W przeciwieństwie do zakwasu buraczanego, zakwas na żurek nie napawał mnie w dzieciństwie wyraźnym odrzuceniem. Żurek lubiłam od zawsze, choć przyznaję, że znacznie bardziej wolę ten gęsty, z mnóstwem otrębów i z ewentualnym dodatkiem ziemniaków, niż ciekły z pływającymi w nim cząstkami jaj i kawałkami kiełbasy, którą za każdym razem mam nieodpartą ochotę z niego wyłowić.
Jeśli Ty też lubisz żurek, to dzisiejszy przepis pomoże Ci go przygotować od podstaw. Taki tradycyjny, Wielkanocny. Zaczniemy od zakwasu, którego przygotowanie trwa około dwóch minut, później trzeba jedynie cierpliwie poczekać 3-4 dni, zanim zakwas będzie nadawał się do użycia go jako bazy do Wielkanocnego żurku. Z jajkiem i kiełbasą.
Składniki na zakwas na żurek:
1 szkl mąki żytniej razowej
1/2 szkl otrebów
0,5l wody
Do słoika wsyp mąkę oraz otręby. Zalej je przegotowaną, ciepłą wodą energicznie mieszając, aby pozbyć się wszelkich grudek. Całość pozostaw w ciepłym miejscu (np. w szafce kuchennej), jednak nie zakręcaj go dokładnie, a jedynie przyłóż zakrętkę tak, aby zakwas miał cały czas dopływ powietrza. Po około trzech dniach będzie gotowy.
Sugestie: Zakwas możesz również przygotować w butelce lub glinianym garnku. Woda powinna być letnia lub najlepiej w temperaturze pokojowej, ale nie gorąca, bo zakwas się sparzy i wtedy prawdopodobnie nic z niego nie będzie.
Pytanie: Jak przechowywać zakwas na żurek?
Odpowiedź: W zakręconej butelce lub słoiku w lodówce.
Pytanie: Jak mogę wzbogacić smak zakwasu, a przez to również żurku?
Odpowiedź: Do zakwasu tuż po wsypaniu mąki i otrębów możesz dodać do niego zmiażdżone ząbki czosnku (wystarczą dwa lub trzy), kawałek skórki chleba żytniego, ziele angielskie lub/oraz listek laurowy.
Pytanie: Po czym poznać, że zakwas na żurek jest gotowy?
Odpowiedź: Gotowy zakwas ma charakterystyczny kwaśny zapach. Zwykle jest on gotowy po 3-4 dniach, ale wszystko zależy od rodzaju mąki, temperatury otoczenia oraz wody.
Pytanie: Czy zakwas mam mieszać podczas jego fermentacji przez te 3-4 dni? Odpowiedź: Nie. Zostaw go w spokoju dbając jedynie o to, aby miał ciepło (temperatura otoczenia wystarczy) i dopływ powietrza (zamiast zakręcać przykryj go gazą lub pozostaw otwarty/uchylony słoik).
Chce w tym roku pierwszy raz zrobić żurek na Wielkanoc i nie wiem jak sie za co zabrać. Jak dodaje się zakwas już do zupy to czy zlewa się tylko wodę czy wlewa się też mąkę? Bo gdzieś wyczytałam że bez mąki i mam już mętlik w głowie. Pozdrawiam 😉 Aneta
Wśród wszędobylskich przepisów na jajka takie i śmakie – ten jest prawdziwą perełką, którą mam plan wykorzystać :))
Przypomnialas mi o zakwasie.Na smierc zapomnialam:))Uratowalas moj swiateczny zurek:))
ja wczoraj robiłam zakwas i czekam tylko do przyszłego tygodnia żeby zrobić żurek:)
A ja mam takie pytanie, jakich otrębów użyłaś? Pszennych, owsianych, mam oba rodzaje w domu i nie wiem które lepsze. Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
użyłam gryczanych, ale sprawdzą się każde 🙂
hitem na Wielkanoc będzie żurek i pascha, którą zrobię pierwszy raz w życiu. A rzeżuchę posadziłaś ? 🙂
u Ciebie to nawet zakwas jest fotogeniczny 🙂
Chce w tym roku pierwszy raz zrobić żurek na Wielkanoc i nie wiem jak sie za co zabrać. Jak dodaje się zakwas już do zupy to czy zlewa się tylko wodę czy wlewa się też mąkę? Bo gdzieś wyczytałam że bez mąki i mam już mętlik w głowie.
Pozdrawiam 😉
Aneta
i tak ma być uchylony cały czas?
przez ten okres ok trzech dni tak 🙂 Możesz przykryć np. gazą 🙂
czy moze byc mąka żytnia ale nie razowa?
tak, może być 🙂
dziękuje za błyskawiczną odpowiedź 🙂
No to też wstawiłam 😉 Zobaczymy co wyjdzie hehe
ps. Ta weryfikacja komentarzy jest zupełnie nieczytelna… nie jestem botem a wpisuję już któryś raz, żeby się udało…
Tego właśnie szukałam!
[…] 500ml zakwasu na żurek […]