ALGI
– Są bardzo zdrowe, chronią przed nowotworami, obniżają ciśnienie krwi, mają działanie antywirusowe i antybakteryjne. Zawierają też całą masę soli mineralnych. Najmniej jodu mają nori (ok 7mg na 100g suszonych alg), podczas gdy algi kombu mają go znacznie więcej (500mg na 100g suszonych alg), dlatego też osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy powinny jeść je w ilościach umiarkowanych.
♥ Jak kulinarnie mogę wykorzystać wybrane rodzaje alg?
Nori: sushi, jako przyprawa do zup, sałatek, makaronów (wtedy możesz je pokruszyć w moździerzu lub pokroić w cieniutkie paseczki i ułożyć np. na powierzchni zupy).
Kombu: obowiązkowy składnik japońskiej zupy dashi, zawiera naturalny glutaminian sodu przez co może być stosowana jako przyprawa do zup i rozmaitych potraw.
Wakame: w trakcie gotowania kilkukrotnie zwiększają swoją objętość. Dodawaj je przede wszystkim do zup, np. ramenu.
Sałata morska: większość kojarzy ją z wakacyjnych podróży nad Atlantyk, gdzie bywa jej mnóstwo i często jest rozrośnięta powodując plagę. Stosuj ją do marynowania ryb, do sałatek lub zup.
Dulse: nie wymagają gotowania, a jedynie namoczenia. Dodawaj je do zup i sałatek.
ANANAS
– Ananas powinien mieć zdrowe, jędrne liście i powyginane łuski – jeśli jego skóra jest zbyt „płaska” owoc nie jest w pełni dojrzały. Kupując go zwróć też uwagę na to, czy jego spód nie jest już spleśniały – dość często się to zdarza.
♥ Jak przechowywać ananasa?
– Jeśli tylko jedną stronę ma odkrojoną, ułóż ją na talerzyku pokrytym cukrem i przechowuj w lodówce max 5 dni. Ananasa w kawałkach przechowuj w hermetycznym pojemniku w lodówce max 3 dni. Owoc możesz również zamrozić i przechowywać nawet kilka miesięcy.
♥ Jak kroić ananasa?
– Po odkrojeniu skóry, która zawiera kwas przemyj nóż i dopiero wtedy zabierz się za krojenie ananasa na kawałki.
♥ Jak sprawić, aby galaretka z ananasem stężała?
– Ananasa wcześniej podduś krótko i dopiero wtedy połącz go z galaretką.
♥ Jak mogę wykorzystać ananasa w pielęgnacji?
– Maseczka złuszczająca: kawałek obranego, świeżego ananasa zblenduj na jednolitą papkę z odrobiną oliwy (działanie natłuszczające) i/lub miodu (działanie ściągające i oczyszczające). Nałóż na skórę, zmyj po ok 15-20 minutach. Działa jak peeling enzymatyczny!
ARBUZ
– Gdy popukasz dojrzałego arbuza powinien wydać niski stłumiony dźwięk. Jeśli jest niedojrzały lub suchy dźwięk będzie „głuchy”.
♥ Na co zwracać uwagę kupując arbuza?
– Jeśli skóra arbuza pod palcami ma wyczuwalne pionowe prążki, arbuz po opukaniu wydaje głuchy dźwięk, w przekroju jego kolor nie jest intensywnie czerwony, a większość pestek jest jasna nie kupuj go, ponieważ masz do czynienia z hybrydą arbuza z… dynią! Jest to coraz bardziej popularne (choć w niektórych krajach już zabronione), ze względu na opłacalność.
♥ Ile wody jest w arbuzie?
– Aż 95% całego arbuza stanowi woda!
AWOKADO
– Gdy jego skórka jest ciemna i łatwo poddaje się naciskowi palca.
♥ Jak zapobiec ciemnieniu miąższu awokado?
– Pozostaw w nim pestkę lub skrop go sokiem z cytryny lub limonki.
♥ Co warto wiedzieć o awokado?
– Owoc ten występujący w ponad 500 odmianach (!) jest bardzo kaloryczny ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Jest też niesamowicie zdrowy przede wszystkim na wysoką zawartośc witaminy A oraz potasu!
♥ Jak mogę wykorzystać awokado w pielęgnacji?
– Nawilżająco-natłuszczająca maseczka na skórę/włosy: miąższ dojrzałego awokado zmiażdż widelcem lub zblenduj na jednolitą papkę. Nałóż ją na skórę lub włosy. Zmyj po ok 20-30 minutach. Do maseczki możesz też dodać odrobinę miodu (aby dodatkowo oczyścić i napiąć skórę) lub oliwy z oliwek (aby jeszcze bardziej zwiększyć działanie natłuszczające maseczki).
♥ Jak prosto i bardzo zdrowo wykorzystać awokado?
– Dojrzałe awokado traktuj jak masło w przypadku kanapek.
♥ Jak przyspieszyć dojrzewanie awokado?
– Umieść je w papierowej torbie razem z jabłkami.
BAKŁAŻAN
– Skórka bakłażana (zwanego również oberżyną) powinna być lśniąca i gładka. Wybieraj jak najbardziej dojrzałe warzywa, ponieważ w niedojrzałych zawarta jest szkodliwa dla zdrowia solanina.
♥ Kto powinien unikać jedzenia bakłażanów?
– Ze względu na zawartość solaniny w niewystarczająco dojrzałych warzywach powinny go unikać kobiety w ciąży, karmiące oraz dzieci. Poza tym również osoby cierpiące na bóle stawów.
♥ Jak pozbyć się gorzkiego posmaku bakłażanów?
– Pokrojone bakłażany posól równomiernie, pozostaw na 15-30 minut, następnie opłukaj pod bieżącą wodą i osusz ręcznikiem.
BANAN
– Poza tym, że skutecznie zaspokajają głód i są wysokokaloryczne, działają uspokajająco przez co pomagają wyciszyć się i zasnąć. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny ich unikać ze względu na dużą zawartość cukru w tych owocach. Dodatkowo skutecznie neutralizują dyskomfort po zjedzeniu ostrych potraw.
♥ Jak przechowywać banany?
– Najlepiej w temperaturze pokojowej, ponieważ w chłodzie lodówki szybciej ciemnieją.
♥ Jak spowolnić dojrzewanie bananów?
– Całą końcówkę banana (tę od strony urwania) owiń folią aluminiową i w ten sposób przechowuj.
♥ Jak zapobiec ciemnieniu miąższu bananów?
– Skrop go sokiem z cytryny.
♥ Jak przyspieszyć dojrzewanie bananów?
– Ułóż je na przemian z jabłkami, które wydzielają etylen, dzięki któremu m.in. banany dojrzewają o wiele szybciej.
♥ Jak wykorzystać banany w pielęgnacji?
Nawilżająca maseczka na twarz, dekolt lub włosy: banana zmiażdż widelcem lub zblenduj z dodatkiem odrobiny miodu. Nałóż na skórę lub włosy. Po 20-30 minutach zmyj. Do maseczki możesz też dodać odrobinę oliwy z oliwek, aby dodatkowo natłuścić skórę/włosy.
Wybielanie zębów: wewnętrzną stroną bananowej skórki pocieraj przez kilka minut zęby. Przemyj. Powtarzaj bez ograniczeń.
♥ Co warto wiedzieć o bananie warzywnym zwanym platanem?
– Za najsmaczniejsze uważa się odmiany o ciemnej barwie. Platany jedzone mogą być tylko po poddaniu ich obróbce termicznej. Smak ich jest słodki. Możesz je gotować, piec, grillować, dusić i smażyć. Podawane są zarówno w ramach deseru, ale też jako dodatek do obiadu np. w towarzyswie mięsa lub grillowanej ryby.
BISZKOPT
– W trakcie pieczenia nie otwieraj piekarnika! Tuż po upieczeniu nie otwieraj piekarnika! No dobra, po 5 minutach możesz go otworzyć, ALE pozostaw jeszcze biszkopt w jego wnętrzu przez około 15 minut.
♥ Co zrobić, aby biszkopt był bardziej delikatny?
– Część mąki pszennej zastąp kilkoma łyżkami ziemniaczanej.
♥ W jakiej temperaturze piec biszkopt?
– Zacznij pieczenie od 170C, a kiedy biszkopt ewidentnie urośnie, zwiększ temperaturę do 180C. Gdy podczas pieczenia rośnie głównie środek biszkoptu, zmniejsz temperaturę, ponieważ aktualna jest zbyt wysoka!
♥ Czy biszkopt mogę przygotować z wyprzedzeniem dzień wcześniej?
– Tak, po upieczeniu i ostudzeniu biszkopt zawiń w folię spożywczą i przechowuj w chłodnym miejscu.
♥ Dlaczego do biszkoptów i innych ciast zalecane jest przesiewanie mąki?
– Mąkę szczególnie z dodatkiem proszku do pieczenia lub sody powinno się przesiać, aby zapobiec powstawaniu dziur w cieście. Gdy składniki równomiernie są rozłożone w cieście, wtedy wyrasta ono równomiernie.
♥ Dlaczego biszkopt opada?
– Prawdopodobnie jest to spowodowane zbyt długim procesem ubijania jajek z dodatkiem cukru i po prostu masa jest „za słaba”, aby utrzymać odpowiednią strukturę.
BITA ŚMIETANA
– Żelatynę rozpuść w wodzie (ok 1 do 4 łyżeczek żelatyny na ok 1/3 szkl wody – wszystko zależy od ilości bitej śmietany) i pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Następnie dodaj do niej kilka łyżek ubitej już śmietany i dokładnie wymieszaj, aby nie było ewentualnych grudek. Teraz żelatynową miksturę dodaj do reszty ubitej bitej śmietany i delikatnie wymieszaj całość na jednolitą masę.
♥ Jak usztywnić bitą śmietaną galaretką?
– Analogicznie jak żelatyną, jednak galaretkę rozpuść w co najmniej o połowę mniejszej ilości wody, niż zalecono na opakowaniu.
♥ Po co usztywniać bitą śmietanę?
– Bita śmietana dzięki jej usztywnieniu znacznie dłużej zachowuje swoją formę i nie rozpływa się.
♥ Jaką bitą śmietanę wybrać: z torebki czy płynną kremówkę do ubijania?
– Zdecydowanie tylko i wyłącznie płynną kremówkę do ubijania 30-36%.
♥ Jak usztywnić bitą śmietaną serkiem mascarpone?
– Do ubitej kremówki dokładnie i delikatnie wmieszaj serek mascarpone.
BROKUŁ
– Dobry brokuł to brokuł twardy, zielony lub zielono-fioletowy. Brokuł miękki sprawiający wrażenie więdnącego i/lub z żółtymi plamkami to zły brokuł.
♥ Jak gotować brokuły?
– Brokuły wystarczy zblanszować, czyli gotować krótko – max 5 minut. To właśnie wtedy są najsmaczniejsze i zachowują swoje wartości odżywcze. W przeciwnym wypadku będą rozgotowane, bez smaku i wielu witamin.
♥ Jak przechowywać brokuły?
– Najlepiej krótko, max dwa dni w lodówce. Chcąc przechowywać je dłużej pomyśl nad ich zamrożeniem.
♥ Czy brokuł i brokuł chiński to to samo warzywo?
– Nie. Brokuł chiński smakuje podobnie jak brokuł, jednak ma on jedynie liście i łodygi (bez różyczek). Najlepiej sprawdza się w daniach kuchni azjatyckiej po wcześniejszym ugotowaniu lub uduszeniu.
♥ Czy twardy trzon brokuła nadaje się do wyrzucenia?
– Niekoniecznie. Możesz go pokroić na mniejsze kawałki i zamarynować.
BRUKSELKA
– Możesz ją gotować lub piec. Niekoniecznie zawsze w całości. Spróbuj ją przekroić na połówki lub ćwiartki, albo na surowo poodrywać poszczególne listeczki i np. krótko je zapiec następnie podając z sosem.
BRZOSKWINIA
– Włóż je na kilka minut do miski z zimną wodą.
♥ O czym pamiętać przechowując brzoskwinie w lodówce?
– Po wyjęciu z lodówki owoce te potrzebują co najmniej godziny, aby ponownie uwolniły swój słodki aromat.
♥ Jak wykorzystać brzoskwinię w pielęgnacji?
– Świeżą, soczystą brzoskwinię zblenduj na jednolitą papkę. Nałóż ją na twarz, zmyj po 20-30 minutach. Taka maseczka świetnie odświeży i nawilży twarz!
BURAK
– Buraki pomagają walczyć ze zgagą dzięki wysokiej zawartości sodu, która ma działanie odkwaszające organizm. Zawierają też sporo żelaza, witaminy B i C.
♥ Jak łatwo obrać pomarszczone, miękkie buraki?
– Przez obieraniem ich wrzuć je na kilka minut do miski z zimną wodą.
♥ Jak usunąć zabarwienia na dłoniach po obieraniu buraków?
– Przetrzyj dłonie sokiem z cytryny lub najlepiej resztką połówki cytryny po wyciśnięciu z niej większości soku.
CEBULA
– Najlepiej zjeść ją od razu. Poza tym, że przekrojona cebula skutecznie roztacza swój intensywny aromat, bardzo łatwo kumuluje też z otoczenia wszelkie zanieczyszczenia, zarazki toteż przechowuj ją w hermetycznym pojemniku w lodówce max 3 dni. Jeśli chcesz, aby zachowała swój aromat i smak w miejscu przekrojenia ułóż ją na warstwie soli lub posmaruj je masłem.
♥ Jak złagodzić ostry smak cebuli?
– Pokrojoną cebulę przelej wrzątkiem.
♥ Co warto wiedzieć o cebuli?
– Cebula ma silne odkażające, antybakteryjne, przeciwzapalne właściwości przez wysoką zawartość siarki.
♥ Jak wykorzystać cebulę zgodnie z zaleceniami medycyny naturalnej?
– Cebulę drobno pokrój, zasyp kilkoma łyżkami cukru i poczekaj, aż puści syrop. Syrop pij regularnie (na łyżkę) w przypadku bólów gardła, kaszlu i kataru.
♥ Jak kroić cebulę, aby nie płakać?
– Na jednych działa żucie gumy, inni wolą trzymać w zębach zapałkę lub kroić cebulę mokrym nożem (co pewien czas mocząc go pod bieżącą wodą). A co działa na Ciebie?
♥ Do czego przede wszystkim wykorzystywać poszczególne odmiany cebuli?
Cebula zwyczajna i brązowa: do wszystkiego 🙂 Twarożki, pasty, dania jednogarnkowe, zupy, faszerowana, pieczona, smażona. Brązowa jest mniejsza i bardziej wyrazista, ostra w smaku.
Cebula czerwona: do podkreślenia walorów estetycznych dania. Sałatki, duszona, pieczona.
Cebula biała: ma łagodny smak. Sałatki, faszerowana, duszona.
Szalotka: sosy, dania jednogarnkowe, pieczona np. w całości lub w połówkach z innymi warzywami jako dodatek do dań mięsnych lub ryby.
