A miał być koniec rabarbaru w tym sezonie na JMD 🙂 Odkopałam jednak jeszcze jeden przepis, którego przecież nie mogło zabraknąć. To oczywiście kruche ciasto z rabarbarem, które pewnie większość z Was bardzo lubi. W końcu ciężko jest nie lubić kruchego ciasta, które przełożone jest słodko-kwaśną warstwą rabarbaru, prawda? 🙂
Składniki na kruche ciasto:
- 200g masła
- 400g mąki pszennej
- 4 żółtka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 150g cukru
- 2 łyżeczki cynamonu
Połącz ze sobą wszystkie składniki na jednolite ciasto. Podziel je na dwie części (jedna – na wierzch – trochę mniejsza od drugiej). Jedną wyłóż równomiernie na pokrytą papierem do pieczenia blasze, podziurkuj powierzchnię ciasta widelcem i piecz w 180C przez ok 15 minut. Drugą część ciasta zawiń w folię spożywczą i włóż do zamrażalnika na minimum 30 minut.
Dodatkowo:
- ok 1kg rabarbaru
- ok 8 łyżek cukru
- ok 2 łyżki bułki tartej
Rabarbar pokrój na mniejsze kawałki, wymieszaj je z cukrem i wrzuć na patelnię. Smaż do czasu, aż puści sok. Odcedź, masę rabarbarową wymieszaj z bułką tartą i wyłóż na lekko podpieczony spód.
Drugą część ciasta zetrzyj na tarce i obsyp nią wierzch placka. Piecz w 180C przez ok 30 minut, do czasu aż ciasto ładnie się zezłoci i będzie kruche.
Sugestie: Z odcedzonego soku z rabarbaru możesz zrobić kompot. Wystarczy, że rozcieńczysz go wodą i zagotujesz. Możesz wtedy do niego dodać też trochę cynamonu, kardamonu, jabłka lub goździki. Jeśli chcesz to ostatecznie żółtka możesz zastąpić 2 małymi jajkami, jednak wtedy struktura ciasta nie będzie już taka jak być powinna, czyli apetycznie krucha. Do nadzienia możesz dodać odrobinę cynamonu, kardamonu lub goździków.
Wersja light: Część mąki pszennej zastąp np. żytnią. Użyj cukru trzcinowego, stewii w proszku lub ksylitolu.
Pytanie: Czy ciasto mogę przygotować z wyprzedzeniem i pozostawić w zamrażarce obie jego części, aby były na „czarną godzinę”?
Odpowiedź: Jasne. Rozmroź je w temperaturze pokojowej.
Pytanie: Po co wcześniej podsmażać rabarbar na patelni?
Odpowiedź: Rabarbar polecam najpierw podsmażyć na patelni, aby pozbyć się nadmiaru jego soku. Dzięki temu ciasto nie namoknie. Również w tym celu do masy rabarbarowej polecam dodać kilka łyżek bułki tartej, która zapobiegnie podmoczeniu ciasta i pomoże utrzymać nadzienie w ryzach, aby się za bardzo nie rozpływało np. podczas krojenia.
Pytanie: Czym mogę zastąpić bułkę tartą?
Odpowiedź: Użyj kaszy manny.
Propozycje na inne pyszności z rabarbarem wraz z poradami znajdziesz w poście:
– Galette z Rabarbarem, czyli Razowa Rustykalna Tarta,
– Kompot z Rabarbaru,
– Sernik z Rabarbarem.
Serduszkowe 🙂 Uwielbiam ciacha z rabarbarem !
Kocham rabarbar, właśnie skończyłam u siebie powidła rabarbarowe <3
1. Zwykła prostokątna forma do pieczenia to chyba za duża, co? Mam też taką o 2/3 długości zwykłej formy
2. Obrać rabarbar?
Jutro piekę ! 🙂
Wczoraj upiekłam, idealne <3
Piękne talerze! Gdzie można takie dostać?
[…] Każdy miłośnik rabarbaru znajdzie tu coś dla siebie i godnie uczci rabarbarowy sezon Kruche Ciasto z Rabarbarem Drożdżówka z Rabarbarem i Kruszonką Muffiny z Rabarbarem Sernik z Rabarbarem […]