Strudel z jabłkami i orzechami jest bez wątpienia jednym z najbardziej jesiennych wypieków. Jego smak cudownie komponuje się z ciepłą herbatą podczas długich popołudni, a w towarzystwie dobrej książki, przytulnego koca i ulubionej muzyki smakuje wręcz wybornie 🙂 Całkiem spora ilość dodanych do jego nadzienia orzechów oraz likieru Amaretto świetnie podkreśla smak jabłek i cynamonu sprawiając, że wypiek idealnie nadaje się na chłodniejsze miesiące roku.
Bardzo lubię wszelkie strudle ze względu na stosunkowo niewielką ilość delikatnego, kruchego ciasta, które zdominowane jest przez ogromną ilość pysznego wypełnienia. Dzięki temu każdy łasuch może skusić się na dokładkę… albo i dwie! ^_^
Składniki na ciasto:
- 400g mąki pszennej
- 1 jajko
- 5 łyżek oleju
- 130ml letniej wody
- 1 łyżeczka octu winnego
Wszystkie składniki połącz ze sobą na jednolite, bardzo elastyczne ciasto, które nie przywiera do dłoni. Pozostaw je w temperaturze pokojowej pokryte folią spożywczą na czas przygotowywania nadzienia.
Składniki na nadzienie:
- 150g masła
- 150g otrębów
- 150g orzechów włoskich
- 800g jabłek
- 2 łyżeczki cynamonu
- 50ml likieru Amaretto
Masło roztop w rondelku i dodaj do niego otręby. Chwilę podpraż i zestaw z ognia. Orzechy zblenduj. Pozbawione gniazd nasiennych jabłka pokrój na małe kawałki lub zblenduj. Jabłka wymieszaj z podprażonymi na maśle otrębami, orzechami, cynamonem i Amaretto.
Ciasto rozciągnij na kształt kwadratu lub prostokątu na pokrytej np. prześcieradłem lub inną gładką tkaniną płaskiej powierzchni, aż będzie bardzo cienkie. Wzdłuż jednego boku ułóż wałek z nadzienia zostawiając kilka centymetrów ciasta z samego brzegu nie pokrytego nadzieniem. Teraz zroluj ciasto przy pomocy tkaniny, na której ono leży. Piecz w 190C przez ok 25-30 minut do czasu, aż będzie złociste.
Dodatkowo na wierzch:
- cukier puder
Upieczony i ostudzony strudel obsyp cukrem pudrem, pokrój i podawaj.
Sugestie: Orzechy możesz zblendować mniej lub bardziej dokładnie – jak wolisz. Możesz zastąpić je innymi orzechami (polecam laskowe lub migdały), albo też zamiast nich użyć np. rodzynek, żurawiny, wiórków kokosowych lub daktyli. Jabłek nie musisz obierać – to pod skórką znajduje się przecież najwięcej wartości odżywczych. Jabłek również nie musisz zbyt dokładnie blendować – wszystko zależy od tego, jaką strukturę nadzienia chcesz uzyskać. Amaretto możesz zastąpić innym alkoholem, np. rumem lub też zupełnie z niego zrezygnować. Jeśli ciasto byłoby zbyt twarde i nie chciało się wyrobić na gładkie i bardzo elastyczne, dodaj do niego odrobinę więcej letniej wody lub oleju. Natomiast w sytuacji, gdyby ciasto przywierało do dłoni dodaj do niego odrobinę więcej mąki. Jeśli chcesz, możesz pominąć dodatek cukru pudru na wierzchu wypieku. Zamiast niego wierzch strudla tuż przez włożeniem go do piekarnika możesz posmarować roztrzepanym jajkiem, aby był lśniący i jeszcze bardziej złocisty lub mlekiem, aby był jeszcze bardziej chrupiący. Jeśli zdecydujesz się na posmarowanie go jajkiem, rozważ opcję posypania go również przed pieczeniem odrobiną płatków migdałowych – będzie pięknie!
Wersja light: Zmniejsz ilość cukru, zastąp go cukrem trzcinowym, stewią w proszku lub ksylitolem.
Pytanie: Jak prawidłowo rozciągać ciasto na strudel?
Odpowiedź: Ciasto najlepiej jest naciągać dłońmi od środka na zewnątrz, aż będzie jednolicie cienkie – ideałem jest uzyskanie tak cienko rozciągniętego ciasta, by włożoną pod niego kartkę papieru pokrytą tekstem udało się przeczytać.
Propozycję na inną zakręconą pyszność z jabłkami wraz z poradami znajdziesz w poście Rolada z Jabłkami!
Ja od razu biorę od Ciebie kawałek … i dokładkę również. Pysznie wygląda 🙂
swietnie wygląda!
Wlasnie sie piecze ale doczytalam przepis do konca a tu jest cos o cukrze ktorego w przepisie nie ma…