Cebula perłowa: drobniutka i łagodna w smaku. Idealna do marynowania, duszenia, smażenia i pieczenia w całości.
Dymka: zwana jest szczypiorem. Jedz ją całą odkrawając jedynie końcówkę z korzeniem. Posyp nią danie jednogarnkowe, twarożek lub dodaj do dań szczególnie kuchni azjatyckiej.
CHRZAN
– Mocz go przez co najmniej 2 godziny w mleku.
♥ Jak zapobiec zgorzknienie chrzanu?
– Nie poddawaj go zbyt długiej obróbce termicznej, np. nie dopuść do jego zagotowania się.
♥ Jak sprawić, aby chrzan zachował swój jasny kolor i nie ciemniał nieapetycznie?
– Skrop go obficie sokiem z cytryny lub octem.
CIASTO DROŻDŻOWE
– Zdecydowanie świeżych.
♥ Dlaczego ciasto drożdżowe nie rośnie?
– Płyn dodany do ciasta był zbyt zimny (i nie aktywuje drożdży) lub zbyt gorący (i sparzył drożdże). Za dużo tłuszczu było w przepisie, a za mało drożdży – tłuszcz sprawia, że ciasto jest cięższe. Drożdże mogły być też nieświeże.
♥ Dlaczego ciasto drożdżowe opadło podczas pieczenia, mimo że wcześniej ładnie wyrosło?
– Ciasto za długo wyrastało, jego struktura zrobiła się zbyt słaba i dlatego w końcu opadło.
♥ Dlaczego ciasto drożdżowe po upieczeniu jest ciężkie i zbite?
– Do ciasta dodano za dużo mąki lub ciasto nie wyrastało wystarczająco długo.
♥ Dlaczego ciasto drożdżowe pękło podczas pieczenia?
– Temperatura była zbyt wysoka.
♥ Czy ciasto drożdżowe mogę zamrozić?
– Tak. Nieupieczone i niewyrośnięte ciasto zawiń w folię spożywczą i zamroź. Rozmrażaj je w temperaturze pokojowej, następnie pozostaw do wyrastania. Upieczone ciasto drożdżowe po prostu zawiń w folię spożywczą i zamroź. Rozmrażaj w temperaturze pokojowej, piekarniku lub tosterze.
♥ Dlaczego ciasto drożdżowe po upieczeniu jest blade?
– Ciasto drożdżowe na bazie wody zwykle jest znacznie bledsze od ciasta drożdżowego na bazie mleka oraz cukru. Jeśli ciasto drożdżowe jest na bazie mleka, a dodatkowo zawiera cukier i wciąż jest białe prawdopodobnie przyczyną jest zbyt niska temperatura pieczenia.
♥ Dlaczego ciasto drożdżowe ma grubą skórkę?
– Temperatura pieczenia była zbyt wysoka i/lub ciasto rosło za krótko.
♥ Dlaczego ciasto drożdżowe jest suche i kruszy się?
– Było za krótko wyrabiane (wystarczająca ilość glutenu, która wiąże ciasto nie zdążyła się wytworzyć) i/lub rosło za krótko i/lub dodano do niego za dużo mąki.
CIASTO FRANCUSKIE
– Zalecana temperatura to 230-250C. Polecam wcześniej zapoznać się ze swoim piekarnikiem i jego możliwościami 🙂
♥ Jak przechowywać ciasto francuskie?
– W lodówce max 7 dni lub w zamrażarce kilka miesięcy.
CIASTO KRUCHE
– Możesz posłużyć się proporcją 3 (mąka) : 2 (masło) : 1 (cukier – w przepisie wytrawnym pomiń lub zmniejsz dodatek cukru), czyli np. 300g mąki, 200g masła i 100g cukru. Możesz też skorzystać z proporcji 2 (mąka) : 1 (masło). Dodatkowo w obu przypadkach możesz użyć również jajka jako łącznika ciasta i ewentualnie odrobiny zimnej wody lub gęstej kwaśnej śmietany, aby było bardziej plastyczne.
♥ Na co zwracać uwagę przygotowując ciasto kruche?
– Masło i ewentualne jajka powinny być dobrze schłodzone w lodówce. Ciasto wyrabiaj możliwie jak najkrócej, aby masło nie rozmiękło za bardzo. Po wyrobieniu ciasto zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na minimum 30 minut. Dopiero potem rozwałkuj je, wyłóż nim formę, a następnie upiecz. Możesz też najpierw wyłożyć nim formę i całość włożyć do lodówki. Przed pieczeniem wyłożone do formy ciasto równomiernie ponakłuwaj widelcem.
♥ Po co nakłuwać kruche ciasto przed pieczeniem?
– Nakłuwanie zapobiega wybrzuszaniu się ciasta podczas pieczenia.
CUKINIA
– Najsmaczniejsze są małe okazy, to one też mają bardziej intensywny posmak. Również kwiaty cukinii są jadalne! Jeśli cukinia jest młoda to nie musi być obierana ze skóry.
♥ Jak nie pomylić cukinii z kabaczkiem?
– Cukinia ma ciemnozieloną lub żółtą skórę i jest mniejsza, a im mniejsza, tym smaczniejsza. Kabaczek ma natomiast skórę żółtą lub jasnozieloną i jest zdecydowanie większy od cukinii.
CYKORIA
– Ugotuj ją w mleku i/lub usuń głąb, który jest najbardziej gorzką częścią tego warzywa. Możesz też skropić ją sokiem z cytryny.
♥ Co warto wiedzieć o cykorii?
– Najlepiej przechowuj ją w ciemnym i chłodnym miejscu bez dostępu światła od którego gorzknieje, np. w lodówce. Myj ją krótko, ponieważ nadmiar wody również sprawia, że cykoria staje się gorzka.
CYTRYNA
– Umieść ją w słoiczku przesypaną warstwami cukru i przechowuj w lodówce max 5 dni.
♥ Jak sprawić, aby cytryna była jeszcze bardziej soczysta?
– Przed przekrojeniem jej roluj ją w rękach lub o blat stołu.
♥ Co warto wiedzieć o cytrynie?
– Dodaj kilka kropel soku z cytryny do domowego kisielu, aby miał bardziej intensywny kolor. Kalafior i drób podczas gotowania również zachowają swój jasny kolor, jeśli skropisz je sokiem z cytryny lub dodasz go do wody podczas gotowania. Piana z białek łatwiej się ubije i będzie bardziej sztywna oraz trwała, jeśli dodasz do niej kilka kropki soku z cytryny.
♥ Jak wykorzystać cytrynę w pielęgnacji?
Działanie rozjaśniające: sok z cytryny ma działanie rozjaśniające. Uważaj jednak, jeśli masz wrażliwą skórę, ponieważ to praktycznie sam kwas, który może ją podrażnić i zamiast rozjaśnić spowodować zaczerwienienia! Potrzyj dłonie sokiem z cytryny lub najlepiej resztką połówki po wyciśnięciu z niej większości soku, aby pozbyć się ciemnych śladów po obieraniu ziemniaków lub buraków.
Przywracanie blasku: dodaj sok z cytryny do ostatniego płukania włosów, aby ich łuski ładnie się zamknęły, a włosy stały się bardziej lśniące (podobnie działa ocet winny).
CZEKOLADA
– Najlepiej w kąpieli wodnej. Do rondelka nalej trochę wody. Na rondelku ułóż miskę (tak, aby jej dno nie dotykało wody). Do miski wrzuć połamaną na mniejsze kawałki czekoladę i na małym lub średnim ogniu cały czas mieszając czekoladę roztapiaj ją.
♥ Jaka czekolada jest najzdrowsza?
– Najzdrowsza jest czekolada z możliwie największą zawartością kakao. To właśnie ona zawiera najwięcej magnezu i najskuteczniej potrafi pomóc się zrelaksować jednocześnie poprawiając nastrój. Taka czekolada również poprawia koncentrację.
♥ Jak wykorzystać czekoladę w pielęgnacji?
– Roztopioną, ciepłą lub letnią czekoladą pokryj skórę np. twarzy, szyi i dekoltu. Zmyj po ok 20 minutach. Składniki znajdujące się w czekoladzie mają działanie ujędrniające i wygładzające.
♥ Co zrobić, aby czekolada łatwiej się ścierała?
– Przed ścieraniem włóż ją na kilka/kilkanaście minut to zamrażarki lub na minimum 30 minut do lodówki.
♥ Dlaczego na czekoladzie pojawia się biały osad?
– Jest to spowodowane przechowywaniem jej w temp. powyżej 25C, w której cukier zawarty w czekoladzie ulega rozpuszczeniu, a następnie, gdy temperatura się obniża, cukier zastyga tworząc biały osad na powierzchni.
♥ W jakich warunkach prawidłowo przechowywać czekoladę?
– Dla czekolady idealną temperaturą jest 18C. Nie powinno się ją narażać na promieniowanie słoneczne, zbyt niskie lub za wysokie temperatury. Jeżeli koniecznie musisz włożyć ją do lodówki to najlepiej dodatkowo umieść ją w strunowym woreczku lub pojemniku dostosowanym do przechowywania żywności, który zapobiegnie przechodzeniu nieprzyjemnych zapachów, mieszaniu się ich oraz nadmiernej wilgoci.
CZEREŚNIA
– Zjedz je w ciągu 24h, ponieważ szybko się psują. Jeśli chcesz przechowywać je dłużej – zamroź je najlepiej wcześniej pozbawiając pestek.
♥ Co warto wiedzieć o czereśniach?
– Czereśnie tracą swoje wartości odżywcze już po kilkunastu minutach obróbki termicznej. 80% tych owoców stanowi woda. Regulują pracę tarczycy i opóźniają procesy starzenia się skóry.
CZOSNEK
– Smaż go krótko wrzucając na zimny tłuszcz.
♥ Jak przechowywać obrany czosnek, aby zachował swój smak, aromat i wartości odżywcze?
– Obrane ząbki czosnku umieść w słoiczku z oliwą i przechowuj w lodówce.
DAIKON
– Nazywany jest rzodkwią japońską. Jego smak jest zbliżony do czarnej rzodkwi, ale bardziej delikatny. Skutecznie wspomaga trawienie, dlatego dodawaj go przede wszystkim do ciężkostrawnych potraw. Możesz go jeść na surowo, w wersji marynowanej, gotowanej (np. w zupie), pieczonej (np. w towarzystwie innych warzyw), duszonej (np. w daniu jednogarnkowym), a nawet kiszonej.
DROŻDŻE
– Nie. Drożdże instant nie wymagają przygotowywania rozczynu – po prostu wsypujesz je bezpośrednio do pozostałych suchych składników na ciasto, dodajesz składniki ciekłe i postępujesz zgodnie z przepisem. W przypadku drożdży instant ważne jest, aby dodawane płyny były bardziej ciepłe, niż letnie – precyzyjnie: miały temperaturę ok 40-50C. Drożdże suszone wymagają natomiast przygotowania z nich rozczynu zanim dodasz je do składników ciasta.
♥ Co warto wiedzieć o drożdżach świeżych?
– Przechowuj je w lodówce. Przed dodaniem ich do ciasta najpierw doprowadź je do temperatury otoczenia.
♥ Jak przeliczać ilość drożdży?
– 7g drożdży instant to równowartość 25g drożdży świeżych.
♥ Czy drożdże mogę zamrozić?
– Tak. Rozmrażaj je w lodówce lub w temperaturze pokojowej, a następnie włóż do lodówki i w niej przechowuj max 2-3 dni.
DYNIA
– Dynie są pyszne pieczone, gotowane, grillowane, duszone, w daniach wytrawnych, jak również w deserach i wypiekach. Jest cały wachlarz smakowitych możliwości!
Dynia piżmowa butternut: idealna do gotowania np. zup, do dań jednogarnkowych, deserów i wypieków.
Dynia butelkowa: idealna do potraw typu curry.
Dynia hokkaido: idealna do jedzenia ze skórą pod wieloma postaciami, np. jako dodatek do mięs, dań jednogarnkowych, warzywnych, warzywno-mięsnych.
Dynia piżmowa: idealna do grillowania, smażenia i gotowania.
Dynia olbrzymia: wszechstronne zastosowanie.
Dynia makaronowa: idealna na surowo do sałatek.
♥ Czy wszystkie dynie muszę obierać ze skóry?
– Nie wymaga obierania dynia hokkaido, która po obróbce termicznej może być spożywana ze skórką.
FASOLKA SZPARAGOWA
– Wystarczy 15 minut, aby była idealna. Nie dodawaj do jej gotowania soku z cytryny, ponieważ wtedy będzie twarda.
♥ Jak przechowywać fasolkę szparagową?
– Najlepiej zjedz ją w dniu zakupu. Ostatecznie przechowuj ją max 2 dni w lodówce. Jest podatna na działanie wilgoci, przez co szybko może spleśnieć. Jeśli chcesz przechowywać ją dłużej – zamroź ją.
FENKUŁ
– Fenkuł zwany jest również koprem włoskim. Jego smak jest dość charakterystyczny, korzenny, przypominający anyż. Dodawaj go na surowo do sałatek, ale też w wersji podsmażonej, podduszonej lub zapieczonej jako dodatek do mięsa (szczególnie jagnięciny, drobiu i cielęciny) oraz ryb.
GOTOWANIE
– Brzeg garnka posmaruj odrobiną masła lub oliwy. Możesz też położyć w poprzek na garnku drewnianą łyżkę.
♥ Jak zapobiec przywieraniu składników do dna lub do siebie nawzajem podczas gotowania?
– Do wody dodaj odrobinę oliwy z oliwek.
GRILL
– Najlepiej zamarynuj je na kilka godzin (lub całą noc) przed planowanym grillowaniem.
♥ Jakie sery nadają się do grillowania?
– Camembert, oscypek i cypryjski ser Halloumi.
GRUSZKA
– Skrop je sokiem z cytryny.
♥ Co warto wiedzieć o gruszkach?
– Są to owoce bardzo czułe na dotyk, dlatego uważaj, aby ich np. nie zadrapać, ponieważ potem mogą się łatwo i szybko zepsuć. Przechowuj je niezbyt długo w suchym i ciemnym miejscu.
♥ Czy zawsze obierać gruszki?
– Jeśli tylko jest taka możliwość to jedz je razem ze skórką, ponieważ to właśnie tuż pod nią znajduje się najwięcej składników odżywczych oraz witamin.
GRZYBY
– Tylko te, które mają lepką skórę, np. maślaki.
♥ Jak przechowywać grzyby w temperaturze pokojowej?
– W temperaturze pokojowej przechowuj je możliwie jak najkrócej – max 48h.
♥ Jak suszyć grzyby?
