Dżem truskawkowy to nieodłączny dodatek wielu sobotnich śniadań, naleśników, bułeczek i ciast. Wspaniały towarzysz słodkich chwil dla siebie 🙂 Absolutnie obowiązkowy element domowej spiżarni!
PS. Dzisiejszy post jest 1000 przepisem na Just My Delicious! Yay!!! 🙂
PS. Dzisiejszy post jest 1000 przepisem na Just My Delicious! Yay!!! 🙂
Składniki na dżem truskawkowy z cukrem żelującym:
- 1kg truskawek
- 1kg cukru żelującego 1:1
Umyte pod bieżącą wodą i pozbawione szypułek truskawki wrzuć do garnka, zasyp cukrem, zamieszaj i pozostaw na noc w lodówce, aby puściły sok. Po upływie tego czasu całość zagotuj na małym lub średnim ogniu cały czas mieszając, aby się nie przypaliło. Następnie przelej do słoików, zakręć i już.
Składniki na dżem truskawkowy z cukrem (metoda babcina):
- 1kg truskawek
- 500g cukru
- sok z 1-2 cytryn
Umyte pod bieżącą wodą i pozbawione szypułek truskawki wrzuć do garnka, zasyp cukrem, dodaj sok z cytryny, zamieszaj i pozostaw na noc w lodówce, aby puściły sok. Następnie zagotuj je na małym lub średnim ogniu mieszając co chwilę, aby się nie przypaliły. Gdy masa znacząco ściemnieje i zgęstnieje, a nadmiar soku odparuje wylej na suchy, schłodzony talerzyk kropelkę dżemu i jeśli nie spływa dżem jest gotowy – przełóż go do słoików, zakręć i już.
Sugestie: Truskawki możesz pokroić na mniejsze kawałki, ale nie jest to konieczne, ponieważ większość z nich i tak rozpadnie się podczas gotowania. Im dłużej trzymasz truskawki w lodówce, tym więcej soku puszczą – dlatego lubię trzymać je przez całą noc. Słoiki z dżemem możesz zapasteryzować lub po prostu od razu po wlaniu do nich dżemu i zakręceniu wieczka odwrócić je do góry dnem i pozostawić tak do czasu, aż całkowicie ostygną – wtedy pokrywka sama powinna się „wessać”. Dżem możesz też przygotować z mrożonych owoców.
Pytanie: Czym się różni cukier żelujący 1:1 od cukrów żelujących z innymi cyferkami?
Odpowiedź: Cukier żelujący 1:1 oznacza, że na 1kg owoców dodajesz 1kg cukru żelującego – jest on bez konserwantów. Natomiast np. cukier żelujący z symbolem 3:1 oznacza, że owoców jest tu 3 razy więcej niż cukru żelującego – takie cukru żelujące z oznaczeniem większym niż 1:1 (czyli np. 2:1 i 3:1) zawierają w sobie konserwanty.
Pytanie: Dlaczego dżem wyszedł mi bardzo rzadki?
Odpowiedź: Na początku dżem wychodzi bardziej płynny, jednak po kilku godzinach (szczególnie, gdy jest przechowywany w lodówce) zaczyna tężeć i przybiera charakterystyczną dla dżemu konsystencję.
Pytanie: Jak urozmaicić dżem truskawkowy?
Odpowiedź: Dodaj do niego ziarenka wanilii, sok lub skórkę z cytryny, cynamon, albo kardamon.
Pytanie: Na co zwracać uwagę robiąc dżem?
Odpowiedź: Im szersze dno ma naczynie, w którym zamierzasz przygotowywać dżem, tym lepiej, bo nadmiar soku szybciej odparuje. Słoiki oraz zakrętki powinny być wyparzone i całkowicie suche bez żadnych zanieczyszczeń.
Pytanie: Po co dodawać sok z cytryny lub jabłko do dżemów?
Odpowiedź: Przygotowując dżemy bez dodatku specjalnych zagęszczaczy warto dodać zblendowane jabłko lub sok z cytryny do takiego dżemu. Naturalnie dodatkowo zagęszczą nam dżem. Szczególnie tyczy się to dżemów z owoców, które nie mają w sobie zbyt dużo pektyny, czyli np. truskawek. Sporo pektyny mają natomiast jabłka, porzeczki, czereśnie i maliny.
Propozycje na inne truskawkowe pyszności wraz z poradami znajdziesz na podstronie Przepisy na Truskawki!
tak więc pięknie gratuluję 1000 postu ,codziennie mam przyjemność czytać i podziwiać Twój blog,ale przede wszystkim talent,pasje,pomysłowość i eksperymenty kulinarne,a zdjęcia są prześliczne.Z wielu przepisów skorzystałam ku zachwytu domowników i gości .Pięknie dziękuję,życzę sukcesów kulinarnych i ślicznego dzidziusia:)
wow 1000! gratuluję! bardzo smaczny ten okrągły post 🙂
Bardzo ciekawy wpis. :)))
Pozdrawiam
nutkaciszy.blogspot.com
truskawkowa-fiesta.blogspot.com
oj zrobiło się u Ciebie jubileuszowo ,zdrowo ,smacznie i kolorowo.Tak trzymaj dalej.Pozdrawiam.