Codzienne inspiracje - Paulina Krajewska

Koncentrat Bulionu z Indyka


Do przygotowania tego wpisu od dawna zachęcał mnie M. twierdząc, że skoro cały czas korzystamy z tego domowego koncentratu bulionu, to byłoby dobrze podzielić się nim również na JMD. 



Dziś więc prezentuję Ci szybki sposób na domowy, zdrowy koncentrat bulionu z indyka, który my na co dzień wykorzystujemy w naszej kuchni. Gwarantuję Ci, że nie znajdziesz w nim żadnego glutaminianu potasu i innych zupełnie niepotrzebnych dodatków 🙂
Składniki na koncentrat bulionu z indyka (słoiczek):
  • 500g podudzi z indyka (bez skóry, kości itp.)
  • w sumie 300g warzyw (seler, pietruszka, marchew, por, cebula, czosnek – zwykle daję 2 duże ząbki)
  • duża garść świeżych ziół i natek (natka pietruszki, oregano, tymianek, lubczyk, kolendra, bazylia, rozmaryn)
  • 150g soli morskiej
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • szczypta płatków chilli
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1/2 szkl Martini Bianco
Mięso zblenduj na jednolitą masę. Dodaj ją do zblendowanych warzyw oraz ziół. Zmieszaj z solą i pozostałymi składnikami. Całość gotuj przez ok 30 minut bez przykrycia. Następnie ponownie zblenduj całość na jednolitą masę. Pozostaw do ostygnięcia, przełóż do słoika i już.
Sugestie: Możesz użyć dowolnych ziół. Mięso z indyka możesz zastąpić wołowym, albo z kurcząt lub też dowolnym innym. Możesz również mieszać ze sobą różne rodzaje mięs tworząc własne kombinacje. Martini możesz zastąpić białym winem, ale ja wolę Martini, ponieważ ma ziołowy posmak i aromat, co według mnie lepiej komponuje się z resztą składników. Do koncentratu możesz też dodać inne swoje ulubione przyprawy, np. curry lub kurkumę.
Pytanie: Jak przechowywać taki domowy koncentrat bulionu?
Odpowiedź: Koncentrat przechowuj w lodówce nawet przez kilka miesięcy! Możesz go również zamrozić, np. w formie kostek.
Pytanie: Jak używać domowego koncentratu bulionu?
Odpowiedź: Aby przygotować ok 1l zupy weź 1 kopiastą łyżkę koncentratu na 1l wody. 

Pytanie: Czym zastąpić kostkę rosołową?
Odpowiedź: Kostkę rosołową zastąpisz tym koncentratem bulionu! 🙂

Wydrukuj lub zapisz jako PDFWydrukuj
xoxo Paula

Paula

Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy

Właśnie czegoś takiego szukałam 🙂 Super!
Ślicznie dziękuję!!

Agata

Wystarczy tylko 1 łyżka koncentratu na litr wody? Wow 🙂

Paula

1 ale taką porządną 🙂 już dopisałam, że kopiastą na wszelki wypadek 😉 choć to też zależy jaki ktoś lubi bulion 🙂

Anonimowy

Rozumiem, że mięso najpierw gotujemy?

Paula

Nie. Mięso od razu mielimy i później gotujemy całość.

Justyna Bąk

bardzo ciekawy pomysł:)

BogusiaM

na pewno wypróbuję! spadłaś mi z nieba!

Magiczne Sploty

Świetny pomysł aby nie używać tych niezdrowych kostek i ziarenek smakowych pełnych soli i sztucznych dodatków. Jedyny kłopot to jak zblędować surowe mięso, ale mam nadzieję że przepuszczenie go przez maszynkę wystarczy.
Pozdrawiam!

Paula

Myślę, że kilkukrotne przepuszczenie przez maszynkę powinno wystarczyć. Ja blendowałam w Thermomixie, który świetnie sobie z tym radzi. Podobno też blendowanie idzie czasem łatwiej, gdy mięso jest lekko zmrożone, ale ja nie próbowałam, musiałam je tylko pokroić na mniejsze kawałki, bo po wrzuceniu całości nic się nie działo 🙂 Powodzenia!

Słodzę Solę Pieprzę

świetny pomysł, widziałam też coś podobnego w postaci zamrożonych kosteczek płynnego bardzo mocno skoncentrowanego bulionu, ale Twój pomysł wydaje się bardziej praktyczny. I naprawdę można go tyle czasu przechowywać? rewelacja, dzięki Paula, za kolejną inspirację.

Paula

nie ma sprawy 🙂 ja też czasem robię takie kosteczki, ale jednak wolę tę wersję 🙂 najczęściej i tak mrożę ten koncentrat w formie kostek, a wtedy to może być jeszcze dłużej przechowywany 🙂

Anonimowy

Z niecierpliwością czekam na wersję warzywną. Czy można ją zrobić tak samo, tylko bez mięsa, czy bez mięsa nie zareaguje tak samo?

Paula

tak samo będzie ok, można dowolnie modyfikować ilość poszczególnych składników, pozostawiając jednak ilość soli taką samą, ponieważ ona tu działa konserwująco. W ciągu kilku najbliższych tygodni postaram się dodać wersję warzywną 🙂

[…] Sugestie: Przepis na tę zupę jest wersją podstawową. Możesz do niej dodać pokrojoną w kostkę marchewkę, bazylię. Zamiast świeżych pomidorów możesz też użyć pomidorów z puszki (na 1l polecam 1 dużą puszkę, aby zupa była „bogatsza” w smaku). Ilość bulionu/pomidorów dodaj w zależności od tego jak intensywną w smaku chcesz mieć zupę. Bulion warzywny możesz zastąpić bulionem mięsnym.  […]

trackback

[…] 1 l bulionu […]

trackback

[…] 1200 ml bulionu drobiowego […]

[…] 2 łyżki bulionu drobiowego […]

[…] 2 łyżki bulionu drobiowego […]

[…] 400 ml bulionu z indyka […]

[…] 2 łyżki bulionu drobiowego […]

[…] 400 ml bulionu z indyka […]