– Do suszenia wybierz suche grzyby (czyli np. borowiki, a nie maślaki). Grzybów przed suszeniem nie myj, a jedynie oczyść nożykiem lub ściereczką/papierem na sucho. Następnie pokrój je w plasterki i susz nawleczone na nitce lub ułożone na papierze na słońcu na świeżym powietrzu. Jeśli grzyby są ułożone na płaskiej powierzchni co jakiś czas poruszaj nimi, aby nie przywarły np. do papieru. Grzyb prawidłowo wysuszony będzie elastyczny. Niedosuszony będzie miękki, a przesuszony kruchy. Suszone grzyby przechowuj w papierowej torebce lub słoiku w suchym i ciemnym miejscu.
♥ Jak mrozić grzyby?
– Najpierw zamroź je osobno np. na tacy, a dopiero później wrzuć wszystkie do wspólnego pojemnika – dzięki temu zachowają swój kształt.
♥ Jak gotować grzyby?
– Krótko, możesz je dodać pod koniec gotowania. Podobnie z soleniem – posól je na samym końcu. Suszone grzyby przed gotowaniem najpierw namocz w ciepłej wodzie przez ok godzinę. Dzięki temu szybciej się później ugotują i nie stracą wiele smaku oraz wartości odżywczych podczas ewentualnej zbyt długiej obróbki termicznej.
♥ Czy zamrożone grzyby przed dodaniem do potrawy muszę wcześniej rozmrozić?
– Nie. Dodaj je zamrożone.
♥ Jak oczyszczać grzyby?
– Najlepiej zeskrobać ewentualne zanieczyszczenia nożykiem lub ostatecznie krótko przemyć pod bieżącą wodą na sitku. Nie mocz ich w wodzie długo, ponieważ stracą cały swój smak i aromat. Grzybów przeznaczonych na suszenie w ogóle nie myj, a jedynie oczyść nożykiem lub ściereczką/papierem na sucho.
♥ Jak kulinarnie mogę wykorzystać wybrane rodzaje grzybów?
Boczniak: sosy, dania warzywne, sałatki, makarony.
Koźlarz babka: usmaż je lub uduś.
Pieczarka: usmaż je, ugotuj, zapiecz np. faszerowane, podduś.
Shimeji: ugotuj je, usmaż lub uduś. Są bardzo mięsiste, jędrne.
Mun: potrawy azjatyckie, np. z woka, zupy.
Borowik: uduś je lub usmaż.
Kurka: uduś, usmaż lub ugotuj.
Czubajka kania: smażona (idealna w panierce), grillowana, pieczona. Tylko kapelusz jest jadalny!
Smardz stożkowaty: uduś, dodaj do risotto lub sosów.
Borowik szlachetny: usmaż, uduś, dodaj do sosu.
Shiitake: usmaż, uduś, ugotuj, dodaj do sosu.
HERBATA
– Zalej ją wodą odstaną przez chwilę po ugotowaniu tak, aby miała ok 70-80C. Woda powinna być miękka, najlepiej przefiltrowana lub źródlana. Jeśli zależy Ci na jej pobudzającym działaniu parz ją krótko – max 3 minuty. W przeciwnym wypadku będzie działać uspokajająco.
♥ Co warto wiedzieć o białej herbacie?
– Biała herbata to nierozwinięte pączki i liście kwiatu herbacianego (z każdego krzaku zbiera się tylko dwa listki z jego wierzchołka). To ona uznawana jest za najzdrowszą ze wszystkich herbat. Poddawana jest jedynie procesowi więdnięcia i suszenia. Ma działanie antyoksydacyjne za sprawą zawartych w niej przeciwutleniaczy (w 1 filiżance białej herbaty jest około 12 razy więcej polifenoli, niż w 1 szklance soku pomarańczowego!), które opóźniają procesy starzenia. Przeciwdziała powstawaniu zmian nowotworowych. Zawiera polifenole chroniące przed wolnymi rodnikami, powodującymi zmarszczki. Jej działanie jest kilkukrotnie bardziej antyoksydacyjne i antymutogenne, niż herbata zielona. Ciekawostką może być fakt, że na dobrych plantacjach herbatę zbierają kobiety w rękawiczkach, które muszą przestrzegać specjalnej diety eliminującej pikantne potrawy, aby ich pot i oddech nie wpływał na jakość zbieranej przez nie herbaty. Jej smak podobny jest do herbaty zielonej, ale bardziej delikatny i aromatyczny. Podobnie jak kawa zawiera kofeinę (zwaną teiną).
♥ Co warto wiedzieć o zielonej herbacie?
– Zielona herbata wzmaga wydzielanie soków żołądkowych, przez co pomaga w trawieniu. Obniża ciśnienie krwi, zapobiega chorobom serca, ma działanie antyseptyczne (odkażające), ułatwia koncentrację. Podobnie jak kawa zawiera kofeinę (zwaną teiną). Nigdy nie popijaj nią leków. Od wieków ceniona w kulturze i medycynie chińskiej. Powinna być pita przede wszystkim na czczo. Neutralizuje nikotynę. Oczyszcza organizm z toksyn, poprzez swoje moczopędne działanie.
♥ Co warto wiedzieć o czerwonej herbacie?
– Oczyszcza z toksyn, wspomaga trawienie oraz pracę wątroby, chroni przed wolnymi rodnikami. Pij ją po posiłkach. Poddawana jest procesowi więdnięcia, zwijania, fermentowania (krótsze, niż w przypadku herbaty czarnej) i suszenia.
♥ Co warto wiedzieć o czarnej herbacie?
– Poddawana procesowi więdnięcia, zwijania, fermentowania i suszenia. Podobnie jak kawa zawiera kofeinę (zwaną teiną).
♥ Co warto wiedzieć o herbacie Pu-Erh?
– Jest to herbata czarna, często nazywana czerwoną. Najskuteczniej radzi sobie ze zbędnymi kilogramami osób ją pijących, wspomagając u nich prawidłowy metabolizm. Jest moczopędna, więc skutecznie pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Pomaga w koncentracji, walczy z obniżonym nastrojem. Nie słodź jej, aby nie zneutralizować jej cennych dla naszego organizmu właściwości
♥ Co warto wiedzieć o herbacie Yerba Mate?
– Zawiera mateinę, która ma działanie pobudzające, ale jednocześnie nie uzależnia, nie powoduje wzrostu ciśnienia i bezsenności. Nie zawiera teiny, jak w przypadku innych herbat. Wspomaga procesy trawienne, łagodzi uczucie łaknienia. Może być stosowana jako alternatywa dla uzależniającej kawy.
♥ Co warto wiedzieć o herbacie Rooibos?
– Pomaga walczyć z trądzikiem, spowalnia procesy starzenia organizmu, działa uspokajająco, wyrównuje poziom cukru, pomaga przy bólach głowy, depresji oraz problemach z bezsennością.
♥ Ile razy mogę zaparzać herbatę?
– Dobrą herbatę zaparza się nawet trzy razy. Za każdym razem herbata odkrywa przez nami nieco inny aromat i smak.
♥ Jaką herbatę podawać z mlekiem lub ze śmietanką?
– Czarną.
JABŁKO
– Przed pieczeniem posmaruj je odrobiną masła.
♥ Jak zapobiec ciemnieniu miąższu jabłek?
– Skrop je sokiem z cytryny.
♥ Jak spożytkować skórki z jabłek?
– Zalej je gorącą wodą i zaparz. Jeśli masz większą ilość możesz je najpierw wysuszyć i mieć zawsze w zanadrzu.
♥ Jak zapobiec pleśnieniu większej ilości jabłek?
– Jeśli trzymasz je wszystkie razem np. w koszu, owiń każde z nich w papier (np. papier do pieczenia).
♥ Jakie odmiany jabłek najlepiej nadają się do gotowania i pieczenia?
– W tym celu sprawdzi się m.in. Jonagold, Golden Delicious, Granny Smith, Koksa.
♥ Czy zawsze obierać jabłka?
– Jeśli tylko jest taka możliwość to jedz je razem ze skórką, ponieważ to właśnie tuż pod nią znajduje się najwięcej składników odżywczych oraz witamin.
JAGODY
– Jagody mają właściwości bakteriobójcze, uszczelniają naczynia krwionośne, świetnie zapobiegają zatruciom pokarmowym, chronią przed nadciśnieniem, chronią przed nowotworami i chorobą Alzheimera. Mają też duże znaczenie dla naszego wzroku, ponieważ wpływają na lepsze ukrwienie i odżywienie gałki ocznej przez co zwiększa się nasz komfort widzenia. To chyba wystarczająca ilość powodów, dla których warto jeść jagody 🙂
JAJKO
– Stare jajka mają gładką i błyszczącą skorupkę. Świeże natomiast są chropowate i matowe. Możesz też potrząsnąć jajkiem i jeżeli poczujesz taki efekt wewnątrz jajka, jak w jajku niespodziance to znaczy, że jajko jest już stare i najczęściej zepsute. W tym przypadku wyjątek stanowią jajka, które tak „chlupią”, ponieważ w lodówce, w której są przechowywane jest zbyt wysoka temperatura. Możesz też surowe jajko w skorupce włożyć do szklanki wypełnionej wodą. Jeśli jajko pozostaje na dnie – jest super. Jeśli pływa gdzieś pośrodku – jest półświeże. Jeśli unosi się na powierzchni – jajko nadaje się do wyrzucenia. Jeśli jajko po rozbiciu na talerz nie ma zwartego białka, ale rozlewające się i bardzo płynne – jest nieświeże. Dodatkowo, jeśli jajko po rozbiciu ma nieprzyjemny zapach oznacza to, że jest zepsute.
♥ Czy jajko z plamką krwi w środku jest bezpieczne do jedzenia?
– Tak. Taka plamka to efekt pęknięcia naczynia krwionośnego. Wystarczy po prostu ją usunąć.
♥ Jak zapobiec pęknięciu jajka po wrzuceniu do gorącej wody?
– Najpierw doprowadź je do temperatury pokojowej lub ogrzej pod strumieniem ciepłej wody z kranu. Wodę, w której zamierzasz gotować jajko posól.
♥ Dlaczego warto solić wodę do gotowania jajek?
– Jej dodatek zapobiega pękaniu jaj podczas gotowania, a poza tym ułatwia zdejmowanie z nich skórki po ugotowaniu.
♥ Jak zapobiec ciemnieniu żółtka na kolor szaro-niebieski podczas gotowania?
– Ten kolor to efekt wydzielania się siarkowodoru, co z kolei spowodowane jest zbyt długim gotowaniem jaj na twardo.
♥ Jak zapobiec tworzeniu się nieapetycznej podsmażonej skorupki w jajku sadzonym?
– Podczas smażenia zmniejsz temperaturę, aby nie była zbyt wysoka.
♥ Kiedy solić jajko sadzone?
– Najlepiej na talerzu tuż przed podaniem. Sól powoduje, że jajko wolniej się ścina, a na żółtku pojawiają się białe plamki.
♥ Jak rozszyfrować enigmatyczne oznaczenia na jajkach?
– X-YY-ZZZZZZZZ. X – może być: 0 (chów ekologiczny, czyli jak u babci na wsi), 1 (chów wolnowybiegowy – kury z reguły chowane są do klatek na noc, a w ciągu dnia są na świeżym powietrzu na zielonej trawce), 2 (chów ściółkowy, czyli kury cały czas są zamknięte w pomieszczeniu, ale mają swobodę ruchów), 3 (chów klatkowy, czyli kury niewolnice, które nawet nie mają możliwości obrócenia się). YY – kraj pochodzenia, np. PL. ZZZZZZZZ – weterynaryjny numer identyfikacyjny producenta. Warto więc zapamiętać oznaczenia dla X i tym najbardziej sugerować się podczas zakupów.
♥ Czym zastąpić jajka?
– Jedno jajko możesz spróbować zastąpić:
1 czubatą łyżkę proszku sojowego lub mąki sojowej + 2 łyżkami wody
2 łyżkami mąki kukurydzianej
2 łyżkami mąki z amarantusa
2 łyżkami mąki ziemniaczanej
1 łyżką mleka sojowego w proszku + 1 łyżką mąki kukurydzianej + 2 łyżkami wody
1/4 szklanki purée ziemniaczanego
1/4 szklanki purée puree z dyni
1/4 szklanki purée z suszonych śliwek
2 łyżkami wody + 1 łyżką oleju + 2 łyżeczkami proszku do pieczenia
1 łyżką zmielonego siemienia lnianego + 3 łyżkami wody
Głównie w ciastach jajko zastąpi banan.
Natomiast to, czy wybrana przez Ciebie metoda zadziała zależy przede wszystkim od pozostałych ilości i rodzajów poszczególnych składników w danym np. wypieku.
JARMUŻ
– Uznawany jest za jedną z najzdrowszych zielenin, głównie ze względu na całą masę witaminy C, którą w sobie zawiera.
♥ Jak przyrządzać jarmuż?
– Świetnie smakuje zarówno w wersji surowej na zimno (np. w formie sałatki lub jako dodatek do warzywnego lub owocowego koktajlu), ale też w wersji na ciepło (np. jako dodatek do omletów, składnik placuszków, zupy itp.).
JARZĘBINA
– Zrób z niej dżem, sok, likier, marmoladę, usmaż i podaj jako dodatek do mięsa (szczególnie dziczyzny). Jedz ją tylko po obróbce termicznej!
KALAFIOR
– Dodaj do wody odrobinę soku z cytryny lub octu winnego.
♥ Jak zneutralizować zapach kalafiora podczas gotowania?
– Dodaj do wody odrobinę mleka.
♥ Czy kalafiora mogę spożywać na surowo?
– Tak, np. w postaci pysznej surówki.
♥ Czy twardy trzon kalafiora nadaje się do wyrzucenia?
– Niekoniecznie. Możesz go pokroić na mniejsze kawałki i zamarynować.
♥ Czy kalafior romanesco (taki zielony) ma takie samo zastosowanie w kuchni, jak tradycyjny biały?
– Tak, choć jego smak jest ciut bardziej intensywny.
KALAREPA
– W kalarepie to właśnie liście zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych! Smak kalarepy przypomina smak białej kapusty, jest słodkawy i delikatny.
♥ Jak kulinarnie wykorzystać kalarepę?
– Pysznie smakuje zarówno na surowo (np. z sałatą i jabłkiem), ale też w wersji na ciepło, np. w postaci zupy lub zapieczona, faszerowana, np. mięsem albo kaszą.
KAPUSTA
– Dodaj do wody odrobinę soku z cytryny lub mleka.
♥ Dlaczego warto jeść kapustę?
– Przede wszystkim ze względu na jej wysoką zawartość kwasu foliowego (niezbędny dla kobiet planujących i będących w ciąży!) i witaminy C.
♥ Jak zneutralizować ciężkostrawne działanie kapusty?
– Do dań na bazie kapusty dodaj odrobinę kminku, koperku, albo majeranku. Możesz też po posiłku wypić filiżankę miętowej herbaty, która pobudzi trawienie.
♥ Czy kapusta pekińska może być przygotowana również na ciepło?
– Tak. Zblanszuj ją, krótko podsmaż, albo uduś – będzie pysznie!
