Kalmary chrupiące smażone to danie, które robię zwykle wtedy, gdy mam ochotę przenieść się choć na chwilę w zupełnie inne kulinarne zakamarki, smaki i aromaty. Uwielbiam to połączenie chrupiącej panierki, charakterystycznych w swojej strukturze kalmarów i domowego sosu słodko-ostrego. W dodatku taka porcja doskonale sprawdza się zarówno podczas obiadu, ale też w ramach przekąski w trakcie oglądania pasjonujących filmów.
Składniki na kalmary chrupiące smażone (ok 2 porcje):
olej rzepakowy do smażenia
ok 300 g kalmarów
3 białka
1/3 szkl mleka
2 szkl panko
1/2 szkl mąki pszennej
1/3 szkl kaszy kukurydzianej
szczypta soli
1 łyżeczka cukru
W woku lub w garnku rozgrzej olej. W jednej misce połącz ze sobą roztrzepane np. widelcem białka i mleko. W drugiej wymieszaj panko, mąkę pszenną, kaszę kukurydzianą, sól oraz cukier. Kalmary zanurzaj w jajku i mleku, a następnie obtocz je w mieszance sypkich składników. Smaż z każdej strony do czasu, aż panierka będzie złocista i chrupiąca.
Pokrojoną w słupki (julienne) marchewkę, w paski paprykę oraz pokrojoną w talarki lub piórka cebulę podsmaż chwilę na patelni do czasu, aż cebula zmięknie. Usmażone kalmary wymieszaj z podsmażonymi warzywami, na końcu dodając trochę soku z cytryny (resztę cytryny zachowaj do podania, posiekany koperek i już.
Sugestie: Możesz użyć kalmarów mrożonych lub świeżych. W przypadku mrożonych konieczne jest ich wcześniejsze rozmrożenie w lodówce. Usmażone kalmary od razu odkładaj na np. talerz pokryty ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Możesz użyć innego oleju, ale rzepakowy nie ma charakterystycznego zapachu i smaku, dzięki czemu świetnie nadaje się do smażenia. Do smażenia możesz również użyć frytkownicy.
Pytanie: Jak pozbyć się ewentualnego nadmiernego aromatu i smaku kalmarów?
Odpowiedź: Mocz je w maślance lub wodzie z solą przez ok 30-40 minut. Następnie odcedź i osusz.
Pytanie: Na czym polega technika krojenia julienne? Odpowiedź: Np. marchewkę kroisz na 5 cm długości i ok. 2 mm średnicy.
Pytanie: Co to jest panko? Odpowiedź: Panko to japońska panierka. Przypomina tradycyjną z bułki tartej, jednak do przygotowania panko używa się świeżego chleba bez skórki, a jej drobinki są większe i bardziej delikatne. Ostatecznie możesz ją zastąpić bułką tartą. Panko dostępna jest w sklepach z orientalną żywnością.
Wygląda bardzo smaczni! 🙂
jadłam ostatnio i bardzo mi smakowały,Twoje też wyglądają smacznie 🙂