Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Taiyaki, czyli Pancakes z Pastą z Czerwonej Fasoli na Słodko


Taiyaki, czyli pancakes wypełnione pastą z czerwonej fasoli na słodko to propozycja na japońską przekąskę, którą podczas podróży do kraju kwitnącej wiśni napotykaliśmy praktycznie za każdym rogiem. Taiyaki były dosłownie wszędzie! Jako, że „taiyaki” w tłumaczeniu oznacza pieczoną doradę, najczęściej były to placuszki w kształcie uroczych rybek, jednak nie tylko, ponieważ w wielu miejscach taiyaki wyglądem przypominały te, które dziś dodaję na JMD 🙂 W smaku są cudowne, bardzo zbliżone do gofrów z nadzieniem ze słodkiej fasolki. Dla mnie to absolutny faworyt! Jeśli lubicie poznawać nowe smaki, koniecznie spróbujcie takiej kombinacji.

Składniki na taiyaki (ok 6 większych sztuk):
Jajka, cukier, mąkę, proszek do pieczenia oraz mleko połącz ze sobą na jednolitą dość gęstą masę. Porcje masy naleśnikowej nakładaj na rozgrzaną patelnię z dodatkiem odrobiny tłuszczu, tworząc okrągłe placuszki. Na wierzch każdego placuszka nałóż łyżkę słodkiej pasty z fasoli i przykryj ją łyżką lub dwiema łyżkami ciasta naleśnikowego tak, aby pasta była przez nie pokryta. Smaż pod przykryciem na średnim ogniu do czasu, aż wierzch placuszków będzie ścięty. Wtedy przewróć je na drugą stronę i smaż jeszcze przez kilka minut. 
Sugestie: Jeśli chcesz możesz po prostu usmażyć osobno pancakes, a następnie poprzekładać je warstwą pasty z fasoli (polecam robić to, gdy placuszki są jeszcze gorące, aby łatwo można było „zlepić” ze sobą ich brzegi). Taiyaki polecam przechowywać owinięte w folię spożywczą, aby pozostały delikatne i nie wyschły. Trzymaj je max 3 dni w lodówce. Możesz je jeść zarówno na ciepło, jak i w temperaturze pokojowej. Pasty fasolowej w taiyaki powinno być możliwie jak najwięcej. Możesz użyć dowolnego mleka. Taiyaki idealnie będzie Ci się przygotowywać, jeśli posiadasz patelnię do jajek sadzonych ze specyficznymi wgłębieniami. Ja smażyłam je w obręczach, ponieważ chciałam, aby jak najbardziej przypominały te, którymi zajadałam się w Japonii, ale możesz też po prostu bez zbędnych dodatków usmażyć je na tradycyjnej patelni 🙂 
Wersja light: Zmniejsz ilość cukru, zastąp go cukrem trzcinowym, stewią w proszku lub ksylitolem.
Pytanie: Jak jeszcze bardziej mogę sobie ułatwić przygotowanie taiyaki?
Odpowiedź: Ostatecznie możesz po prostu przełożyć pastą z fasoli zwykłe naleśniki, ale wtedy całość już nie będzie smakować tak („biszkoptowo”) jak powinna 🙂 

Propozycje na inne japońskie przysmaki wraz z poradami znajdziesz w poście:
– Pasta z Czerwonej Fasoli na Słodko

Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula

Paula

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mnemonique

przepiękne! muszę koniecznie zrobić, zrobię też takie mini placuszki, bez nadzienia do mojego bento boxa 🙂 uwielbiam Cię za ten przepis!!!
Pozdrawiam,
Monika

teenager ;)

jestem zaskoczona tym słodkim nadzieniem 🙂 co prawda znam parę wypieków na słodko z fasolą w roli głównej, ale na takie placki jeszcze nie natrafiłam! wyglądają świetnie!

Justyna Żak

pysznie wygląda:D

claudine

Nigdy nie jadłam fasoli na słodko. Zaintrygowałaś mnie 🙂

Ash

Swietny pomysl na nadziane pancakes, i jakie puszyste Ci wyszly! 🙂

Jey

bardzo mnie zaskoczyłaś!

martanovacka

W niedzielę wylatuję do Japonii, więc na pewno zapamiętam nazwę i poszukam tych specjałów 🙂

Paula

Marta, koniecznie! 🙂 Pozdrów ode mnie Japonię <3

Carousel M

jejku jak Ci zazdroszcze ! tez bym kiedys chciala poleciec do japoni <3

Jola

pycha! obawiałam się fasoli na słodko, ale ten przepis mnie przekonał, że jest to jak najbardziej możliwe 🙂