♥ Co warto wiedzieć o kapuście chińskiej, czyli pak-choi?
– Jej smak jest delikatny, orzeźwiający. Najlepiej sprawdzi się jako składnik dań kuchni azjatyckiej, np. krótko zblanszowana, podsmażona lub duszona.
♥ Co warto wiedzieć o kapuście japońskiej zwanej kapustą polną lub brzoskwią?
– Kapusta ta ma gorzkawy, korzenny smak. Podobnie jak kapusta pak-choi najlepiej sprawdzi się jako składnik dań kuchni azjatyckiej, np. krótko zblanszowana, podsmażona lub duszona.
♥ Co warto wiedzieć o kapuście stożkowej?
– To nic innego jak wcześniejsza odmiana kapusty białej. W smaku trochę bardziej łagodna, w zastosowaniu analogiczna jak biała, czyli pyszna zarówno na surowo, jak i na ciepło.
♥ Co warto wiedzieć o kapuście włoskiej?
– Idealna w wersji gotowanej z bułką tartą i masełkiem jako dodatek do dań mięsnych (szczególnie różnego rodzaju kotletów) i ryb (np. pieczonych lub grillowanych). Poza tym jej zastosowanie jest takie samo, jak kapusty białej, czerwonej i stożkowej.
KARCZOCH
– Dobry karczoch jest dobry bez względu na kolor odmiany – zielony lub fioletowy. Ważne jest, aby był mały, miał jędrne liście, jego forma była zwarta i koniecznie zamknięta.
♥ Która cześć z karczochów jest najsmaczniejsza?
– Serce karczocha, czyli ich dno. Możesz także zjadać nasadę liści np. gotując ją, zanurzając w sosie i jedząc każdy liść z osobna.
♥ Jakie karczochy są najbardziej odpowiednie do gotowania?
– Duże i ciężkie.
♥ W jaki sposób powinno się gotować karczochy?
– Karczocha gotuj w wodzie z dodatkiem cytryny lub octu winnego, aż będzie al dente lub całkiem miękki – w zależności od tego jak lubisz najbardziej (ok 30-40 minut). Po ugotowaniu ułóż go na wierzchołku, tak by liście obciekły z nadmiaru wody.
♥ Kiedy wiadomo, że karczoch jest już dobrze ugotowany?
– Kiedy jego liście możesz z łatwością oderwać.
♥ Jak przygotować karczocha przed obróbką termiczną?
– Odetnij łodygę tuż przy pąku oraz czubek karczocha. Miejsca nacięcia skrop sokiem z cytryny, aby nie ściemniały. Jeśli końcówki dolnych liści są suche również je odetnij i skrop sokiem z cytryny.
♥ Jak kulinarnie wykorzystać karczochy?
– Młode i małe karczochy możesz podać na surowo np. jako dodatek w sałatce. Karczochy możesz również piec, gotować, faszerować. Idealnie smakują z dodatkiem oliwy lub roztopionego masła.
KASZA
– Do gotowania lub później na czas „dochodzenia” w garnku wsyp do niej łyżeczkę lub pół łyżeczki cukru (najlepiej cukru pudru). Smaku on nie zdominuje (szczególnie, gdy planujesz później z tej kaszy stworzyć danie na słodko), a ewentualna goryczka zniknie.
♥ Jak gotować kaszę jaglaną?
– Ja gotuję tak: 1 szkl kaszy na dwie szkl wody. Kaszę płuczę wrzątkiem, następnie wrzucam do garnka, zalewam wrzątkiem. Gotuję. Zdejmuję z ognia po około 2-3 minutach bulgotania wody. Garnek przykrywam pokrywką lub talerzem i zostawiam w spokoju na ok 2 godziny. Po tym czasie kasza jest gotowa. Dodatkowo garnek z przykrywką można okryć kocykiem, aby ciepło za szybko nie uchodziło. Kaszę możesz też zostawić nawet na całą noc. Te 2 godziny to minimum, po którym kasza jest gotowa, ale jeśli potrzymasz ją dłużej, nic strasznego się nie stanie, oprócz tego, że wystygnie 🙂
KIEŁKI
– Koniecznie dokładnie sprawdź, czy nie rozwinęła się na nich pleśń pod wpływem wilgoci, w której są przechowywane.
♥ Jak najprościej wyhodować własne kiełki w słoiku?
– Nasiona najpierw mocz w zimnej wodzie w temperaturze pokojowej przez ok 6-8 godzin. Następnie do wyparzonego słoiczka wsyp ok dwóch łyżek namoczonych, opłukanych i odsączonych z wody nasion, słoiczek przykryj gazą przy pomocy sznurka lub recepturki. Pozostaw go w temperaturze pokojowej (ok 20C). Co najmniej raz dziennie przepłucz nasiona. Kiełki powinny być gotowe w ciągu 3-6 dni. Używaj wody letniej lub w temperaturze pokojowej najlepiej wcześniej przegotowanej.
♥ Jakie nasiona nadają się na kiełki?
– Sprawdź rzodkiewkę, lucernę, soję, pora, buraka, czerwoną kapustę, fasolę mung, soczewicę, ciecierzycę, pszenicę, żyto, jęczmień, proso, owies, komosę ryżową, amarantusa.
KIWI
– Przechowuj je w pobliżu jabłek lub bananów.
KUKURYDZA
– Kukurydzę gotuj w nieosolonej wodzie, ponieważ dodatek soli spowoduje, że ziarna będą twarde. Polecam dodanie odrobiny cukru (1 łyżeczkę na 1l wody), który doskonale podkreśli naturalny smak kukurydzy. Do wody możesz też dodać odrobinę mleka (kilka łyżek), dzięki któremu kukurydza szybciej zmięknie podczas gotowania i będzie jeszcze smaczniejsza. Kukurydzę najefektywniej ugotujesz pod przykryciem.
♥ Co zrobić, żeby kukurydza nie straciła koloru podczas gotowania?
– Na 1 litr gotującej się wody dodaj łyżeczkę soku z cytryny.
♥ Na co pozytywnie wpływa jedzenie kukurydzy?
– Jej jedzenie zapobiega powstawaniu chorób nowotworowych i obniża poziom złego cholesterolu.
KWIATY JADALNE
– M.in. nasturcja, bratek, róża, dzika róża, stokrotki, koniczyna, nagietek, kwiaty cykorii, kwiaty cukinii, czarny bez, pelargonie, ogórecznik, pierwiosnek lekarski, goździk, hibiskus, aksamitka wąskolistna, złocień wieńcowy, kwiaty dyni, wiązówka błotna, lawenda.
♥ Jak wybrać dobre kwiaty jadalne?
– Zawsze z pewnego, naturalnego źródła, np. z własnego ogródka. Nigdy nie jedz kwiatów nabytych w kwiaciarni, ponieważ raczej na pewno były pryskane.
♥ Do czego dodawać kwiaty jadalne?
– Do twarożku, sałatek, jako dekoracja wypieków, omletów, naleśników, kanapek, itp.
♥ Czy wszystkie kwiaty można jeść na surowo?
– Czarny bez poddaj obróbce termicznej, podczas której traci swoje niekorzystne dla układu pokarmowego właściwości. Zrób z niego np. placuszki, syrop lub herbatę.
♥ Kiedy kwiaty jadalne są najsmaczniejsze?
– Gdy są zbierane na początku sezonu, kiedy są jeszcze młode.
MAKARON
– Al dente, czyli na ząbek. Ugotuj go tak, aby wewnątrz wciąż był delikatnie twardy, ale jako całość elastyczny i miękki.
♥ Czy makaron tuczy?
– Nie o ile nie jest rozgotowany i podany jest z odpowiednimi dodatkami. Tuczą ciężkie i tłuste sosy, z którymi zwykle jest podawany. Zastąp je lżejszymi, np. na bazie oliwy z oliwek i warzyw.
♥ Jak zapobiec przywieraniu makaronu do dna oraz do siebie nawzajem podczas gotowania?
– Dodaj do wody odrobinę oliwy z oliwek.
♥ Jak i po co hartować makaron?
– Bezpośrednio po ugotowaniu przelej go zimną wodą. Dzięki temu zatrzymasz proces gotowania makaronu przez co będzie on smaczniejszy.
MALINY
– Przede wszystkim osoby cierpiące na chorobę wrzodową, ponieważ zakwaszają i drażnią ich żołądek. Warto też pamiętać, że maliny podobnie jak truskawki mogą uczulać, więc szczególnie narażeni na ich niekorzystne działanie są alergicy.
♥ Kto powinien jeść maliny?
– Poza wszystkimi osobami, które chcą podnieść poziom swojej odporności malinami powinny zajadać się także kobiety mające bolesne miesiączki, ponieważ owoce te łagodzą bóle głowy oraz brzucha, a także działają rozkurczająco na mięśnie macicy.
MARCHEW
– Nie. Możesz ją dodać do zupy, koktajlu lub dowolnego dania.
♥ Czy marchewkę zawsze trzeba obierać ze skórki?
– Nie. Młodą marchew wystarczy porządnie wymyć pod bieżącą wodą.
♥ Co warto wiedzieć o marchewce?
– Marchewka uprawiana jest w ponad 300 odmianach na całym świecie! W sklepach czasami zdarza się spotkać już marchewkę żółtą i fioletową. Każda z tych marchewek w smaku nie różni się jakoś szczególnie od tradycyjnej, dostępnej u nas przez cały rok. Ich zastosowanie również jest takie samo.
MASA PLASTYCZNA
– Rozwałkuj ją na folii spożywczej, a następnie razem z folią przełóż ją na gotowe ciasto. Oczywiście folia ma być na zewnątrz, aby ją odkleić od masy!
♥ Czym zabarwić masę cukrową?
– Proponuję dodać do niej kilka kropel barwnika spożywczego lub naturalnych soków owocowych, albo warzywnych (np. soku z buraków, marchwi, pomidorów).
MASŁO
– W lodówce. Jeśli chcesz, aby było miękkie podczas smarowania, na ok 20 minut przed przygotowywaniem np. kanapek wyjmij je z lodówki.
♥ Co to jest masło klarowane?
– Masło klarowane (ghee) to
♥ Jak przygotować masło klarowane?
– Masło umieść w rondelku. Podgrzewaj na małym ogniu do momentu, aż całkowicie się roztopi. Na dnie pojawi się osad, a na powierzchni będzie piana. Zbierz dokładnie pianę i wyrzuć ją. Środkową warstwę, czyli masło bez tego, co na dnie przelej do słoiczka – masz już własne masło klarowane! Pozostałości z dnia rondelka wylej.
♥ Dlaczego masło klarowane jest zdrowsze od zwykłego?
– Ponieważ ma znacznie wyższą temperaturę palenia, a co za tym idzie podczas smażenia na nim nie wytwarzają się żadne szkodliwe dla naszego organizmu substancje. Jako, że takie masło ma mniejszą zawartość wody może być przechowywane znacznie dłużej, niż tradycyjne. Masło klarowane jest również mniej alergenne.
MĄKA
– W suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.
♥ Do czego stosować mąkę pszenną jasną typ 450 tzw. tortową?
– Stosuj ją do sufletów, biszkoptów i ciast ucieranych.
♥ Do czego stosować mąkę pszenną jasną typ 500 tzw. krupczatkę?
– Stosuj ją do ciast półkruchych i kruchych.
♥ Do czego stosować mąkę pszenną jasną typ 500 tzw. wrocławską?
– Stosuj ją do zagęszczania sosów i zup, a także do naleśników, ciast drożdżowych, półfrancuskich i francuskich.
♥ Do czego stosować mąkę pszenną jasną typ 500 tzw. poznańską?
– Stosuj ją do zagęszczania sosów, a także do ciasta na kluski, pierogi i pizzę.
♥ Do czego stosować mąkę pszenną jasną typ 550 tzw. luksusową?
– Stosuj ją do ciast smażonych (np. na racuchy) oraz drożdżowych.
♥ Do czego stosować mąkę pszenną typ 650 tzw. bułkową?
– Stosuj ją do wypieku bułek i innego pieczywa.
♥ Do czego stosować mąkę pszenną typ 750 i 850 tzw. chlebową?
– Stosuj ją do wypieku pieczywa oraz pizzy.
♥ Do czego stosować mąkę pszenną pełnoziarnistą typ 1850 tzw. graham?
– Stosuj ją do wypieku pieczywa.
♥ Do czego stosować mąkę pszenną pełnoziarnistą typ 2000 tzw. razową?
– Stosuj ją do wypieku pieczywa oraz wszelkich zdrowszych odpowiedników wypieków słodkich i wytrawnych zastępując nią częściowo jaśniejszy rodzaj mąki.
1♥ Czy mąkę o niższym typie przemiału (np. 500) mogę zamienić na mąkę o wyższym typie (np. 1850) w każdym przepisie bez ryzyka, że coś pójdzie nie tak?
– Niekoniecznie. O ile w przypadku ciast np. na pizzę lub na pierogi nie powinno to stanowić problemu to jeśli do ciasta lekkiego, np. biszkoptu użyjesz mąki o wyższym typie przemiału niż zalecany w przepisie, wówczas struktura ciasta może tego nie wytrzymać i nie „podnieść” go przez co otrzymasz coś w stylu zbitego zakalca. Polecam zamieniać mąki częściowo, a nie radykalnie.
1
♥ Jak zapobiec pojawianiu się w mące robaków?
– Dodaj do niej kilka listków laurowych.
1
♥ Do czego stosować mąkę ziemniaczaną?
– Głównie do domowej produkcji budyniu i kisielu oraz różnego rodzaju klusek.
MELON
– Jeśli wydziela słodki zapach i/lub gdy dość łatwo poddaje się naciskowi palca.
♥ Jak przechowywać melony?
– Jeśli są przekrojone to najlepiej w hermetycznym pojemniku w lodówce, aby nie wchłaniały innych zapachów z otoczenia. Możesz je tez zamrozić.
MIĘSO
– Mięso przeznaczone na zrazy lub bitki pokrój w poprzek włókien. W pozostałych przypadkach zawsze krój je wzdłuż włókien.
♥ Jak sprawić, aby mięso po ugotowaniu było bardziej soczyste?
– Wrzuć je do wrzątku, dzięki czemu białko mięsa szybciej się zetnie.
♥ Jak tłuc mięso tłuczkiem, aby jego soki nie pryskały dookoła?
– Kawałek mięsa przykryj folią spożywczą i dopiero wtedy zacznij je tłuc.
♥ Czy mięso podawać od razu po przyrządzeniu?
– Wszelkie steki, mięsa pieczone lub z grilla podaj dopiero po upływie ok 5-10 minut od momentu ich przyrządzenia. Dzięki temu mięso odpocznie i będzie bardziej soczyste.
♥ Czy mięso mogę panierować z wyprzedzeniem?
– Nie, ponieważ panierka po pewnym czasie od wydzielanego soku mięsa zacznie rozmiękać, a podczas smażenia odpadnie. Mięso panieruj tuż przed planowanym smażeniem.
