Chutney z cebuli u nas towarzyszy przede wszystkim wielu daniom mięsnym i rybnym. Jest to doskonały sposób na urozmaicenie choćby tradycyjnego kotleta lub grillowanej ryby, tym bardziej, że cebula jest przecież powszechnie dostępna i pewnie większość z Was ma ją aktualnie w swojej kuchni. Fanom słodko-ostrych połączeń na pewno zasmakuje przepędzając nudę z talerza 🙂
Dla osób, które po raz pierwszy mają okazję się z nim zetknąć wyjaśniam, że chutnej to coś a`la słodko-ostry dżem / gęsty sos z kawałkami wyczuwalnych składników. To właśnie taki chutney lubię najbardziej, w którym ok 3/4 składników rozpadła się na konsystencję musu w trakcie obróbki termicznej, podczas gdy pozostałe składniki są wyczuwalne w postaci delikatnych, miękkich kawałków. Cudo!
Składniki na chutney z cebuli (ok 1 słoiczek, ok 4 osoby):
- 4 cebule
- garść żurawiny
- 1 łyżka miodu
- 2 ząbki czosnku
- płatki chilli do smaku
- sól do smaku
- pieprz czarny do smaku
- szczypta cynamonu
- 1 łyżeczka octu balsamicznego
Obraną i drobno pokrojoną cebulę podsmaż na rozgrzanej patelni. Kiedy zmięknie, dodaj do niej pozostałe składniki, duś jeszcze przez kilka minut i gotowe.
Sugestie: Ja zwykle robię chutney z czerwonej cebuli, ale tak samo dobrze sprawdzi się żółta, tylko kolor nie będzie już tak wyrazisty, intrygujący i ładnie kontrastujący z np. jasnym mięsem grillowanego kurczaka lub ryby 🙂 Do sosu możesz dodać ulubione zioła i przyprawy.
Pytanie: Czy chutney podawać na ciepło czy na zimno?
Odpowiedź: Dowolnie, jak tylko masz ochotę. Idealnie komponuje się z mięsem, rybami, ale też jest fantastyczny jako wyrazisty dodatek do kanapek, czy dip, np. do zdrowych frytek z buraków.
Pytanie: Jak przechowywać chutney?
Odpowiedź: W słoiczku w lodówce do 4 dni.
Propozycje na inny chutney wraz z poradami znajdziesz w poście:
a można czymś innym zastąpić żurawinę? Albo nie dodawać w ogóle?
Tak, można zastąpić np. rodzynkami, goją lub daktylami pokrojonymi na mniejsze kawałki. Możesz też nic nie dodawać, ale wtedy pozbędziesz go tych słodkich kąsków 🙂