Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Pierogi z Jabłkami


Pierogi z jabłkami najlepiej smakują jedzone podczas szarych jesiennych popołudni, podczas których jedyne na co mamy ochotę to zaszyć się pod ciepłym kocem z miseczką czegoś pysznego i dobrą książką. Jeśli podobnie jak ja lepienie pierogów Cię relaksuje i sprawia Ci przyjemność, plan na najbliższe wolne popołudnie masz już z głowy 🙂 

Składniki na pierogi z jabłkami (ok 30 szt):
  • ok 250 g mąki żytniej typ 720
  • 120 ml bardzo ciepłej wody
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
Połącz ze sobą wszystkie składniki na jednolite, elastyczne ciasto. Następnie rozwałkuj je na obsypanej mąką powierzchni i wykrawaj z niego krążki (np. przy pomocy szklanki).
Dodatkowo:
  • 3 jabłka
  • 4 łyżki cukru trzcinowego
  • 1 łyżka cynamonu
Na każdym krążku z ciasta ułóż łyżeczkę nadzienia powstałego ze zmieszania umytych pod bieżącą wodą, obranych, pozbawionych gniazd nasiennych i startych na dużych oczkach tarki jabłek, cukru i cynamonu. Zlep ciasto, wrzuć pierogi do bulgoczącej wody i gotuj na średnim ogniu bez przykrycia do momentu, aż pierogi wypłyną na powierzchnię.
Sugestie: Do ciasta możesz dodać kilka łyżek cukru. Możesz użyć również mąki pszennej. W razie potrzeby do ciasta dodaj więcej lub mniej mąki/wody (ciasto ma być jednolite i nie przywierać do dłoni. W trakcie wałkowania podsypuj ciasto odrobiną mąki. Ilość jabłek zależy od ich wielkości. Polecam jabłka twarde i lekko kwaśne. Pierogi z jabłkami możesz podać z jogurtem naturalnym, słodką lub kwaśną gęstą śmietaną, roztopionym masłem, cukrem pudrem, cukrem trzcinowym, cukrem muscovado lub świeżymi listkami bazylii, albo melisy. Nadzienie pozostaw na 15 minut w misce, a następnie odciśnij je w dłoniach z nadmiaru soku. Dzięki temu pierogi nie zamokną. 
Wersja light: Część mąki żytniej zastąp razową. Użyj serka z obniżoną zawartością tłuszczu. Zrezygnuj z dodatku cukru do serka. 
Pytanie: Czy te pierogi mogę zamrozić?
Odpowiedź: Tak. Przed ugotowaniem lub po. Najpierw zamroź je ułożone osobno na płaskiej powierzchni, np. tacy pokrytej papierem do pieczenia, a dopiero zamrożone wrzuć do jednego worka lub pojemnika. Gdy chcesz je ugotować od razu wrzuć zamrożone pierogi do wrzącej wody i gotuj do momentu, aż wypłyną na powierzchnię. 
Propozycje na inne pierogi z owocami wraz z poradami znajdziesz w poście:
Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula

Paula

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Asia

Zaburczało mi w brzuchu 🙂

Klaudia C

Mi tak samo! 🙂

Justyna Żak

ja ostatnio robiłam z twarożkiem ale nie obraziłabym się za takie na obiad:D

Kinga Łucja

Smacznie 🙂