♥ Jak sprawić, aby gotowany drób zachował swój jasny kolor?
– Do wody dodaj odrobinę soku z cytryny.
♥ Co warto wiedzieć na temat wołowiny?
– Mięso wołowe cechuje najwyższa zawartość żelaza.
♥ Jak sprawić, aby mięso po upieczeniu było soczyste?
– Podczas pieczenia polewaj je tłuszczem, który się z niego wytapia ociekając na dno formy.
♥ Na czym polega luzowanie drobiu?
– To nic innego jak wyjęcie z niego wszystkich kości oraz chrząstek. W ten sposób przygotowane mięso świetnie nadaje się do faszerowania.
MIÓD
– Nie.
♥ Jak radzić sobie z miodem skrystalizowanym?
– Słoik takiego miodu włóż do miski z ciepłą lub gorącą wodą i poczekaj, aż kryształki pod wpływem ciepła zaczną się rozpuszczać.
♥ Czy kolor miodu ma znaczenie w jego kulinarnym wykorzystaniu?
– Tak. Jasne miody, które są z reguły kwiatowe najlepiej zjadaj bezpośrednio, np. na kanapce z dodatkiem masła. Ciemne miody spadziowe wykorzystuj do wypieków oraz przyrządzania mięsa.
♥ Jak ułatwić sobie odmierzanie miodu przy pomocy np. szklanki?
– Wnętrze szklanki posmaruj odrobiną oliwy i dopiero wtedy wlej do niej miód.
♥ Jak mogę wykorzystać miód w pielęgnacji?
Nawilżająco-napinająco-oczyszczająca maseczka na usta: miód rozsmaruj na wcześniej złuszczonych peelingiem lub szczoteczką do zębów usta. Zliż po kilku minutach.
Nawilżająco-napinająco-oczyszczajace działanie: odrobinę miodu dodaj do dowolnej domowej maseczki, aby jeszcze bardziej podkręcić jej korzystne właściwości.
MLEKO
– To mleko poddane kilkusekundowej obróbce termicznej w ponad 100C dzięki czemu traci wszelkie ewentualne bakterie, które mogą się w nim znajdować. Następnie mleko jest pakowane w specjalne kartony/butelki i może być przechowywane nawet przez kilka miesięcy.
♥ Jak zapobiec przypalaniu się mleka?
– Na dno garnka, w którym zamierzasz gotować mleko wlej kilka łyżek zimnej wody i dopiero wtedy wlej do niego mleko.
♥ Czy kwaśne mleko nadaje się do wyrzucenia?
– Nie. Możesz z niego usmażyć naleśniki lub upiec ciasto drożdżowe.
♥ Czy wszystkie mleka roślinne są bezpieczne?
– Nie polecam picia mleka ryżowego (często i w sporych ilościach), ponieważ w ryżu gromadzi się szkodliwy dla zdrowia arsen. U dzieci w dużym stężeniu może on spowodować m.in. uszkodzenia mózgu. Jeśli bardzo lubisz mleko ryżowe pij je, ale sporadycznie częściej zastępując je innym mlekiem roślinnym, np. owsianym, kokosowym, migdałowym lub z nerkowców.
MORELA
– Suszone morele są zdecydowanie bardziej kaloryczne, niż ich świeże koleżanki. Surowe morele powinny jeść przede wszystkim osoby cierpiące na zgagę, ponieważ morele się zasadotwórcze.
♥ Jak przechowywać morele?
– Najlepiej w temperaturze pokojowej, ponieważ w lodówce tracą swój aromat.
NALEŚNIKI
– Do ciasta naleśnikowego dodaj gazowaną wodę mineralną. Ciasto przygotuj przy pomocy miksera.
♥ Jak uzyskać maślane i chrupiące naleśniki?
– Do ciasta naleśnikowego dodaj odrobinę roztopionego masła.
♥ Jak zapobiec przywieraniu ciasta naleśnikowego do patelni podczas smażenia?
– Do ciasta naleśnikowego dodaj odrobinę oliwy z oliwek.
♥ Dlaczego ciasto naleśnikowe przed przystąpieniem do smażenia naleśników powinno odpocząć sobie przez ok 15-30 minut?
– Dzięki temu mąka napęcznieje, a naleśniki po upieczeniu będą delikatniejsze, bardziej sprężyste i lekkie.
♥ Jak uzyskać czekoladowe naleśniki?
– Ciasto wzbogać dodatkiem kakao.
OGÓREK
– Dodaj do nich liście winogron lub porzeczki.
♥ Jak przechowywać świeże ogórki?
– Nie przechowuj ich w pobliżu pomidorów lub jabłek, ponieważ wtedy szybko pożółkną za sprawą wydzielanego przez nie etylenu.
♥ Jak mogę wykorzystać świeże ogórki w pielęgnacji?
– Plasterki ogórka równomiernie rozłóż na oczyszczonej twarzy. Po ok 20 minutach wyrzuć je, a twarz osusz papierowym ręcznikiem z ewentualnych pozostałości i soku. Ogórki mają działanie ściągające, napinające i rozjaśniające.
OKRA
– Na kilka minut wrzuć ją do wody z dodatkiem soku z cytryny. Możesz też zblanszować ją, następnie zahartować pod bieżącą zimną wodą i dopiero wtedy ugotować.
♥ Co warto wiedzieć o okrze?
– Jej smak jest łagodny, a ona sama świetnie nadaje się jako dodatek do gulaszu oraz potraw warzywnych lub warzywno-mięsnych (szczególnie jednogarnkowych). Możesz ją gotować, smażyć, dusić i dodawać do dań przyrządzanych w woku.
OLEJ
– Dzięki temu, że ma neutralny smak i zapach idealnie nadaje się jako składnik przygotowania wielu potraw.
♥ Co warto wiedzieć o oleju z awokado?
– Olej z awokado ma najwyższą temperaturę palenia ze wszystkich olejów roślinnych, dlatego najlepiej sprawdza się podczas smażenia.
♥ Co warto wiedzieć o oleju migdałowym?
– Olej migdałowy cechuje bardzo wysoka zawartość witaminy E, która odpowiedzialna jest m.in. za elastyczność skóry.
♥ Jak wykorzystać olej migdałowy w codziennej pielęgnacji?
– Olej migdałowy jest fantastycznym pomysłem na naturalny balsam dla kobiet w ciąży, a także dzieci i nastolatków w intensywnej fazie wzrostu – zapobiega powstawaniu rozstępów. Również świetnie sprawdza się jako krem, o ile nie mamy tłustej cery. Wybierz olej tłoczony na zimno, który powinien mieć charakterystyczny aromat. Jeśli przeszkadza Ci naturalny aromat oleju z pestek migdałów dodaj do niego kilka kropel dowolnego olejku eterycznego.
♥ Co warto wiedzieć o oleju z pestek dyni?
– Nie podgrzewaj go. Stosuj tylko na zimno.
♥ Jak przechowywać olej?
– Przechowuj go w ciemnym, chłodnym miejscu.
♥ Jak wykorzystać olej z marchewki w codziennej pielęgnacji?
– Smaruj nim skórę, aby dzięki zawartości beta-karotenu zyskała efekt naturalnej delikatnej opalenizny.
OLIWA
– Wybierz oliwę extra vergine (czyli z pierwszego tłoczenia), tłoczoną na zimno, niefiltrowaną, która jest mętna, a jej kolor delikatnie zielonkawy. Dlatego też polecam kupowanie oliwy w przeźroczystych butelkach, w których widać, jakiej jakości oliwę się kupuje. To właśnie taka oliwa będzie najbardziej aromatyczna i pełna smaku.
♥ Jak przechowywać oliwę?
– Przechowuj ją w ciemnym, chłodnym miejscu.
♥ Czy mętna oliwa to zawsze dobry znak?
– Jeśli oliwa nie była filtrowana i jest mętna to bardzo dobry, naturalny znak. Jeśli była filtrowana i jest mętna to już gorzej.
♥ Jak mogę wykorzystać oliwę z oliwek w pielęgnacji?
Naturalna oliwka do ciała: smaruj nią przesuszoną skórę.
Ratunek dla przesuszonych i zniszczonych włosów: rozprowadź oliwę na włosach, a po ok 20-30 minutach zmyj.
Nawilżanie i natłuszczanie: odrobinę oliwy dodaj do dowolnej domowej maseczki, aby wzmocnić jej nawilżająco-natłuszczające działanie.
OLIWKI
– Kupując oliwki z papryką w środku upewnij się, że nie jest to jakaś pasta paprykowa, tylko rzeczywiście papryka.
♥ Jak przechowywać oliwki?
– Przechowuj je w ciemnym i chłodnym miejscu, np. w lodówce.
ORZECHY
– Orzechy łatwo wchłaniają wilgoć przez co mogą szybko pleśnieć. Często pleśni na orzechach nie widać, za to łatwo ją wyczuć w smaku lub zapachu.
♥ Co warto wiedzieć o orzechach nerkowca?
– Poza tym, że są bardzo kaloryczne mają działanie poprawiające nastrój, antydepresyjne.
♥ Jak przechowywać orzechy?
– Koniecznie w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu, np. w słoiku, papierowej torbie lub puszce.
OSZCZĘDZANIE W KUCHNI
– Tuż po zakończeniu pieczenia zamknij okna i pozostaw uchylony piekarnik. Dzięki temu ciepło (i apetyczny aromat) wleci wprost do Twojej kuchni 🙂
♥ Jak zaoszczędzić prąd/gaz podczas gotowania?
– Gotuj pod przykryciem. Gotuj na parze. Sól potrawy dopiero po zagotowaniu się wody.
♥ Jak zaoszczędzić wodę zmywając naczynia?
– Nie zmywaj pod bieżącą wodą. Jeśli masz większą ilość naczyń włącz zmywarkę. Jeśli trochę mniej, poczekaj, aż zbierze się ich wystarczająca ilość, by zapuścić zmywarkę lub zalej brudne naczynia gorącą wodą z płynem, a po jakimś czasie wyszoruj je i dopiero wtedy przepłucz sprawnie pod bieżącą, zimną wodą.
OWOCE MORZA
– Jeżeli je postukasz i nie zamkną się ponownie, to je wyrzuć, bo w przeciwnym wypadku możesz się łatwo zatruć.
♥ Jak zapobiec zatrzymywaniu się piasku w skorupkach podczas obróbki cieplnej małż?
– Po ugotowaniu ich przecedź je przez sitko z drobną siateczką, a wtedy ewentualny nadmiar piasku pozostanie na nim.
♥ Co warto wiedzieć na temat homarów?
– Samice mają więcej mięsa. Najsmaczniejsze osobniki to te o wadze nieprzekraczającej 1 kg.
♥ Jak przechowywać owoce morza?
– Jeśli są świeże/świeżo przyrządzone danie z owoców morza – zjedz je od razu. Gotowych potraw z owoców morza nie zostawiaj na następny dzień do odgrzania, nawet w lodówce. Tym bardziej nie zostawiaj w lodówce świeżych owoców morza. Przygotuj z nich pyszne danie w ciągu kilku godzin od zakupu. Jeśli chcesz je przechowywać dłużej – zamroź je.
♥ Jak poznać wiek ostryg i które są najsmaczniejsze?
– Ilość lat ostrygi wyznacza liczba warstw na jej górnej pokrywie. Najsmaczniejsze są ostrygi trzyletnie.
♥ Jak poznać świeżą ostrygę?
– Jeśli jej muszla jest ściśle zamknięta i na surowo nie da się jej otworzyć ręką to znaczy, że ostryga jest zdrowa. Te muszle ostryg, które podczas obróbki termicznej nie otworzyły się nadają się do wyrzucenia.
♥ Jak poznać świeże małże?
– Surowe muszle muszą być zamknięte, a podczas obróbki termicznej otworzyć się. Jeśli jakaś muszla nie otworzyła się podczas obróbki termicznej – wyrzuć ją.
♥ Po czym rozpoznać świeże krewetki?
– Ich oczy powinny być lśniące, czarne, zapach delikatny i przyjemny, pancerz w charakterystycznym dla danego gatunku kolorze, a cała krewetka powinna być sprężysta. Jeśli krewetki są żywe – im bardziej ruchliwe, tym lepiej.
PAPRYKA
– Zawiera kapsaicynę i to ona odpowiedzialna jest za piekące uczucie ostrości. Również ona przyczynia się do wspomagania procesów trawiennych i zwiększonej produkcji hormonów szczęścia, czyli endorfin. W ostrej papryczce to pestki są najostrzejsze. Uważaj, aby podczas krojenia nie zatrzeć oczu lub okolic nosa, bo będzie piec!
♥ Jak zneutralizować uczucie pieczenia po zjedzeniu ostrej potrawy?
– Zjedz banana, kromkę chleba, napij się kefiru, jogurtu, maślanki lub śmietany.
♥ Do czego głównie wykorzystywać poszczególne odmiany papryki?
– Podłużną paprykę (np. białą) spożytkuj faszerując, grillując lub zapiekając (najlepiej wcześniej nadzianą jakimś pysznym farszem). Papryki bardziej krągłe częściej wykorzystuj do sałatek, dań jednogarnkowych, niż do faszerowania, choć oczywiście świetnie smakują również w takiej wersji.
♥ Co warto wiedzieć o papryce?
– Paprykę dzieli się na paprykę przyprawową (pikantne, np. chilli) i jadalną (tradycyjne, delikatne w smaku, np. czerwona, żółta, zielona). Jest aż około 2000 rozmaitych odmian, wśród których istnieje nawet papryka czarna! Czerwona zawiera najwięcej witaminy C i ma słodki smak. Żółte papryki są bardziej cytrusowe, orzeźwiające w smaku, podczas gdy zielone gorzkawo-korzenne.
PASTERNAK
– Poza tym, że wyglądem praktycznie do złudzenia przypomina korzeń pietruszki, również smakowo nie różni się od niej jakoś specjalnie. Jego kulinarne zastosowanie jest analogiczne do korzenia pietruszki. Co ciekawe pasternak dopiero od niedawna zaczął być „modny” w kulinarnych kręgach. Dawno temu stanowił natomiast podstawę pożywienia dopóki nie został wyparty przez marchew i ziemniaki.
♥ Jak odróżnić pasternak od pietruszki?
– Pasternak jest większy, ma wyraźne ciemniejsze wgłębienie u nasady, a w smaku jest mniej intensywny i aromatyczny.
PATISON
– Ze względu na swój neutralny, słodkawy smak są pyszne w wersji faszerowanej, marynowanej, gotowanej i pieczonej.
PIANA Z BIAŁEK
– Użyj schłodzonych w lodówce białek oraz schłodzonej miski.
♥ Jak sprawić, aby ubita piana z białek była jeszcze bardziej sztywna i trwała?
– Pod koniec ubijania dodaj do niej szczyptę soli lub kilka kropel soku z cytryny, albo octu.
♥ Jak ubić pianę z białek z dodatkiem cukru, budyniu lub kisielu?
