Przepis na szarlotkę tatrzańską spodoba się przede wszystkim miłośnikom wypraw w góry, na końcu których w schronisku można spałaszować pyszną szarlotkę podawaną z reguły na ciepło z lodami i/lub bitą śmietaną – głównie po to właśnie chodzę w góry. W domu możesz przygotować wersję maksymalnie ulepszoną, z mnóstwem jabłek, cynamonu i tylko taką ilością ciasta, jaka jest niezbędna. Wspaniale smakuje nie tylko na ciepło (choć tak oczywiście najlepiej smakuje każda szarlotka)! Przy krojeniu jabłek jest trochę pracy, ale czego się nie robi, by zaspokoić swoje najskrytsze pragnienia podniebienia!
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 250 g masła
- 100 g cukru
- 1 jajko
- 1 łyżka gęstej, kwaśnej śmietany
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
Przydatne:
- papier do pieczenia
Połącz ze sobą wszystkie składniki na jednolite ciasto. 2/3 ciasta wyłóż pokrytą papierem do pieczenia formę. 1/3 ciasta schłódź w lodówce.
Składniki na nadzienie:
- 2,5 kg jabłek
- 4 łyżki cukru
- 1 łyżka cynamonu
Obrane i pozbawione gniazd nasiennych jabłka pokrój w ćwiartki, a następnie w cienkie plasterki. Pokrojone jabłka wymieszaj delikatnie z cukrem oraz cynamonem. Wyłóż je na schłodzony spód. Następnie na warstwę jabłek zetrzyj na dużych oczkach tarki pozostałą, schłodzoną część ciasta. Piecz w 170C przez około 60-80 minut do czasu, aż szarlotka będzie apetycznie złocista i aromatyczna.
Sugestie: Masło oraz jajko powinny być schłodzone. Jeśli ciasto będzie zbyt suche dodaj odrobinę więcej śmietany. Użyj raczej twardych i lekko kwaśnych (mniej soczystych) jabłek. Jeśli Twoje jabłka są soczyste na schłodzony spód ciasta wyłóż równomierną warstwę kilku łyżek bułki tartej, kaszy manny lub otrębów – wchłoną ewentualny nadmiar soku, a ciasto nie podmoknie. Zamiast używać papieru do pieczenia formę możesz po prostu natłuścić i obsypać mąką. Szarlotkę przed podaniem obsyp sporą ilością cukru pudru.
Wymiary formy: 30 x 20 cm
Wersja light: Zmniejsz ilość cukru, zastąp go cukrem trzcinowym, ksylitolem lub stewią w proszku.