobilizujesz się potrójnie, zobaczysz. Na koniec jak zmieścisz się w czasie możesz sobie ustalić z góry jakąś nagrodę (niekoniecznie batonika, ale już np. home spa czemu nie ;)).
 11. Pamiętaj, że wiele rzeczy możesz robić w różnych godzinach. Nie jest powiedziane, że maseczka na twarzy może być tylko wieczorami i tylko w weekendy. Możesz ją sobie nałożyć podczas pracy z domu, gdy masz pewność, że nie czeka Cię żadna wideokonferencja. Albo gotując, bawiąc się z dziećmi załóż maseczkę. Trochę pożongluj swoimi zadaniami (również tymi przyjemnymi, które chcesz i starasz sie uwzględnić w swoim planie), a zobaczysz, że wiele z nich można nieinwazyjnie wprowadzić do codzienności, choćby mimochodem. 
 12. Korzystaj z technologii. Kalendarz google (plus automatyczne powiadomienia na telefonie), aplikacje w stylu nonatników i fiszek (polecam CUMO – bo jest urocza haha i ColorNote), a do tego Excel. 
 13. Nie żałuj czasu na planowanie. Potem zyskasz o wiele więcej. Plus spokój w głowie i psychice, bo będziesz mieć luz, że wszystko wiesz i masz pod kontrolą. 
 14. Kontroluj swój progress. Trzymaj rękę na pulsie. Np. wieczorem każdego dnia możesz sprawdzić jak Ci poszło w danym dniu. 
 15. Twórz sobie check listy, jeśli nie masz czasu na bardziej intensywne planowanie. Najlepiej pisz od najważniejszych, do mniej istotnych spraw. Dalej po prostu od rana działaj punkt za punktem. 

A co sprawdza się u Was?

Poniżej ściąga do druku lub zapisania specjalnie dla Was!

15 sposobów na organizację dnia

Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula

Paula

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments