Cheeseburger to jeden z moich ulubionych burgerów, przy założeniu, że dodatkowo zawiera w sobie jeszcze pomidora, sałatę i cebulę, a nie tylko samo mięso, ser i ewentualne sosy. Bardzo lubię domowe fast food`y, które ze względu na samodzielne przygotowanie i/lub przygotowanie ich z lokalnych, pewnych składników uważam, że spokojnie można nazwać slow food`em.
Jeśli zaczynasz swoją przygodę z domową produkcją tego typu specjałów to warto zacząć właśnie od niego. Cheeseburger, czyli burger z serem to klasyka gatunku, którą potem kombinując z dodatkiem innych składników możesz modyfikować według własnych preferencji.
Składniki na cheeseburger`a (ok 4 burgery):
Dolną część przekrojonej bułki posmaruj majonezem. Z mięsa, soli i pieprzu uformuj ok 200g burgery, które następnie usmaż z obu stron na natłuszczonej patelni, a po usmażeniu każdy z nich ułóż na warstwie majonezu. Teraz pora na ser, plastry pomidora, cebuli oraz rukolę. Spód górnej części przekrojonej bułki posmaruj ketchupem, przyłóż ją do reszty i już.
Sugestie: Wybierz ulubione bułki lub zrób je samodzielnie, np. korzystając z przepisu na bułki żytnie, bułki śniadaniowe lub bułki żytnie na zakwasie. Ja używam mięsa mielonego z indyka lub wołowiny. Przy wybierze mięsa zwróć uwagę, aby samego mięsa w mięsie było jak najwięcej, czyli min 90%, reszta według mnie nie jest warta Twojej uwagi i zdrowia. Do mięsa możesz dodać 1 małe jajko lub bułkę tartą, aby masa była bardziej plastyczna i zwarta. Użyj ulubionego sera żółtego, polecam wybrać te, które ładnie się roztapiają tworząc ciągnącą strukturę, np. gouda. Możesz użyć dowolnej cebuli: żółtej, białej lub czerwonej. Rukolę możesz zastąpić dowolną inną zieleniną, np. roszponką, młodym szpinakiem, sałatą masłową itp. Ketchup z pomidorów możesz zastąpić ketchupem z papryki.
Wersja light: Wybierz ciemne, pełnoziarniste pieczywo, najlepiej na zakwasie. Użyj chudego mięsa o wysokiej zawartości mięsa w mięsie. Burgery po usmażeniu ułóż najpierw na warstwie ręcznika papierowego, aby odsączyć z nich ewentualny nadmiar tłuszczu. Po chwili przełóż je na bułkę. Wybierz ser, a nie produkt seropodobny. Burgery możesz też upiec w piekarniku na papierze do pieczenia (szczególnie polecam tę opcję, jeśli nie dodajesz do nich jajka ani bułki tartej i masa jest delikatna) w 180C przez ok 20-30 minut.
Pytanie: Z czym podawać cheeseburger`y?
Odpowiedź: Polecam solo w ramach kolacji lub śniadania, albo z dodatkiem pieczonych warzyw (u mnie ziemniaki i marchew z masłem i ziołami prowansalskimi) lub bukietem chrupiących sałat. Świetnie sprawdza się też piwo, np. bezalkoholowe imbirowe!
pysznie:)
uwielbiam domowe burgery – zawsze robię je z sałatą lodową i czerwoną cebulą 🙂
Smacznie 🙂
Bardzo apetycznie wygląda!: ))