Nugat wielbię miłością wielką odkąd spróbowałam go po raz pierwszy. Najbardziej lubię taki z prażonymi migdałami lub pistacjami, ale w sumie każda wersja zostaje przeze mnie pochłonięta praktycznie natychmiast. Zawsze. Domowa, zrobiona samodzielnie przede wszystkim.
Składniki na nugat z prażonymi migdałami:
- 200 g migdałów w łupinkach
- 250 ml miodu
- 200 g cukru
- 2 białka
- kilka kropel olejku migdałowego
- 50 g cukru pudru
Migdały rozsyp na wyłożonej papierem do pieczenia blasze i podpraż w 200C przez 10 minut. Miód oraz cukier podgrzej w garnku. Masa powinna bulgotać i być bardzo gorąca oraz dokładnie wymieszana. W między czasie ubij białka na sztywną pianę. Do ubitej piany dodawaj stopniowo gorącą miodowo – cukrową miksturę, miksując całość na średnich obrotach przez ok 5 minut. Gdy wszystko ładnie się połączy na jednolitą, lepką i gęstą masę wsyp prażone migdały, dodaj olejek oraz cukier puder i łyżką dokładnie wymieszaj całość tak, aby osiągnęła jednolitą konsystencję. Gotową masę wyłóż np. do pojemnika przeznaczonego do przechowywania żywności, zamknij go i włóż do lodówki na całą noc.
Gdy masa nugatowa stężeje i będzie możliwe jej pokrojenie, weź ostry nóż, zamocz go w gorącej wodzie i pokrój w paski lub inne odpowiadające Twoim preferencjom kształty.
Sugestie: Jeżeli miód jest zbyt chłodny to białko nie zetnie się odpowiednio i konsystencja nugatu pozostanie płynna. Miód powinien osiągnąć temperaturę nawet 150C! Dlatego najlepiej użyć w tym celu termometru spożywczego. Poszczególne, pokrojone kawałki nugatu polecam zawinąć w celofan, np. jak cukierki i w ten sposób je przechowywać. O ile oczywiście nie zostaną wcześniej zjedzone. Do masy możesz dodać prażone pistacje, kawałki czekolady, żurawinę, startą skórkę z wyparzonych cytrusów, ekstrakt waniliowy, suszone lub kandyzowane wiśnie i co tylko przyjdzie Ci do głowy. To będzie Twój nugat i to Tobie ma smakować, więc wrzuć do niego to, co lubisz najbardziej. Ja tu podaję wersję, która dla mnie jest idealna i może być podstawą do rozmaitych modyfikacji. Jeżeli wolisz, aby nugat nie był zbyt twardy trzymaj go w lodówce tylko kilka godzin, zamiast przez całą noc i podawaj np. w filiżankach, kieliszkach, pucharkach, miseczkach lub na spodeczkach.