Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Szarlotka z Kaszy Jęczmiennej


Szarlotka z kaszy jęczmiennej to pyszny i bardzo zdrowy wypiek, który nie zawiera w sobie ani grama mąki oraz jajek. Funkcję łącznika pełnią tu przede wszystkim daktyle. Za sprawą sporej ilości jabłek szarlotka jest soczysta, aromatyczna i lekka. W sam raz dla tych, którzy chcą jeść zdrowo, a przy tym smacznie! 🙂

Składniki na szarlotkę z kaszy jęczmiennej:
  • 1kg jabłek
  • 2 łyżki miodu
  • ok 2 łyżeczki cynamonu
  • 4 łyżki kaszy manny
  • 400g ugotowanej kaszy jęczmiennej
  • 4 łyżki otrębów
  • 1 łyżka masła
  • ok 20 daktyli
Jabłka zetrzyj na dużych oczkach tarki, wymieszaj je z miodem, cynamonem i kaszą manną. Wszystkie pozostałe składniki zblenduj ze sobą, następnie powstałą masę podziel na dwie części. Jedną część wyłóż na pokryty papierem do pieczenia spód formy, na niej równomiernie rozłóż całe nadzienie z jabłek i przykryj je drugą częścią „ciasta”. Piecz w 180C przez ok 30-40 minut. 
Sugestie: Kaszę jęczmienną możesz zastąpić gryczaną lub jaglaną. Szarlotkę możesz upiec też w większej formie – będzie wtedy niższa. Polecam wybrać kwaśne jabłka. Kasza manna w nadzieniu możesz być zastąpiona bułką tartą, otrębami, zmielonymi orzechami lub kaszką kukurydzianą. Jeśli jabłka, których używasz nie są zbyt kwaśne do nadzienia dodaj sok z 1 cytryny. Stopień zblendowania poszczególnych składników dostosuj do własnych preferencji, ale pamiętaj, że masa powinna być lepka i zwarta. Dobrze, aby szarlotka była krojona dopiero, gdy całkowicie ostygnie (najlepiej w formie, w której była pieczona), wtedy wszystkie składniki ładnie się scalą i będą trzymać formę. DO szarlotki możesz też dodać odrobinę kardamonu lub goździków. 
Wersja light: Miód zastąp cukrem trzcinowym, stewią w proszku lub ksylitolem. 
Wymiary formy: 20cm
Pytanie: Z czym podawać taką szarlotkę z kaszy?
Odpowiedź: Podobnie jak tradycyjna, również ta świetnie smakuje z dodatkiem lodów i/lub bitej śmietany, gęstego jogurtu naturalnego, ale mój faworyt w tym przypadku to zdecydowanie miód.
Pytanie: Czy muszę obierać jabłka do nadzienia?
Odpowiedź: Ja nie obieram, jedynie porządnie je myję pod bieżącą wodą. To właśnie tuż pod skórką znajduje się najwięcej składników odżywczych, więc nie ma sensu z premedytacją się ich pozbywać. Podczas pieczenia całość tak, czy siak trochę ściemnieje, więc drobinki skórek nie będą rzucać się w oczy. Od soku zawartego w jabłkach i obróbki termicznej twardsze skórki miękną, więc też nie ma obawy, że będą przeszkadzać w delektowaniu się całością. Poza tym, co co dodawać sobie zupełnie niepotrzebnej pracy? 🙂 
Propozycje na inne szarlotki i jabłeczniki wraz z poradami znajdziesz w poście:
Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula

Paula

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna Żak

A to Ci pomysł na szarlotkę, takiej jeszcze nie jadłam:)

Jestem oczarowana Twoimi przepisami.
Posiłki są zdrowe a zarazem wyglądają na smaczne ;]

Anonimowy

Wspominasz w "wersji light", ze mozna zastapic cukier trzcinowy, ale nie ma go w przepisie. Powinien byc?

Just My Delicious

Anonimowy, oczywiście chodziło mi o miód, już poprawione. Dzięki! 🙂

Shine Rose

Lubię wariacje na temat szarlotki 🙂

vamparine

w poradach jest wymieniony cukier: Wersja light: Cukier trzcinowy zastąp stewią w proszku lub ksylitolem, zaś nie ma go w przepisie???

Just My Delicious

Przeczytaj całość jeszcze raz proszę 🙂

Anonimowy

Właśnie zamierzam przygotować szarlotkę według Twojego przepisu 🙂 Mam jednak pytanie czy waga kaszy jęczmiennej jest podana po ugotowaniu?
Paweł.

Just My Delicious

Pawle, wagę podałam przed ugotowaniem 🙂

Paulina Urbanowicz

Na pewno wypróbuję ten przepis, jednak zastanawiam się nad daktylami. Mają być suszone, czy w jakiejś innej postaci? Czy ewentualnie można je czymś zastąpić?

Just My Delicious

Paulino, ja użyłam daktyli suszonych 🙂 Możesz je zastąpić rodzynkami, powinny dać radę 🙂

ann cook insp

Przepyszna jest ta szarlotka! Polecam 🙂