Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Roladki z Kurczaka z Suszoną Śliwką w Sosie Curry



U Babci to było fajnie. Zawsze miała w szafce wielkie opakowania suszonych oraz wędzonych śliwek, które mogłam do woli podjadać. Pisząc tego posta, aż czuję zapach kojarzący się z ulubionym kompotem z suszu, w którym pływało tyyyle smakowitych kąsków. W domu często robiło się schab ze śliwkami, jednak ja zawsze wolałam roladki z kurczaka lub z indyka z dodatkiem tych owoców. Były bardziej delikatne i według mnie subtelny smak kurczaka lepiej wydobywał intensywny smak śliwek, które w tym daniu grały przecież główną rolę. 


Jestem przekonana, że Wy też macie takie swoje wspomnienia kojarzące się ze śliwkami, czy też innymi owocami lub całymi daniami. Jeśli chcecie możecie się nimi ze mną podzielić, chętnie poczytam 🙂 

Składniki na 1 porcję:

  • 1 filet z kurczaka
  • 4-6 suszonych śliwek
Pozbawiony błonek i opłukany pod bieżącą wodą filet lekko rozbij. Ułóż na nim śliwki i całość zwiń w roladę. Gotuj go w naczyniu do gotowania na parze przez ok 20-30 minut.


Składniki na sos curry na 1 porcję:
  • 1 łyżka bulionu drobiowego
  • 1 łyżka gęstej, kwaśnej śmietany
  • 4 łyżki musztardy z curry
Wymieszaj gorący bulion ze śmietaną, dodaj musztardę i podgrzej całość przez moment. Podawaj z ugotowanymi roladkami z kurczaka z suszoną śliwką.
Dodatkowo:
  • odrobina suszonych chabrów
Tuż przed podaniem obsyp danie kwiatami.
Sugestie: Polecam śliwki bez pestek. Jeśli nie masz bulionu pod ręką zastąp go wodą. Roladki możesz też upiec w piekarniku (w 180C przez ok 20-30 min) lub usmażyć na patelni. Mięso z kurczaka możesz zastąpić indyczym lub innym, np. schabem. 
Wersja light: Użyj śmietany z obniżoną zawartością tłuszczu lub zastąp ją gęstym jogurtem naturalnym. Ostatecznie śliwki suszone możesz zastąpić surowymi.
Pytanie: Czy śliwki suszone mogę jeść dbając o linię?
Odpowiedź: Jak wszystko, ale z umiarem 🙂 Śliwki suszone w 100g zawierają aż 360 kalorii, co nie napawa optymizmem 🙂 Z drugiej strony śliwki mają pozytywny wpływ na trawienie dzięki zawartości pektyn, a także pomagają pozbyć się nagromadzonego w komórkach tłuszczu oraz cholesterolu.
Pytanie: Do jakich potraw i dlaczego dodawać śliwki suszone?
Odpowiedź: Najlepiej dodawać je do potraw ciężkostrawnych takich jak bigos. Zawarte w nich związki zasadotwórcze zneutralizują nadmiar kwasów trawiennych dzięki czemu unikniemy niestrawności. 
Pytanie: Czym się różni śliwka suszona od śliwki wędzonej?
Odpowiedź: Poza sposobem przygotowania (suszenie, wędzenie) różni się także smakiem (wędzona ma charakterystyczny dymny posmak).
Inne propozycje na mięsne roladki wraz z poradami znajdziesz w poście:
Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula

Paula

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ola

Wygląda przepysznie 🙂

Justyna Bąk

pięknie zdjęcia:)

Maria

Zachwycający przepis,zachwycający delikatny smak,zachwycający kolor,zachwycający blog…

BigHug

Uwielbiam wszystkie mięsa ze śliwkami więc na pewno gdy będę miała wolną chwilę wykorzystam twój przepis 🙂