– Cukier, budyń lub kisiel dodawaj do piany stopniowo dopiero pod koniec ubijania, gdy piana jest już ubita, ale jeszcze nie na sztywno.
♥ Czy pianę z białek mogę ubić z wyprzedzeniem?
– Nie. Bezpośrednio po ubiciu od razu ją użyj, aby nie straciła swojej struktury i nie podeszła wodą.
♥ Po czym poznać, że piana jest prawidłowo ubita na sztywno?
– Możesz ją „pokroić” nożem – po wbiciu w nią ostrza noża i „przecięciu” piany pozostaje w niej wyraźny sztywny ślad. Możesz też odwrócić naczynie z ubita pianą do góry dnem – jeśli nic nie spłynie piana jest ubita – nie rób tego nad głową 😉
♥ Kiedy piana za żadne skarby świata się nie ubije?
– Gdy do białek przedostanie się choć odrobina żółtka.
PIECZYWO
– Tak. Rozmrażaj je w temperaturze pokojowej, w piekarniku lub w tosterze.
♥ Jak wykorzystać czerstwe pieczywo?
– Zblenduj je na bułkę tartą lub użyj jako grzanek, np. pokrojone wcześniej w kostkę.
♥ W czym przechowywać zakwas?
– U mnie świetnie sprawdza się litrowy słoik.
♥ Czy do zakwasu można dodawać sól?
– Nigdy, ponieważ jej dodatek hamuje rozwój dzikich drożdży, a przez to cały proces fermentacji i zakwas nie będzie się odpowiednio mnożyć! Sól do ciasta chlebowego dodawaj zawsze na samym końcu, zanim ewentualnie odbierzesz je do dokarmienia zakwasu.
♥ Po co dodawać cukier do zakwasu?
– Niewielki dodatek cukru powoduje szybsze „ruszenie” zakwasu i intensywniejszy jego rozrost.
♥ Jak dokarmiać zakwas?
– Zakwas wyjmij z lodówki na ok 1 godzinę przed dokarmieniem, aby się ocieplił co wspomoże jego pracę. Po upływie tego czasu dodaj do niego 100g mąki żytniej i 100g wody, zamieszaj dokładnie, pozostaw w cieple przez ok godzinę, a następnie włóż z powrotem do lodówki.
♥ Jakiej wody używać do hodowli zakwasu?
– Letnia nie chlorowana będzie w sam raz.
♥ Dlaczego zakwas przechowuje się w lodówce i jak to robić?
– Aby delikatnie zahamować proces jego fermentacji. W przeciwnym wypadku co kilka godzin wymagałby kolejnego dokarmienia i bardzo szybko nagromadziłoby się go zbyt wiele. Taki przechowywany w lodówce wystarczy dokarmiać raz na tydzień. Zakwas nie powinien być szczelnie zamknięty, ponieważ musi oddychać. Ja polecam zamiast zakrętki zastosować podziurawiony kawałek materiały przytrzymany gumką, aby nie spadał.
♥ Dlaczego chleb się kruszy?
– Może być to spowodowane tym, że został upieczony jedynie z mąki żytniej z dodatkiem drożdży. Jeżeli dodajesz drożdże do chleba, to proponuję dać ok 20% mąki pszennej i 80% mąki żytniej. Chleb może się też kruszyć, gdy dodasz bezpośrednio do ciasta otręby, zamiast wcześniej je namoczyć w gorącej wodzie przez ok 10 godzin. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w otrębach skrobia pochłaniają bardzo dużo wilgoci z całego chleba.
♥ Jak zapobiec przywieraniu wyrastającego chleba do ściereczki?
– Posyp obficie wierzch chleba mąką, a dopiero wtedy przykryj go ściereczką i ewentualnie okryj folią spożywczą.
1♥ Jaką konsystencję powinno mieć ciasto chlebowe?
– Chleby razowe powinny mieć konsystencję bardzo gęstą, lepką. Tak, aby możliwe było nakładanie ciasta za pomocą łyżki do formy. Natomiast jasne pszenne chleby powinny mieć miękką konsystencję, która umożliwia wyrabianie ciasta mikserem lub ręcznie.
1
♥ W jakich warunkach powinien wyrastać chleb?
– Chleb może wyrastać ok 4 godzin lub do podwojenia swojej objętości w temperaturze pokojowej, szczelnie owinięty ściereczką. Aby przyspieszyć ten proces możesz go ustawić przy włączonym kaloryferze. Kolejną opcją jest też pozostawienie chleba w chłodniejszym pomieszczeniu o temperaturze mniej więcej równej 11C na około 8 godzin lub do lodówki w 5C na około 12 – 14 godzin. W takich sytuacjach chleb powinien być owinięty bawełnianą ściereczką i dodatkowo folią. Chleb który wyrasta w chłodniejszych warunkach ma bardziej równomiernie podziurkowany miękisz i lepszy smak. A dzięki pozostawieniu chleba w lodówce znajdziesz czas na wszystko 🙂
1
♥ Dlaczego warto jeść chleb na zakwasie?
– W zakwasie podczas jego dojrzewania wytwarzają się dzikie drożdże, które są znacznie mniej szkodliwe dla naszego organizmu, niż drożdże dostępne w sklepach.
1
♥ Dlaczego chleb nie chce rosnąć?
– Chleb może bardzo powoli rosnąć lub początkowo wcale tego nie robić w sytuacji, gdy zakwas jest młody. Za każdym razem z ciasta na chleb (zanim dodasz do niego sól, która hamuje pracę drożdży) odbiera się kilka łyżek dodając je do zakwasu. Dzięki temu dokarmiasz go, jednocześnie go wzmacniając.
1
♥ Kiedy wiadomo, że zakwas nadaje się już tylko do wyrzucenia?
– Zakwas należy wyrzucić wtedy i tylko wtedy, gdy na jego powierzchni powstała pleśń. Na wszystko inne jest rada.
1
♥ Co zrobić, gdy na powierzchni zakwasu powstała skorupka?
– Zdejmij ją, a zakwas dokarm porcją mąki i letniej wody.
1
♥ Dlaczego zakwas się rozwarstwił?
– Gdy pojawi się woda, wymieszaj go dokładnie i dokarm dodając więcej mąki, niż wody. Zakwas rozwarstwia się, ponieważ jest w nim zbyt duża ilość wody, niż jest to konieczne.
PIEROGI
– Zanim zlepisz brzegi pierogów posmaruj je odrobiną wody.
♥ Jak zapobiec rozklejaniu się pierogów podczas pieczenia?
– Zanim zlepisz brzegi pierogów posmaruj je odrobiną białka.
♥ Jak zapobiec przywieraniu pierogów do dna oraz do siebie nawzajem podczas gotowania?
– Do wody dodaj odrobinę oliwy.
♥ Czy pierogi mogę ulepić z wyprzedzeniem zanim je ugotuję/upiekę?
– Nie, ponieważ wyschną. Pierogi zawsze lep bezpośrednio przed wrzuceniem ich do wrzątku/piekarnika.
PIETRUSZKA
– Poza doprawianiem nią wielu potraw (np. zup) tuż przed podaniem świetnie sprawdza się również jako składnik koktajlów owocowych lub warzywnych.
♥ Do czego wykorzystać korzeń pietruszki?
– Na surowo możesz go dodać do sałatki lub zrobić z niego surówkę np. z dodatkiem jabłka, rodzynek i jogurtu naturalnego, albo śmietany. Jeśli chcesz podać ją na ciepło upiecz ją jak frytki w piekarniku, dodaj do zup, dań jednogarnkowych lub puree z ziemniaków.
POMARAŃCZA
– Jeśli nie segmentujesz pomarańczy (czyli nie wykrawasz precyzyjnie nożykiem cząstek samego miąższu) to nie ma takiej potrzeby, ponieważ to właśnie jedzenie białych błonek wzmacnia działanie witaminy C zawartej w pomarańczy.
♥ Co warto wiedzieć o soku ze świeżych pomarańczy?
– W szklance soku ze świeżych pomarańczy jest równowartość 12 (!!!) kostek cukru. Lepiej więc zjedz cały surowy owoc lub wypij sok ze świeżych grejpfrutów – który przy okazji wspomaga trawienie.
POMIDOR
– W temperaturze pokojowej. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu ich aromatu ułóż je szypułkami do góry. Jeśli zależy Ci na dłuższym ich przechowywaniu ułóż je szypułkami do dołu. Poza tym przechowuj pomidory z dala od kalafiorów i ogórków, które wydzielają gaz przyspieszający psucie się warzyw. Pomidory przechowywane w lodówce tracą swój aromat.
♥ Jak łatwo i estetycznie obrać pomidora?
– Przelej je wrzątkiem. Dzięki temu skórka bez problemu da się zdjąć.
♥ Dlaczego nie powinno się łączyć świeżego pomidora z ogórkiem?
– Ponieważ enzymy ogórka niszczą witaminę C zawartą w pomidorach.
POR
– Przekrój go wzdłuż na pół i umyj dokładnie pod bieżącą wodą.
♥ Jak wybierać pora?
– Wybierz sztukę z ładnymi, zdrowymi i sztywnymi liśćmi.
PORZECZKI
– To właśnie czarna porzeczka ze wszystkich roślin zawiera najwięcej żelaza. Poza tym porzeczki zawierają sporo witaminy C (3x więcej niż cytryny) przez co mogą być stosowane jako profilaktyka w walce z ewentualnymi przeziębieniami. Co ciekawe w alkoholu porzeczki zachowują wszystkie swoje witaminy!
♥ Jak myć porzeczki?
– Umyj je pod bieżącą wodą jeszcze w szypułkach i dopiero po myciu obrywaj z nich owoce jedząc je. Jeśli oberwiesz je wcześniej, podczas mycia stracą sporo składników odżywczych.
PRZETWORY
– Przede wszystkim na to, aby były w bardzo dobrym stanie, bez pęknięć i nadpsuć.
♥ Jak odpowiednio przygotować naczynia na przetwory?
– Muszą być czyste, wyparzone i idealnie suche. Zakrętki też.
♥ Jak przechowywać przetwory?
– Najlepiej w ciemnym i chłodnym miejscu, np. w piwnicy – wytrzymają nawet ponad rok. Po otworzeniu w lodówce.
♥ Jak myć owoce przeznaczone na przetwory?
– Krótko pod bieżącą wodą. Szczególnie owoce jagodowe.
♥ Jak zapobiec pękaniu większych owoców, np. śliwek w przetworach?
– Wcześniej nakłuj je nożykiem lub wykałaczką.
PRZYPRAWY
– Większość przypraw najlepiej jest dodać pod koniec gotowania.
♥ Jak przechowywać przyprawy?
– W suchym i ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej. Przechowuj je w szczelnych pojemnikach lub słoiczkach, aby nie wywietrzały.
♥ Jak zrobić własne mieszanki przypraw?
– W mieszankach dostępnych w sklepie często znajdują się niekorzystne dla zdrowia składniki, które mają na celu wydłużenie ich terminu przydatności do spożycia. Sprawdź skład ulubionej mieszanki, np. do kurczaka, następnie kup osobno poszczególne suszone składniki wymienione na liście składników danej mieszanki i łącząc je w odpowiednich proporcjach stwórz własną – lepszą i zdrowszą.
♥ Do czego najlepiej stosować wybrane przyprawy?
Sól: idealna do większości potraw (również deserów, np. musu czekoladowego lub karmelków) jako podstawowa przyprawa nadająca im charakter. Określana też jako „biała śmierć”, więc dodawaj ją z umiarem, m.in. dlatego, ponieważ bardzo skutecznie zatrzymuje wodę w organizmie!
Pieprz: podobnie jak sól również pieprz to podstawowa przyprawa, która sprawi, że danie zyska na smaku i aromacie.
Papryka słodka: ma delikatny smak i słodki aromat. Wspaniale komponuje się z twarożkiem.
Papryka ostra: jest bardzo intensywna w smaku, więc uważaj doprawiając nią określone danie. Świetnie pasuje do ryb, mięsa, różnego rodzaju past.
Cynamon: korzenny aromat i smak. Dodaj go do deserów (np. pieczonych jabłek), wypieków (np. szarlotki), ale też do dań inspirowanych kuchnią indyjską.
Czosnek: ostry smak i zapach. Stosuj go do doprawiania mięs, past, makaronów, zapiekanek, dań z soczewicy, brokułów, szpinaku, brukselki, młodych liści pokrzywy i botwinki. Wspaniale komponuje się z pomidorami i bazylią.
Kminek: korzenny posmak. Zalecany jest przede wszystkim do dań na bazie kapusty i innych potraw ciężkostrawnych (np. z fasolą). Również dobrze smakuje dodany do pieczywa, ziemniaków lub pasztetów.
Curry: egzotyczny, korzenny smak i aromat. Idealne do dań rybnych, mięsnych, wegetariańskich, szczególnie z dodatkiem sosu na bazie jogurtu lub śmietany.
Kurkuma: przede wszystkim nadaje potrawom żółtą barwę (podobnie jak szafran, ale jest znacznie tańsza). Dodaj ją do potraw z dodatkiem curry, jako uzupełnienie. Koniecznie też sprawdź, jak smakuje Ci biały ryż gotowany z jej dodatkiem – uzyska piękny żółty kolor!
Imbir: intensywny, ostry smak i zapach. Dodawaj go zarówno do dań mięsnych, rybnych (szczególnie tych inspirowanych kuchnią azjatycką), kasz (szczególnie żółtych, np. kuskusu lub kaszy bulgur), ale także do deserów (szczególnie na bazie jabłek).
Ziele angielskie: korzenny, ostry smak i aromat. Stosuj przede wszystkich do marynat (np. marynowana papryka lub ogórki konserwowe). Dodać go możesz również do czerwonego barszczu lub żurku, jednak pamiętaj o wyłowieniu go zanim zupę podasz gościom!
Liść laurowy: korzenny, lekko miętowy smak i aromat. Zastosowanie podobne jak w przypadku ziela angielskiego. Poza tym dodawaj go do sosów (szczególnie jasnych) i wszelkiego rodzaju gulaszy. Również pamiętaj o wcześniejszym wyłowieniu go z zupy. Jeśli dodasz go do rosołu zyska on niepowtarzalny smak i aromat!
Czarnuszka: intensywny, ostry posmak i aromat. Idealna jako dodatek do pieczywa (szczególnie z dodatkiem miodu).
Sezam: orzechowy smak. Idealny do dań inspirowanych kuchnią azjatycką.
Goździki: intensywny, korzenny smak i aromat. Dodaj go do marynat, grzanego wina lub curry.
Anyż: charakterystyczny intensywny, korzenny aromat i smak. Idealny do wypieków, potraw mięsnych i rybnych oraz dań kuchni azjatyckiej.
Szafran: słodko-gorzki smak i aromat. Idealny do potraw z ryżu, ryb, owoców morza ciast, sosów i zup.
Kozieradka: korzenny smak i aromat. Przede wszystkim do curry, ale też do sałatek, zup oraz sosów.
