Bułki żytnie na zakwasie są miłą alternatywą dla chleba. Jeśli wsuwasz pieczywo na zakwasie, a chleb już Ci się przejadł, z powodzeniem możesz zastąpić go uroczymi bułeczkami, które łatwiej jest zabrać w drogę i jeść je gdzieś tam gnając w pośpiechu (choć jedzenie w pośpiechu ogólnie rzecz biorąc jest złe, to przecież czasem inaczej się nie da).
Składniki na zakwas znajdziesz w poście Jak Zrobić Zakwas Żytni?
Składniki na bułki żytnie na zakwasie (ok 8-10 szt):
- 150g zakwasu żytniego
- ok 125ml wody
- ok 300g mąki żytniej typ 720
- sól morska do smaku
Zakwas połącz z wodą, następnie dodaj pozostałe składniki i całość wyrób na jednolite, zwarte ciasto. Z ciasta formuj bułeczki, ułóż je na pokrytej papierem do pieczenia blasze i pozostaw w cieple na minimum 3 godziny do wyrośnięcia. Gdy bułeczki ładnie wyrosną, piecz je w 180C przez ok 15-25 minut, do suchego patyczka.
Sugestie: Jeśli ciasto okaże się zbyt lepkie dodaj do niego więcej mąki. Do ciasta na bułeczki możesz dodać ulubione zioła, dodatki (np. rodzynki, kawałki czekolady itp.) i przyprawy. Te bułki żytnie na zakwasie nie należą do puchatych, są z tych cięższych za sprawą mąki żytniej typ 720, jednak to właśnie one są zdrowsze, w przeciwieństwie do np. bułek pszennych na drożdżach 🙂
Pytanie: Czy bułki mogę zamrozić?
Odpowiedź: Jasne! Zamroź je po upieczeniu.
Propozycje na inne bułki wraz z poradami znajdziesz w poście:
– Bułeczki z Oliwkami,
– Bułki z Pieczarkami,
– Bułki Śniadaniowe,
– Bułki Maślane z Dżemem,
– Bułki Żytnie.
Ale mi narobiłaś smaka na dobrą bułkę.
A można użyć mąki typu 2000 ?:>
Można, ale wtedy bułeczki mogą wyjść jeszcze bardziej "zbite". Wtedy też mogą wymagać dodatku większej/mniejszej ilości wody do ciasta i/lub dłuższego/krótszego czasu wypiekania 🙂
A co myślisz o wymieszaniu mąki żytniej z pełnoziarnistą pszenną?
Jak najbardziej można kombinować 🙂 Jednak tak, czy siak bułki na ciemniejszej mące będą bardziej zwarte, niż np. 100% pszenne.
Och jak dawno nie jadłam takiej konkretnej zdrowej buły, pycha!