Sernik piernikowy posmakował nam bardzo, a M. się wręcz nim zajadał. Zaplanowałam go sobie dość spontanicznie w przeddzień pieczenia. Gdy już zabierałam się do jego przygotowywania okazało się, że nie mam jajek i już już miałam zebrać się i wyjść do sklepu, ale spojrzałam przez okno i diametralnie zmieniłam zdanie. Nie dość że zimno, to jeszcze mroźno, nie dość, że zimno i mroźno to jeszcze szaro i wietrznie. Nie dość, że zimno, mroźno, szaro i wietrznie to jeszcze lało! Stwierdziłam, że co jak co, ale poddać się nie zamierzam i sernik piernikowy jak sobie zaplanowałam zjeść – zjem. Zrobiłam go po prostu bez tych nieszczęsnych jajek, za to z dodatkiem kaszy manny i muszę przyznać, że wyszedł rewelacyjnie. Lubię ciężkie serniki (najbardziej taki krakowski z rodzynkami), a ten właśnie pod taki podchodził. Do tego przyjemnie kojący aromat, spód z pierniczków i puchata kołderka na jego powierzchni. Tym sposobem, całkiem możliwe, że dotrwam do ukochanej wiosny.
Składniki na spód piernikowy:
- 200 g pierniczków
- 100 g masła
Zblendowane pierniczki wymieszaj dokładnie w misce z roztopionym masłem. Następnie gotową masą wyłóż spód i boki formy mocno dociskając. Włóż do lodówki na czas przygotowywania masy serowej.
Składniki na masę serową:
- 1 kg sera na serniki
- 3/4 szkl gęstej, kwaśnej śmietany
- 1/2 szkl cukru
- 2 łyżki melasy
- 4 łyżki kaszy manny
- 2 łyżki przyprawy do piernika
Wszystkie składniki zmiksuj ze sobą na jednolitą konsystencję. Masę wylej na schłodzony spód piernikowy. Piecz w 180C przez około 1,5h do suchego patyczka.
Składniki na wierzch:
- 1/2 szkl płynnej kremówki 36%
- ok 200 g sera na serniki
- 2-4 łyżki cukru
- 2 łyżeczki przyprawy do piernika
- kilka pierniczków
Kremówkę ubij na sztywno, następnie zmiksuj ją z serem, cukrem i przyprawą do piernika. Na powierzchni upieczonego i ostudzonego sernika rozłóż równomierną warstwę piernikowo-serowej kołderki. Całość obsyp pokruszonymi w dłoniach pierniczkami i już.
Sugestie: Dodaj więcej lub mniej przyprawy do piernika w zależności od preferencji. Użyj kruchych pierniczków (nie żadnych miękkich w czekoladzie itp). Czas pieczenia może się różnić dlatego kontroluj go po upływie godziny i ewentualnie wydłużaj go. Przed ubijaniem kremówkę najpierw schłódź w lodówce. Sernik przechowuj w lodówce max cztery dni.
Wymiary formy: 20cm
Wersja light: Zmniejsz ilość cukru, zastąp go cukrem trzcinowym, stewią w proszku lub ksylitolem. Użyj sera oraz śmietany z obniżoną zawartością tłuszczu.