Kardamon: korzenny smak i aromat. Idealny do dań kuchni indyjskiej, np. curry oraz do wypieków i deserów.
Gałka muszkatołowa: korzenny smak i aromat. Dodaj ją do dań z ziemniaków, jaj oraz mięsa.
♥ Na co zwracać uwagę doprawiając określoną potrawę?
– Wszelkie przyprawy dodawaj stopniowo z umiarem. Łatwiej dosypać, niż kombinować jak poprawić smak, np. przesolonej zupy.
♥ Co z reguły wchodzi w skład popularnych mieszanek do różnych dań?
Zioła prowansalskie: oregano, bazylia, rozmaryn, cząber, tymianek, majeranek.
Przyprawa indyjska: sól, cynamon, goździki, kolendra, papryka, pieprz cayenne, cebula, czosnek, imbir, kardamon, kozieradka, gałka muszkatołowa, ziele angielskie.
Przyprawa chińska:
Przyprawa do kurczaka: chilli, czosnek, imbir, sól, pieprz, curry, cząber, gorczyca, kolendra, majeranek, tymianek.
Przyprawa do wieprzowiny: papryka słodka, kminek, gorczyca biała, tymianek, kolendra, cząber, rozmaryn, majeranek, pieprz czarny, chili, ziele angielskie, liść laurowy, sól.
Przyprawa do ryb: sól, czosnek, gorczyca, cebula, natka pietruszki, imbir, papryka.
Przyprawa do ziemniaków: sól, czosnek, papryka, cebula, kolendra, kminek, majeranek.
Przyprawa do bigosu: czosnek, kminek, kolendra, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek.
Przyprawa do dań z fasoli: papryka, majeranek, sól, czosnek, kolendra, pieprz.
Przyprawa do gulaszu: sól, papryka słodka, marchew, papryka ostra, czosnek, cebula, gorczyca, kolendra, natka pietruszki, chili, cząber, ziele angielskie, kminek, majeranek, pieprz czarny, tymianek.
Przyprawa do mięsa mielonego: sól, papryka słodka, czosnek, gorczyca, kolendra, majeranek, marchew, tymianek, pieprz czarny, chili, rozmaryn, ziele angielskie.
Przyprawa korzenna do piernika: goździki, cynamon, gałka muszkatołowa, kolendra, ziele angielskie.
Przyprawa do pizzy: sól, papryka słodka, bazylia, oregano, cebula, czosnek, natka pietruszki, chili.
RABARBAR
– Rabarbar należy jeść od połowy kwietnia do końca czerwca, ponieważ później jego łodygi drewnieją, a zawartość szkodliwego dla nas kwasu szczawiowego znacząco wzrasta.
♥ Czy rabarbar koniecznie trzeba obierać?
– Niekoniecznie. Możesz go dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Obieranie rabarbaru ma na celu zmniejszenie zawartości szkodliwego kwasu szczawiowego, który w nim występuje. Dlatego też rabarbaru nie powinno się jeść na surowo.
♥ Jak wykorzystać resztki rabarbaru?
– Zalej wodą z cukrem, ewentualnie dodaj jakieś owoce i zrób z nich kompot.
♥ Dlaczego nie powinno się jeść surowego rabarbaru?
– Ponieważ zawiera szkodliwy dla zdrowia kwas szczawiowy. W jego zwalczeniu pomaga tu obróbka termiczna.
♥ Czy rabarbar nadaje się tylko do wypieków i deserów?
– Ależ skąd! Podduś go i podaj z mięsem, aby zaskoczyć gości 🙂
RYBY
– Mając wybór zawsze skuś się na zdrowszą – morską opcję.
♥ Jak poznać świeżą rybę?
– Świeża ryba charakteryzuje się lśniącymi oczami (mętne oczy u ryb to zło), gładko przylegającymi do siebie łuskami, świeżym zapachem i jaskrawymi czerwonymi skrzelami.
♥ Jak przechowywać ryby?
– Świeże ryby możesz zamrozić lub zjeść w ciągu kilku godzin od zakupu. Wędzone przechowuj max 3 dni w hermetycznym pojemniku w lodówce, tak aby zapobiec przejściu ich zapachu na inne produkty.
♥ Które ryby mają niewiele ości?
– Do ryb z małą ilością ości należy karmazyn, kergulena, halibut, flądra, sieja, sola, łosoś, tuńczyk.
♥ Czy lina należy pozbawiać z łusek?
– Jeśli ma być usmażony to nie ma takiej potrzeby, ponieważ jego łuski pod wpływem wysokiem temperatury stopnieją tworząc chrupiącą skórkę.
♥ Na co zwracać uwagę podczas patroszenia ryby?
– Przede wszystkim uważaj, aby nie naruszyć woreczka żółciowego, bo wtedy mięso będzie miało gorzki smak.
♥ Czy zamrożone filety rybne muszę przed smażeniem rozmrozić?
– Nie. Opanieruj je i wyłóż na rozgrzany tłuszcz.
RYŻ
– Do wody dodaj odrobinę soku z cytryny.
♥ Jak ugotować ryż na sypko?
– Polecam metodę absorpcji, która wykorzystywana jest m.in. w Japonii. Ryż gotuj w proporcjach 2:1, czyli np. 2 szklanki wody na 1 szklankę ryżu. Wsyp ryż do garnka i zalej go wodą. Gotuj go na średnim ogniu. Gdy woda zawrze przykryj garnek pokrywką, zmniejsz ogień do minimum i gotuj do czasu, aż w ryżu pojawią się „kratery” – to znak, że woda została wchłonięta. Wtedy wyłącz ogień i pozostaw ryż na kilka-kilkanaście minut pod przykryciem. Po chwili sprawdź stan ryżu i ewentualnie jeszcze chwilę potrzymaj go w gorącym garnku pod przykryciem, aby sobie „doszedł” pod wpływem znajdującej się w nim pary.
RZEPA
– Jej smak jest korzenny, ostry. Dobrze sprawdza się na surowo w sałatkach lub jako jeden ze składników dań warzywnych (pieczonych lub duszonych) oraz zup.
RZODKIEWKA
– Przede wszystkim na stan ich liści – powinny być jędrne i zielone bez żółtych przebarwień. Również bulwy rzodkiewek powinny być lśniące i napięte. Odmiany szklarniowe są subtelniejsze w smaku, niż rzodkiewki rosnące na świeżym powietrzu.
♥ Czy liście rzodkiewki są jadalne?
– Oczywiście. Z liści możesz przygotować pyszną zupę lub np. traktować je jak sałatę. Do jedzenia wybieraj jednak tylko zdrowe, zielone liście, które nie są zwiędnięte. Traktuj je podobnie jak np. szpinak.
♥ Kto powinien jeść sporo rzodkiewek?
– Przede wszystkim osoby mające problemy z nerkami i chorzy na reumatyzm.
RZODKIEW
– Ma intensywny, ostry i mocno pieprzny smak za sprawą olejków gorczycznych. Najlepiej smakuje w wersji na surowo, jako składnik surówek i sałatek (polecam z dodatkiem jabłka i np. śmietany).
SAŁATA
– Wybieraj sałatę z jędrnymi, sztywnymi, kruchymi liśćmi. Liście pożółkłe lub zwiędnięte są złym znakiem. Najlepiej też kupuj sałatę, która nie została wcześniej zapakowana w folię, ponieważ taka sałata szybko się zaparza, mogą się w niej łatwo rozwinąć grzyby, a liście szybciej zaczną gnić pod wpływem wilgoci i ciepła. Jeśli masz wybór zawsze postaw na sałatę, która rosła na świeżym powietrzu (bardziej intensywny smak, więcej substancji odżywczych) zamiast w warunkach szklarniowych.
♥ Jak sprawić, aby sałata była jeszcze bardziej chrupiąca i krucha?
– Po umyciu włóż ją na kilka minut do zamrażarki.
♥ Jak myć sałatę?
– W przypadku sałaty głowiastej myj koniecznie każdy listek z osobna, ponieważ często pomiędzy nimi mogą się znajdować ślimaki, muszki i inne robaczki.
♥ Kiedy do sałaty dodać sos?
– Najlepiej tuż przed samym podaniem, ponieważ sałata jest delikatna i może szybko zwiotczeć i ściemnieć pod wpływem sosu, szczególnie jeśli jest on z dodatkiem octu jak np. sos winegret.
♥ Czy sałatę można kroić nożem?
– Nie. Sałatę porwij w dłoniach. Podając ją gościom zadbaj o to, aby jej kawałki były na tyle małe, by każdy bez problemu mógł obejść się bez ich krojenia.
♥ Czy sałatę (i ewentualne inne warzywa), która stanowi dekorację określonego dania też mogę zjeść?
– Nie należy to do dobrych manier.
♥ Jak dzielić sałaty?
– Sałaty dzieli się na liściaste (w nich zrywaj zewnętrzne liście, które następnie odrosną, a serce sałaty pozostaw nienaruszone) i głowiaste (np. sałata lodowa).
♥ Czy charakterystyczny biały sok wypływający z łodyg sałaty jest szkodliwy?
– Nie. Przypisuje się mu natomiast właściwości nasenne i uspokajające.
♥ Jak przechowywać sałatę?
– Krótko, najlepiej w lodówce max 4 dni. Im dłużej przechowywana, tym mniej krucha, z mniejszą ilością witamin i mniej intensywnym smakiem.
♥ Jak dobrać odpowiedni dressing do konkretnej odmiany sałaty?
– Im bardziej wyrazisty smak sałaty, tym bardziej wyrazisty smak sosu. Im bardziej delikatne i drobne listki sałaty, tym lżejszy dressing (np. na bazie oliwy zamiast śmietany).
1♥ Z czym pysznie komponuje się sałata?
– Doskonale smakuje z podprażonymi na suchej patelni pestkami (np. dyni, słonecznika lub sezamu) i/lub orzechami. Świetnie tez wygląda i smakuje z jadalnymi kwiatami (np. nasturcji, stokrotek).
1
♥ Jakie sałaty mogę przyrządzić na ciepło?
– W wersji na ciepło (np. pieczona, grillowana, gotowana – szczególnie na parze, smażona, duszona) spróbuj cykorii (szczególnie duszonej lub zapiekanej), rukwi wodnej (szczególnie blanszowanej), roszponki (szczególnie duszonej), mniszku lekarskiego (szczególnie gotowanego lub duszonego, np. jak szpinak), czerwonej radiccho (szczególnie pieczonej lub grillowanej), rzymskiej (szczególnie duszonej).
SELER
– Po pokrojeniu lub przetarciu skrop go sokiem z cytryny.
♥ Jak wybrać dobry seler?
– Jego bulwa powinna być twarda i ciężka.
♥ Czy seler dobrze smakuje tylko na surowo?
– Nie. Wykorzystuj go również w wersji na ciepło np. w zupach lub zapiekankach.
♥ Co warto wiedzieć o selerze naciowym?
– Zawiera aż dwa razy więcej witaminy C, niż cytrusy! Wybieraj okazy ze sztywnymi, jędrnymi łodygami. Przechowuj je w lodówce max 7 dni. Świetnie nadają się (nie tylko jako mieszadełko, ale też składnik) do koktajlów warzywnych i owocowych, sałatek (szczególnie z dodatkiem jabłka lub gruszki i sera pleśniowego), a także rozmaitych potraw warzywnych lub mięsnych.
SER
– W lodówce zawinięty w folię spożywczą, aby nie wysechł.
♥ Czy ser żółty podawać bezpośrednio z lodówki?
– Nie, ponieważ dopiero po około godzinie od wyjęcia go z niej zacznie on uwalniać swój apetyczny aromat.
♥ Kiedy serwować deskę serów?
– Tuż po daniu głównym przed lub równocześnie z ewentualnym deserem.
♥ Jak skomponować deskę serów?
– Wybierz co najmniej trzy różne rodzaje serów (np. miękkie, twarde, ostre, łagodne). Podaj je z orzechami, winogronami, lub innymi owocami. Do tego koniecznie specjalny krótki nóż do krojenia i nakładania sera oraz kilka rodzajów świeżego pieczywa (w tym obowiązkowo bagietka).
SKORZONERA
– Zwana również wężymordem ma orzechowy posmak i sprawdzi się jako dodatek do zup, sałatek w wersji smażonej lub gotowanej.
♥ Jak obierać skorzonerę?
– Jej korzeń mocno barwi, więc polecam rękawiczki.
♥ Jak zapobiec ciemnieniu skorzonery po obraniu?
– Skrop ją sokiem z cytryny.
SZPARAGI
– Przede wszystkim są jędrne i lśniące.
♥ Jak przywrócić jędrność szparagom?
– Włóż je na jakiś czas do zimnej wody.
♥ Jak długo gotować szparagi?
– Szparagi polecam gotować ok 4 minut po wrzuceniu ich do wrzątku. Chodzi o to, aby wciąż pozostały jędrne, takie al dente.
♥ Czy końce szparagów powinno się odkrajać?
– Ja wolę je po prostu odłamać. W tym celu chwyć koniec szparaga dłońmi w dwóch miejscach i lekko wygnij tak, aby końcówka sama pękła. Wtedy masz pewność, że pęknie w odpowiednim momencie i nie odetniesz go za dużo lub za mało.
♥ Jak gotować szparagi?
– Najlepiej układając je w pozycji pionowej (pomaga obwiązanie ich dookoła sznurkiem). Szparagi możesz gotować zarówno w wodzie, jak i na parze, wtedy jednak wymaga to kilku minut więcej cierpliwości. Gotując je w garnku nie przykrywaj go.
♥ Czy mogę zamrozić szparagi?
– Tak, ale najlepiej nie na długo. Polecam miesiąc.
♥ Czy szparagi powinno się obierać?
– Białe tak, zielonych nie.
♥ Jak obierać białe szparagi?
– Obierz 3/4 długości szparaga (czubek pomiń).
♥ Jak przechowywać szparagi?
– W pozycji pionowej, odrobinę zanurzone w pojemniczku z wodą w lodówce max 2 dni.
♥ Co warto wiedzieć o szparagach fioletowych?
– Mają bardziej intensywny smak, podobnie jak białe szparagi, należy je całe obierać.
1♥ Co warto wiedzieć o tajskich szparagach?
– Są zdecydowanie cieńsze i krótsze. Nie wymagają obierania. Smakują podobnie jak szparagi zielone. Stosuj je przede wszystkim do dań kuchni azjatyckiej, np. z woka.
SZPINAK
– W lodówce max 2 dni. Jeśli chcesz przechowywać go dłużej – zamroź go w postaci puree lub liści.
♥ Kto powinien unikać jedzenia szpinaku?
– Osoby cierpiące na reumatyzm, artretyzm i mające kłopoty z nerkami.
♥ Czy dania ze szpinakiem mogę odgrzewać?
– Nie polecam, ponieważ podczas ponownej obróbki termicznej szpinak wydziela szkodliwe substancje.
♥ Co warto wiedzieć o szpinaku?
