Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Knedlik Czeski

knedlik1

Knedlik to bardzo popularny dodatek do dań zarówno wytrawnych, jak i słodkich, który z łatwością znajdziesz w wielu czeskich restauracjach. Podczas, gdy parowce (znane też jako kluski na parze, pampuchy) z reguły podawane są ze słodkimi dodatkami, knedliki pojawiają się najczęściej w towarzystwie gulaszu lub innych wytrawnych dodatków.

knedlik2

Składniki:

  • 100ml mleka
  • 20g świeżych drożdży
  • 2 łyżki cukru
  • 250g mąki pszennej
  • 1 jajko
  • szczypta soli

Mleko podgrzej wraz z drożdżami do czasu, aż będzie letnie (nie gorące, bo drożdże się sparzą i nie będą pracować!). Następnie dodaj tę mleczną mieszankę do miski z cukrem mąką, jajkiem i solą. Wyrób całość na jednolite, elastyczne ciasto, podziel je na 8 równych części i każdą z nich uformuj na kształtną kulę. Przełóż je do naczynia przeznaczonego do gotowania na parze, przykryj ściereczką i pozostaw do napuszenia na ok 15 minut. Po upływie tego czasu gotuj je na parze przez ok 20-25 minut.

knedlik

Sugestie: Do ciasta możesz dodać mniej lub więcej cukru / soli w zależności od preferencji i tego z jakimi dodatkami zamierzasz podać knedlika. Do ciasta możesz też dodać trochę czerstwej, namoczonej w mleku lub wodzie bułki lub chleba (dokładnie odciśnij nadmiar wchłoniętego płynu) – wtedy ilość mąki dostosuj tak, aby ciasto nie przyklejało się do dłoni.

Wersja light: Użyj mąki ciemnej, np. żytniej.

Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula

Paula

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x