– Poza tym, że zawiera sporo żelaza i innych cennych składników odżywczych, świetnie nadaje się nie tylko na surowo, ale również do duszenia i gotowania, a nawet jako dodatek warzywnych lub owocowych koktajlów.
ŚLIWKA
– Ich skórka powinna być matowa. Im bardziej błyszcząca skórka, tym śliwka bardziej podejrzana.
♥ Co warto wiedzieć o śliwkach?
– Dodając je do potraw ciężkostrawnych, np. bigosu sprawisz, że będzie on lżejszy, a po jego zjedzeniu nikt nie będzie narzekać na niestrawność. Poza tym suszone śliwki są bardziej kaloryczne, od surowych.
♥ Jak mogę wykorzystać śliwki w pielęgnacji?
– Zrób z nich maseczkę na pękające naczynka! Wystarczy, że zblendujesz kilka (4-6 szt) śliwek bez pestek wraz z łyżką gęstego jogurtu naturalnego i gotową „papkę” nałożysz na oczyszczoną skórę twarzy. Zmyj ją po ok 15 minutach, skórę oczyść tonikiem, aby nałożony krem lepiej się wchłonął i już. Taką maseczkę polecam robić raz na 1,5 tygodnia, szczególnie w sezonie na śliwki. Poza sezonem możesz korzystać z mrożonych owoców. Ważne jest, aby śliwki nie były pryskane, więc polecam kupować je na targu i później ewentualnie samemu mrozić.
ŚWIADOME ODŻYWIANIE
Wybieraj jajka wiejskie, albo z oznaczeniami 0 lub ♥
Przerzuć się na mleko roślinne.
W miarę możliwości część produktów zastąp łatwymi w przygotowaniu produktami domowymi: majonez, ketchup, sos do pizzy, domowa Nutella, krem z białej czekolady, krem czekoladowy (np. z daktyli, z bananów), masło orzechowe, mleko roślinne (np. kokosowe, owsiane, migdałowe), serek homogenizowany, jogurt naturalny, jogurt owocowy (np. truskawkowy).
Zmień proporcje: więcej kaszy (szczególnie najzdrowszej – jaglanej) – mniej ziemniaków i makaronu.
Pij świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. W miarę możliwości wybierz wyciskarkę – sokowirówka daje sok zdecydowanie gorszej jakości.
Kupuj prawdziwe masło, nie żadne miksy lub co gorsze margaryny.
Kupując suszone owoce sprawdzaj, czy nie mają dodatku siarki.
Chipsy zastąp domowymi pieczonymi chipsami warzywnymi lub owocowymi.
Niezdrowe przekąski typu paluszki itp. zastąp dobrymi jakościowo suszonymi owocami, bakaliami, orzechami lub surowymi kawałkami warzyw lub owoców.
Napoje gazowane, soki i wody smakowe zastąp domowymi sokami, napojami i wodami smakowymi (do wody wrzuć ulubione owoce, miętę, ewentualnie miód lub stewię i już).
Do smażenia używaj oleju kokosowego, który ma wysoką temperaturę palenia, więc nie tworzą się w nim rakotwórcze związki.
Przerzuć się na pieczywo na zakwasie (bez dodatku drożdży). Najlepiej z mąki żytniej.
Rób pizze na warzywnych spodach (np. z kalafiora lub białych warzyw), albo na spodzie z kaszy.
Wybieraj mięso z pewnego źródła. Mięso powinno mieć w sobie jak najwyższą zawartość czystego mięsa (czyt. bez oczu, skór, kopyt itp.).
Kupuj makarony pełnoziarniste lub inne, byle nie z mąki pszennej.
Do słodzenia używaj stewii (w liściach lub w proszku), ksylitolu, cukru trzcinowego (nie barwionego brązowego, tylko trzcinowego), miodu lub syropu z sosny.
Zmniejsz do minimum ilość drożdżowych wypieków (i piwa – też zawiera drożdże), które zagrzybiają organizm.
Pij co najmniej 2 litry wody bez gazu dziennie.
Jedz regularnie co 2-3 godziny ok 5-6 posiłków dziennie.
Staraj się nie podjadać między poszczególnymi posiłkami. Jeśli musisz coś przegryźć wybierz bakalie, warzywo, owoc lub koktajl owocowy, np. na bazie kefiru.
Bułka tarta z masełkiem w wersji light np. do fasolki szparagowej: w standardowym przepisie bułkę tartą zastąp otrębami.
Bułkę tartą w roli panierki zastąp otrębami, płatkami owsianymi lub żytnimi, drobno posiekanymi orzechami, sezamem, płatkami jaglanymi, siemieniem lnianym, pestkami słonecznika lub dyni, czarnuszką lub np. makiem.
Jeśli decydujesz się na jedzenie lub własną hodowlę kiełków miej pewność, że nie są one spleśniałe, ponieważ w wilgotnych warunkach bardzo łatwo i niesamowicie szybko pleśnieją.
Gotowe pasty kanapkowe zastąp domowymi na bazie twarogu, jaj, kaszy, ryb, itp.
Wybierając w piekarni pieczywo zwróć uwagę, czy jego ciemny kolor nie jest zasługą barwiącego karmelu.
Jeśli podobnie jak ja uwielbiasz wszelkie muesli przygotuj własną wersję lub zrób domową granolę.
Mniej więcej do godziny 13-15 staraj się jeść wszelkie bardziej ciężkostrawne i słodkie produkty/potrawy. Im później, tym bardziej stawiaj na lżejsze opcje (co nie znaczy, że mniej!) 🙂
Zmniejsz do minimum kupowanie popularnych batonów, słodyczy, lodów itp.
Wybieraj lody ze sprawdzonej lodziarni, w której przygotowywane są one bez zbędnych ulepszaczy, a słodzone np. cukrem trzcinowym zamiast zwykłym.
Jeśli masz ochotę na kupienie zwykłych lodów lub słodyczy w sklepie najpierw uważnie przeczytaj ich skład – ja na początku często łapałam się na tym, że w połowie czytania rezygnowałam i odstawiałam tę chemię z niesmakiem z powrotem na półkę 😛 Teraz najczęściej (czyt. po kilkudziesięciu takich podejściach) już nawet nie mam ochoty na to patrzeć, a co dopiero jeść. Choć czasami robię wyjątek w myśl zasady, że wszystko z umiarem i że nie ma co popadać w skrajności 🙂
TRUSKAWKA
– Najlepiej z dala od intensywnych w zapachu warzyw i owoców, ponieważ łatwo przejmują ich aromat. Staraj się je zjeść w ciągu 24 godzin, ponieważ łatwo się psują i pleśnieją. Lepiej więc kupować ich mniej, ale częściej.
♥ Jak myć truskawki?
– Truskawki bardzo łatwo i szybko tracą smak, szczególnie gdy są zbyt długo zanurzone w wodzie. Myj je więc krótko pod bieżącą wodą najlepiej jeszcze z szypułkami, aby woda nie wpłynęła do ich wnętrza wypłukując smak i cenne wartości odżywcze.
♥ Jak mogę wykorzystać truskawki w pielęgnacji?
– Truskawki mają działanie wybielające (skórę i zęby), możesz je więc zmiażdżyć lub zblendować i nałożyć na skórę lub pocierać nimi zęby. Zmyj po ok 20-30 minutach.
WINOGRONA
– Im skórka winogron jest bardziej matowa, tym winogrona są świeższe.
♥ Co warto wiedzieć na temat winogron?
– Mają działanie zasadotwórcze, zawierają łatwo przyswajalny cukier, regulują pracę wątroby i skutecznie oczyszczają nerki.
♥ Jak nietypowo kulinarnie wykorzystać winogrona?
– Zmrożone jako kostki lodu lub lekko zmrożone jako wspaniała przekąska podczas upałów.
WIŚNIE
– Przed drylowaniem włóż je na kilka minut do zamrażarki. Jeśli nie masz drylownicy użyj słomki do napojów wypychając nią poszczególne pestki.
ZIEMNIAK
– Młodych ziemniaków nie musisz obierać. Wystarczy, że wyszorujesz je pod bieżącą wodą. Stare ziemniaki obieraj.
♥ Czy ewentualne zielone plamy na ziemniakach muszę odkrajać?
– Koniecznie, ponieważ w nich zawarta jest szkodliwa solanina, która zjedzona w nadmiernych ilościach może powodować zatrucia pokarmowe lub inne nieprzyjemne skutki uboczne, jak np. drgawki i śpiączkę.
♥ Jak gotować ziemniaki?
– Wrzucaj je do wrzątku – dzięki temu skrobia od razu się zetnie. Jeśli dodatkowo wodę posolisz ziemniaki ugotują się szybciej.
♥ Jak zapobiec ewentualnemu wykipieniu ziemniaków?
– Do wody dodaj odrobinę masła.
♥ Jak dzielić ziemniaki ze względu na ich reakcję na obróbkę termiczną?
– Ziemniaki oznaczane są zwykle przy pomocy liter od A do D, gdzie: A lub A–B: zachowują swoją formę i strukturę po ugotowaniu przez co zalecane są do pieczenia, sałatek i zapiekanek. B lub B–A: półtwarde po ugotowaniu, zalecane do podawania solo po ugotowaniu, ale też pieczenia, gotowania w mundurkach, dodawania do sałatek i zup. B-C lub C: po ugotowaniu stają się mączne, przez co zalecane są do puree i wszelkich klusek. C-D lub D: mączne i rozpadające się po ugotowaniu, zalecane do klusek, jednak rzadko można je znaleźć w sklepach.
♥ Jak kulinarnie wykorzystać bataty?
– Podobnie jak inne ziemniaki możesz je dodawać do zup, dań jednogarnkowych, zapiekać, gotować, grillować, smażyć. Pyszny szczególnie w połączeniu z pikantnymi, wyrazistymi smakami jak np. chilli lub czosnek.
ZIOŁA
– Regularnie, ale umiarkowanie. Najlepiej, aby woda była przegotowana, „odstana” i w temperaturze pokojowej.
♥ Jak zrywać zioła?
– Od góry, co stymuluje je do dalszego wzrostu.
♥ Kiedy dodawać do potraw zioła?
– Najlepiej pod koniec gotowania, ponieważ po pewnym czasie zupełnie mogą stracić swój smak i aromat lub w najgorszym wypadku (i w przypadku zbyt dużej ich ilości) zgorzknieć.
♥ Jak suszyć zioła?
– Pęczki ziół zwiąż sznurkiem i susz odwrócone ku dołowi najlepiej na świeżym powietrzu w słońcu.
♥ Jak inaczej niż susząc mogę przechować zioła?
– Posiekane zioła możesz zamrozić. Zioła możesz też umieścić w słoiczku lub butelce i zalać oliwą z oliwek – w ten sposób również mogą być przechowywane przez kilka miesięcy (w chłodnym i ciemnym miejscu). Posiekane zioła możesz też umieścić w pojemnikach do kostek lodu, zalać oliwą i zamrozić – gotowe kostki będą idealne do wrzucenia ich np. do zupy pod koniec gotowania!
♥ Dlaczego warto jeść zioła?
– Wspomagają procesy trawienne, poprawiają smak i aromat potraw, zawierają cenne dla naszego organizmu witaminy i minerały.
♥ Jak siekać zioła?
– Zioła możesz siekać nożem (np. pietruszkę), rwać w dłoniach (np. bazylię) lub ciąć nożyczkami (np. szczypiorek).
♥ Do czego stosować wybrane zioła?
Mięta: warzywa strączkowe, jagnięcina, zupy, napoje, desery.
Lawenda: desery, drób, ryby. Uważaj, aby nie przesadzić z jej ilością, bo danie będzie miało posmak mydła!
Koperek: ziemniaki, łosoś, kalafior, drób, zupy, jasne sosy.
Szałwia: ryby, drób, cielęcina, jagnięcina, kapusta, groch.
Szczypiorek: ryby, potrawy z jaj, ziemniaki, twaróg, kremowe zupy, kalafior.
Dymka: ryby, dania inspirowane kuchnią azjatycką.
Rozmaryn: ziemniaki, mięso, ryby, marynaty do mięsa i ryb, dania na bazie pomidorów.
Cząber: marchew gotowana, rośliny strączkowe.
Kolendra: pomidory, wołowina, dania inspirowane kuchnią meksykańską i indyjską.
Tymianek: warzywa, drób, ryby. Potrawy szczególnie pieczone/z grilla.
Lubczyk: potrawy z jaj, zupy, twaróg, pomidory.
Majeranek: potrawy z jaj, gulasze, kiełbasa, pieczarki, ziemniaki, zapiekanki, kapusta, groch, zupy (żurek, zupa jarzynowa, rybna).
Estragon: potrawy z jaj, warzywa (gotowane, duszone), sosy, ryby.
Natka pietruszki: zupy, potrawy z jaj, twaróg. Dodawaj do potrawy przed samym podaniem, np. na wierzchu porcji zupy.
ZUPA
– Pod koniec gotowania. Jeśli posolisz ją wcześniej warzywa i ewentualne mięso będzie wymagać dłuższego czasu gotowania.
♥ Jak zabielić zupę, aby śmietana się nie zwarzyła?
– Zupę zabielaj na samym końcu gotowania. Przelej trochę gorącego wywaru do kubeczka i dokładnie rozmieszaj w nim śmietanę. Następnie całość wlej do zupy energicznie mieszając. Zestaw z ognia i podawaj.
♥ Jak zagęścić zupę, aby nie powstały w niej nieapetyczne grudki?
– Zupę zagęszczaj na samym końcu gotowania. Przelej trochę gorącego wywaru do kubeczka i dokładnie rozmieszaj w nim np. mąkę lub inny składnik zagęszczający. Następnie całość wlej do zupy energicznie mieszając. Pogotuj jeszcze przez ok 2 minuty, zestaw z ognia i podawaj.
♥ Jeśli chcesz, aby mięso z zupy było soczyste wrzuć je do niej dopiero, gdy wywar będzie wrzeć – dzięki temu białko od razu się zetnie, a mięso zachowa swoją soczystość.
♥ Kiedy solić krupnik?
– Pod koniec gotowania. Posolony wcześniej ściemnieje.
♥ Pytanie: Jak sklarować bulion?
– W tym celu pod koniec gotowania bulionu, po wyłowieniu z niego warzyw oraz mięsa wbij do niego białko, a następnie pozwól aby całkowicie się ścięło i „zebrało” wszystkie ewentualne drobiazgi z zupy. Gdy tak się stanie, wyłów go i wyrzuć.
♥ Czy każdą zupę mogę odgrzewać np. następnego dnia?
– Nie odgrzewaj zupy szpinakowej, rybnej i z owocami morza. Szpinak poddawany podwójnej obróbce termicznej wydziela szkodliwe substancje, a zupę rybną lub z dodatkiem owoców morza należy zjeść tego samego dnia tylko raz zagotowaną ze względu na łatwość z jaką ryby i owoce morza ulegają zepsuciu.